Gargždų ligoninė verčia naują istorijos puslapį:

Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centre numatomos didžiulės investicijos, plėsis paslaugų spektras

Gargždų ligoninės direktorė N. Tarvydienė ir komunikacijos specialistas A. Bogdanovas įsitikinę, kad būsimi pokyčiai užtikrins paslaugų prieinamumą pacientams, o pats paslaugų spektras bus platesnis. Bendra investicijų suma, kuri turėtų pasiekti Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centrą, siekia per 3 mln. 728 tūkst. Eur.

Jau birželio 1 d. Gargždų ligoninė bus sujungta su Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centru. Sujungtos įstaigos vadinsis VšĮ „Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centras“. Paslaugų priartinimas prie paciento, jų plėtra ir investicijų pritraukimas – tokiais iššūkiais šiuo metu gyvena ligoninės ambicinga administracijos, medikų komanda.
Rajono gyvenvietes aplankanti mobili ambulatorija, vandens terapinės procedūros su baseinu, vonelėmis – tai tik lašas jūroje, kas suplanuota. Skaičiuojama, kad bus remontuojama trečdalis Gargždų ligoninės ir Gargždų PSPC patalpų.
Laukia prisijungiančių privatininkų
Gargždų ligoninės direktorė Neringa Tarvydienė „Bangą“ patikino, kad nuo birželio 1 d. tiek ligoninė, tiek poliklinika jau veiks kaip viena įstaiga: „Bus suburti šeimos gydytojai, bendruomenės slaugytojos, gydytojai specialistai į vieną gražią didelę specialistų šeimą, slaugos paslaugos integruosis nuo namų iki ligoninės. Tikslas – suteikti kuo kokybiškesnes paslaugas pacientui, užtikrinti tas paslaugas, kurios numatytos.“
Pirminiame plane buvo numatyta sujungti dar daugiau įstaigų, tačiau galutiniame variante apsispręsta, jog Sveikatos centras su kitomis įstaigomis sąveikaus funkciniu bendradarbiavimo sutarčių pagrindu. Šiuo metu yra pasirašytos bendradarbiavimo sutartys tarp visų partnerių. Partneriais bus Priekulės PSPC, Paupių PSPC, VšĮ „Gyvenimo gija“, privati įmonė „InMedica klinika“ ir Klaipėdos universiteto ligoninė bei Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
„Labai norėtume, kad prie bendradarbiavimo sutarties prisijungtų ir kitos privačios įstaigos, kurios teikia šeimos gydytojų paslaugas. Lauktume ir Dituvos ambulatorijos, ir „Juritmo“, ir gydytojos R. Dirginčienės kabineto. Jei pastarosios įstaigos pareikštų norą bendradarbiauti ir prisidėti prie bendrų tikslų – tikrai priimsime“, – užtikrino N. Tarvydienė.
Aiškus bazinių paslaugų paketas
Gargždų ligoninėje yra nemažai permainų. „Pagaliau atėjo tas laikas, kai nebeturime tokio neapibrėžto laikotarpio. Gargždų ligoninė anksčiau visada būdavo nežinomybėje, kokios paslaugos turėtų būti teikiamos ir kokia valstybės politika jos atžvilgiu. Dabar turime valstybės mastu patvirtintas gaires, pagal kurias aiškiai matyti, kokia kryptimi turėtume judėti“, – pastebėjo Gargždų ligoninės vadovė.
Anot jos, yra patvirtintas bazinis paslaugų paketas, kurį reikia vystyti. Yra aiškūs kriterijai, kiek ir kokių paslaugų turi būti suteikta per metus. Ne visoms paslaugoms yra tie nustatyti kriterijai, bet yra padarytos analizės, atliktos strategijos, kurios duoda aiškumą, kaip judėti pirmyn. „Klaipėdos rajono savivaldybėje taip pat yra patvirtinta ta kryptis – vystyti bazinį paslaugų paketą, kuris numatytas valstybės“, – sakė N. Tarvydienė. Pasak jos, būtų galima išskirti keletą stambių blokų: šeimos gydytojo paslaugų stiprinimas ir priartinimas prie žmogaus; gydytojų specialistų konsultacijos; dienos chirurgijos; dienos stacionaro; slaugos paslaugų užtikrinimas. Kiekvienas šis blokas turi daug sudedamųjų, todėl, Gargždų ligoninės direktorės įsitikinimu, laukia didžiulis darbas, kad gyventojams būtų suteikta daugiau ir kokybiškų paslaugų.
