Gargždų ligoninėje – modernus odos tyrimų aparatas
Padažnėję odos vėžio atvejai kelia vis didesnį nerimą. Akcentuojamas ypatingas dėmesys ankstyvajai diagnostikai. Gargždų ligoninė neatsidžiaugia prieš porą savaičių įsigytu pirkiniu – moderniu amerikiečių gamybos odos darinių tyrimų aparatu (dermoskopu). Pastarasis pirminę apgamų, dėmių apžiūrą perkels į kitą kokybės lygmenį.
Nusipirko žymiai pigiau
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė pasakojo, kad apgamai, dėmės Gargždų ligoninėje buvo tiriami ir anksčiau, tačiau stigo modernios technikos. Dėl sudėtingesnių atvejų pacientai buvo siunčiami į kitas įstaigas. „Labai džiaugiuosi Gargždų ligoninėje dirbančio onkochirurgo Anatolijaus Dementjevo iniciatyva. Būtent jis atkakliai siūlė įsigyti modernų odos darinių tyrimų aparatą. Lietuvoje tokio aparato kaina svyruoja nuo 12 iki 13 tūkst. Lt. Tačiau gydytojo A. Dementjevo pastangomis itin modernų šių metų gamybos aparatą įsigijome tik už 3 475 Lt. Dermoskopas yra surinktas Amerikoje, tad kokybė nekelia jokių abejonių“, – akcentavo A. Grikšienė. Jos skaičiavimais, aparatas turėtų atsipirkti per 3–6 mėnesius, tai priklausys nuo pacientų srauto. Kadangi nei Šilalė, nei Kretinga, nei Tauragė tokio šiuolaikiško aparato neturi, tikimasi, jog visi tų kraštų pacientai, norintys išsitirti odos darinius, plūstels būtent į Gargždus.
Padeda atpažinti naviką
Naujutėlaičiu odos darinių tyrimų aparatu dirbantis onkochirurgas A. Dementjevas yra 15 metų dirbęs Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkochirurgijos skyriuje, po to 2 metus – Vilniuje, 3 kartus stažavosi Vokietijoje, 1 kartą – Austrijoje ir Italijoje. „Dermoskopą pirmą kartą pamačiau Vilniuje gegužės mėnesį vykusiame kongrese, kuriame dalyvavo gydytojai, profesoriai iš įvairių Europos šalių, taip pat Kanados, JAV. Susidomėjau demonstruojamu dermoskopu, ieškojau būdų, kaip jį galima nusipirkti už mažesnę kainą. Pats įgijau dermoskopuotojo sertifikatą“, – „Bangai“ pasakojo A. Dementjevas.
Anot jo, naudotis moderniu aparatu nėra sudėtinga, o nauda – didžiulė: „Odos dariniai būna piktybiniai ir gėrybiniai. Dermoskopas padeda atpažinti naviką, kurį reikia operuoti, paimti biopsiją. Yra labai daug ir tokių apgamų, dėmių, kuriuos reikia tik stebėti. Tačiau vos tik vaikas gimsta, turime atkreipti dėmesį į jo apgamus. Būtina susirūpinti, jei apgamas tamsėja, kinta jo kontūrai. Geriau kreiptis laiku į gydytoją nei laukti, kol apgamas, dėmė virs piktybiniu naviku.“
Anksti nustačius – išgydoma
Ilgametę patirtį turintis onkochirurgas A. Dementjevas pasakojo, kad būtent iš tamsiųjų dėmių formuojasi pati agresyviausia odos vėžio forma – melonoma. Tačiau anksti nustačius ligą, galima išgydyti apie 97 proc. pacientų. Pašnekovas pastebėjo, kad anksčiau odos problemos buvo opesnės Italijos, Ispanijos, Graikijos gyventojams, tačiau dabar piktybinių odos navikų skaičius didėja ir Danijoje, Švedijoje – visoje Skandinavijoje.
Jei jus kankina abejonės dėl odos darinių, nedelskite ir apsilankykite pas savo šeimos gydytoją arba odos ligų gydytoją ir gaukite siuntimą pas onkochirurgą odos dariniams išsitirti. „Geriau kreiptis į odos ligų gydytoją, prie jų kabinetų durų paprastai būna mažesnės eilės, tad greičiau bus atlikti tyrimai“, – pastebėjo A. Dementjevas.