Buriama stipri komanda
Kad ambicingi planai būtų įgyvendinti, būtina stipri komanda. Direktorė N. Tarvydienė džiaugiasi, kad bendromis pastangomis jau pavyko pritraukti nemažai naujų gydytojų: reabilitologę Aistę Luckutę-Berenę, kardiologą Domą Berenį, ortopedą-traumatologą Artūrą Stankevičių, yra du atėję chirurgai į Priėmimo skyrių, Vidaus ligų skyriuje dirba gydytojas Algirdas Laurenčikas. Prie gydytojų komandos prisijungė ir gydytoja iš Ukrainos Galina Lazerčiuk, gydytojas chirurgas Algirdas Palšis, jis ne tik konsultuoja, bet prisijungs prie dienos chirurgijos paslaugų suteikimo. Darbą pradėjo ir medicinos gydytoja Gintarė Remeikė, kuri šiuo metu dirba Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, tačiau vėliau dirbs kaip šeimos gydytoja Veiviržėnų ambulatorijoje.
Paraleliai stiprinama ir ligoninės administracijos komanda. „Buvo išėjusiųjų į užtarnautą poilsį. Dėkojame, kad jie perdavė savo žinias, patirtį naujai atėjusiems kolegoms. Dirba nauja ūkio dalies vedėja Rasa Babilienė, teisininkė Aurelija Jansonienė, taip pat komunikacijos specialistas Artūras Bogdanovas. Jis padeda komunikuoti investicinių projektų srityje, padeda pritraukti lėšų, teikti paraiškas į įvairius fondus, Artūras kuruoja įstaigų reorganizacijos procesą“, – vardijo N. Tarvydienė. Ji sakė, kad ateina laikotarpis, kai įstaiga gali pritraukti investicijų, tad būtina pasinaudoti visomis galimybėmis. Šiuo metu dar ieškoma slaugos administratorės (-iaus), Slaugos skyriaus vedėjo, tad raginami kandidatuoti tie, kuriuos domina šios darbo vietos, siųsti gyvenimo aprašymus, skambinti.
Naujovė – vandens terapinės procedūros
A. Bogdanovas atkreipė dėmesį, kad pritraukus investicijas (paraišką kaip steigėjas ES fondams teikia Klaipėdos rajono savivaldybė), bus remontuojama trečdalis Gargždų ligoninės, Gargždų PSPC patalpų. Numatomas ir Klaipėdos rajono savivaldybės prisidėjimas.
Bendra investicijų suma siekia per 3 mln. 728 tūkst. Eur. Vien Fizinės medicinos ir reabilitacijos daliai atnaujinti ir plėsti numatyta per 1 mln. 106 tūkst. Eur. „Bus plečiamos fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugos. Numatomas šio skyriaus patalpų remontas ir naujai teikiamų paslaugų užtikrinimas“, – kalbėjo pašnekovas.
Jam antrino direktorė N. Tarvydienė: „Vien 2023 m. padidinome paslaugų kiekį 5 proc., tačiau matome, kad bendrai kineziterapeuto, masažuotojo, reabilitologo, slaugytojų paslaugų kiekis išaugo 7 proc. Valstybės strategijoje numatoma plėsti šią sritį.“ Fiksuojamas 28 proc. pokytis fizioterapijos procedūrų, 46 proc. išaugo šių paslaugų poreikis vaikams. Atsižvelgiant į tokią statistiką numatoma investicijas panaudoti ne tik esamų paslaugų užtikrinimui, bet ir naujos erd­vės sukūrimui – bus teikiamos vandens procedūros, terapijos, tad atsiras ir baseinėlių, vonelių, kuriomis galės naudotis tiek suaugusieji, tiek vaikai. Ergoterapeuto paslaugų poreikis išaugo 44 proc. Skaičiuojama, kad fizinės medicinos ir reabilitacijos teikiamos paslaugos išaugs dukart. „Visos tos vandens procedūros kainuoja nepigiai, jos nelabai atsiperka bet kuriai ligoninei, tačiau tai būtų rimtas postūmis šioje srityje, galbūt net būtų galima lyderiauti šioje srityje, juolab kad paslaugomis galėtų naudotis ne tik rajono gyventojai“, – kalbėjo N. Tarvydienė ir A. Bogdanovas.
Tikslas – įveiklinti dienos chirurgiją
Taip pat numatomas Konsultacinio diagnostinio skyriaus remontas (per 685 tūkst. Eur): mat daugėja specialistų, tad didėja ir patalpų poreikis, naujos įrangos poreikis. Įrangai įsigyti numatoma beveik 615 tūkst. Eur. Būtina atnaujinti operacinę, kardiologams, akių ligų gydytojams, ginekologiniam kabinetui taip pat reikalinga įranga, Vaikų raidos tarnyboje atsiras sensorinis kambarys. Iš viso Gargždų ligoninės patalpų remontui, atnaujinimui, įrangai numatoma per 2 mln. 406 tūkst. Eur investicijų.
Dienos chirurgijos skyrius įsikurs priešais operacinę. Iš viso dienos chirurgijoje gali būti atliekama 450 skirtingų procedūrų: tai ginekologinės, raumenų ir skeleto sistemos, odos darinių. „Galime drąsiai į komandą priimti 5–6 gydytojus, kurie galėtų čia dirbti ir teikti paslaugas. Patalpos, įranga – viskas yra ir bus dar labiau pritaikyta“, – užtikrino N. Tarvydienė. Tiems pacientams, kurie atvyks dėl kelių procedūrų ar reikės nakvynės, bus teikiama pernakvojimo paslauga.
Vaikų ligų skyrius, anot direktorės, transformuosis į dienos stacionarą: „To reikalauja valstybė, nes pacientų skaičius per metus nesiekia 1 100 ir tai reiškia, kad nebebus skiriamas finansavimas. Tačiau galiu užtikrinti, kad mažieji ligoniukai gaus visą reikalingą pagalbą. Mes orientuosimės tiesiog tik į paslaugas dienos metu. Gydytojai dirbs, pagalba bus suteikiama, o vakare su mamomis ar tėčiais mažieji ligoniukai galės vykti namo, kad jie galėtų gyti savo pažįstamoje aplinkoje, apsupti šeimos narių.“
Anksčiau būdavo problema, kad gulinčiam ligoninėje vaikui šeimos gydytojas negalėdavo išrašyti vaistų, pavyzdžiui, dėl lėtinių ligų, tai dabar tos spragos neliks. Lygiai taip pat dienos stacionare besigydantys asmenys galės naudotis įvairiomis fizioterapinėmis paslaugomis, druskų kambario procedūromis ir kt.


Liks viena registratūra
Šiuo metu Gargždų ligoninėje ir Gargždų PSPC yra dvi atskiros registratūros, dvi laboratorijos, dvi sterilizacinės, o po reorganizavimo neišvengiamai šie dalykai bus optimizuojami. Bus viena erdvi registratūra, viena laboratorija ir viena sterilizacinė. Darbuotojų skaičius nėra mažinamas, nes tyrimų apimtys nemažėja, vien Gargždų PSPC per metus yra padaroma 180 tūkst. tyrimų. Būtent šiuo metu Gargždų PSPC diegiama laboratorijos informacinė sistema. Tyrimai bus elektroninėje erdvėje, taip pat matysis „eSveikatos“ puslapyje, kad pacientams būtų patogiau.
Numatomos investicijos į Gargždų PSPC siekia per 1 mln. 322 tūkst. Eur. Nemažai lėšų reikia įrangai, baldams (per 199 tūkst. Eur), kompiuteriams (per 138 tūkst. Eur). Registratūros pertvarka kainuos per 134 tūkst. Eur, laboratorijos – per 113 tūkst. Eur, sterilizacinės su įranga – per 170 tūkst. Eur.
Planuojamas Gargždų PSPC trečio aukšto remontas (per 212 tūkst. Eur), šiuo metu vėdinimo sistema ten veikia nepakankamu galingumu, dėl to vasarą tiek gydytojai, tiek pacientai kaista, jaučiasi nekomfortiškai. Planuose ir odontologų kabinetų padidinimas, kad čia užsukę mažiausieji lankytojai su tėveliais nesigrūstų, būtų erdvės tiek jiems, tiek medicinos personalui. Atnaujintos bus ir ambulatorijos, priklausančios Gargždų PSPC (per 204 tūkst. Eur).
Rajone numatoma naujovė – mobili laboratorija (per 149 tūkst. Eur), kuri važinės po rajono gyvenvietes, čia bus galimos tyrimų paslaugos, perrišimų, vaistų suleidimo, galima bus pasidaryti ir kardiogramą.
Investicinių projektų – ne vienas
Šį investicinį paketą numatoma įgyvendinti iki 2027 m., tačiau tiek N. Tarvydienė, tiek A. Bogdanovas užtikrino, kad visi paruošiamieji darbai, projektavimo darbai jau dabar vyksta visu tempu, kad po to nekiltų jokių trikdžių. Maža to, neseniai Klaipėdos rajono savivaldybėje lankęsis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys užsiminė, jog yra didelė galimybė, kad investiciniams projektams bus ir papildomų finansavimo šaltinių, tad norima būti pasiruošus.
A. Bogdanovas akcentavo, kad yra dirbama ir ties kitais investiciniais projektais, pagal kuriuos tikimasi pritraukti lėšų iš ES. Yra parengta mobilių komandų slaugos į namus paraiška, taip pat dėl dienos stacionaro, Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus atnaujinimo ir kt. „Jau nekalbu apie mokymus, kompetencijų kėlimą, skaitmenizavimo procesą“, – sakė komunikacijos specialistas. Iš ligoninės vidinių resursų bus tvarkomas Priėmimo-skubios pagalbos postas, Vidaus ligų skyrius.


  • Gargždų ligoninėje numatomas Konsultacinio diagnostinio skyriaus remontas (per 685 tūkst. Eur): daugėja specialistų, tad didėja ir patalpų poreikis, naujos įrangos poreikis. Įrangos įsigijimui numatoma beveik 615 tūkst. Eur. Būtina atnaujinti operacinę, kardiologams, akių ligų gydytojams, ginekologiniam kabinetui taip pat reikalinga įranga, Vaikų raidos tarnyboje atsiras sensorinis kambarys. Iš viso Gargždų ligoninės patalpų remontui, atnaujinimui, įrangai numatoma per 2 mln. 406 tūkst. Eur investicijų.
  • Gargždų ligoninės Dienos chirurgijos skyrius įsikurs priešais operacinę. Iš viso dienos chirurgijoje gali būti atliekama 450 skirtingų procedūrų: tai ginekologinės, raumenų ir skeleto sistemos, odos darinių. „Galime drąsiai į komandą priimti 5-6 gydytojus, kurie galėtų čia dirbti ir teikti paslaugas. Patalpos, įranga – viskas yra ir bus dar labiau pritaikyta kokybiškoms procedūroms.
  • Gargždų ligoninės Vaikų ligų skyrius transformuosis į dienos stacionarą: besigydantys asmenys galės naudotis įvairiomis fizioterapinėmis paslaugomis, druskų kambario procedūromis ir kt.
  • Numatomos investicijos į Gargždų PSPC siekia per 1 mln. 322 tūkst. Eur. Nemažai lėšų reikia įrangai, baldams (per 199 tūkst. Eur), kompiuteriams (per 138 tūkst. Eur). Registratūros pertvarka kainuos per 134 tūkst. Eur, laboratorijos – per 113 tūkst. Eur, sterilizacinės su įranga – per 170 tūkst. Eur.
  • Planuojamas Gargždų PSPC trečio aukšto remontas (per 212 tūkst. Eur).
  • Šį investicinį paketą numatoma įgyvendinti iki 2027 m.

Agnė ADOMAITĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių