Gargžduose ukrainiečiai širdingai padėkos lietuviams už geradarystę

Visi laukiami: padėkos renginys vyks rugsėjo 17 d. 12 val. konferencijų salėje „Lijo“

„Norime iš visos širdies parodyti, kokie esame dėkingi visiems pagalbininkams“, – kviesdama į renginį rugsėjo 17 d. sakė „Asterics“ vadovė A. Ibrahimova.

Ukrainos karo pabėgėliai jaučia begalinį dėkingumą Lietuvai, ištiesusiai nesavanaudiškos pagalbos ranką. Nevyriausybinės tarptautinės organizacijos „Asterics“ vadovė Angelika Ibrahimova jau daugiau kaip metai antruosius namus kartu su savo šeima rado Gargžduose. Keli šimtai jos tėvynainių nuoširdų rūpestį ir atjautą patyrė ir tebepatiria būtent Klaipėdos rajone.


Pagerbs padėjusius pabėgėliams
„Rusijos sukeltas agresyvus karas Ukrainoje buvo toks netikėtas ir skaudus ukrainiečiams, kad labai daug žmonių, tai daugiausia moterys su vaikais, senoliai, kurie pasirinko pabėgėlio dalią, iki šiol patiria nerimą ir stresą. Jie nuolat gyvena jausmų sumaištyje, jaudinasi dėl savo artimųjų, sielvartauja dėl žuvusiųjų kare. Lietuvoje ir būtent čia, Klaipėdos rajone, pabėgėliai buvo širdingai sutikti, jiems teikiama parama. Galbūt kartais atrodo, kad toji geradarystė jau tapo kasdienybe ir mes, ukrainiečiai, to neįvertiname. Taip tikrai nėra, mes esame labai dėkingi lietuviams už tą neįkainojamą pagalbą, kurią nuolat patiriame“, – „Bangai“ kalbėjo „Asterics“ vadovė A. Ibrahimova, kuri visus gargždiškius, rajono gyventojus kviečia ateinantį sekmadienį, rugsėjo 17 d., 12 val. kartu pabūti, susitikti, pasidžiaugti bendryste ukrainiečių padėkos renginyje Gargžduose, „Lijo“ konferencijų salėje.
Pasak A. Ibrahimovos, daug vietinių žmonių ukrainiečiams sunkią valandą padėjo nesusimąstydami, nelaukdami kokio nors apdovanojimo. „Tačiau ateinantį sekmadienį renginyje mes norime iš visos širdies parodyti, kokie esame dėkingi visiems pagalbininkams. Suprantame, kad neįmanoma visų apdovanoti ordinais, medaliais. Atlikome apklausą savo ukrainiečių bendruomenėje, kam kas norėtų padėkoti, tai sulaukėme apie 60 atsakymų su įvairiai ukrainiečiams padėjusių vietinių žmonių pavardėmis. Renginyje jiems įteiksime padėkos raštus su žymaus ukrainiečių dailininko Nikitos Titovo piešinio atvaizdu. Nors apdovanosime dešimtis geradarių, tačiau suprantame, kad tai tik lašas jūroje. Todėl mūsų ačiū yra tariamas visiems ir tiems, kurie teikia pagalbą tyliai ir kukliai“, – apsilankiusi „Bangos“ redakcijoje jautriai kalbėjo Angelika.
Pokalbyje redakcijoje A. Ibrahimova pasidžiaugė laimingomis savo šeimos valandėlėmis: vienintelė anūkė Jelena nuo rugsėjo pirmosios jau yra Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistė, jai puikiai sekasi lietuvių kalba. Jaudinančiomis akimirkomis šeimai tapo ir Angelikos dukros Janos vyro Nikolajaus, Ukrainos kario, kovojusio priešakinėse fronto linijose, 10 dienų atostogos Gargžduose. Vėlesniuose „Bangos“ numeriuose skaitytojams pateiksime įdomų interviu su Nikolajumi (ukrainiet. – Mykola).


Už veiklumą – įvertinimas
Nevyriausybinės tarptautinės organizacijos „Asterics“ vadovės A. Ibrahimovos visuomeninė veikla jau įvertinta ir Lietuvoje. Už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą ji apdovanota Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.
A. Ibrahimova, organizacijos „Asterics“, besirūpinančios nuo karo nukentėjusiais kariais, persikėlusiais asmenimis, vaikais, ir subūrusi per 150 savanorių tinklą, vadovė, atvyko į Lietuvą ir į Klaipėdos rajoną su savo šeima dar 2022 m. kovo pradžioje. Rizikuodama net savo gyvybe Angelika sugebėjo suorganizuoti išvykimą į Lietuvą iš tuo metu smarkiai apšaudomo Charkivo keliems autobusams vaikų (per 100), tarp kurių buvo nemažai neįgaliųjų.
Palaikydama ryšius su likusiais Ukrainoje savo organizacijos savanoriais ir su tautiečiais Lietuvoje, ypač Gargžduose, ji ir šiuo metu dalyvauja tarptautinėse programose, rašo projektus ir juos įgyvendina kartu su Lietuvos ir kitų šalių partneriais. Šių projektų dalyviai – Ukrainos, Lietuvos ir Lenkijos vaikai ir jaunuoliai.
Pirmą kartą į Lietuvą A. Ibrahimova atvyko 2019 m. vasarą su projektu „Karo vaikai“. Su Klaipėdos rajono savivaldybe buvo suorganizuotas poilsis Drevernoje dviem pamainomis po 10 Ukrainos paauglių, nukentėjusių nuo karo Donbase, prasidėjusio dar 2014 m.
Klaipėdos rajono savivaldybė ir šiemet parėmė Ukrainos vaikų poilsį Drevernoje.


Padėtį vertina pozityviai
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 48 tūkst. ukrainiečių, turinčių galiojančius leidimus gyventi, bendrai nuo karo pradžios į Lietuvą atvyko daugiau nei 78 tūkst. karo pabėgėlių.
Tautinių mažumų departamento užsakymu atliktas Lietuvoje vykdytas sociologinis tyrimas parodė, kad daugumai apklaustų į Lietuvą atvykusių ukrainiečių (87,6 proc.) neteko patirti diskriminacijos ar įžeidimų dėl tautybės ar kalbos, taip pat dauguma ukrainiečių jaučia palankų lietuvių požiūrį į juos.
Atvykusiems ukrainiečiams labiausiai patinka Lietuvos valstybės jiems suteiktas rūpestis ir saugumo jausmas (31,7 proc.), išmokos, parama ir socialinė pagalba (24,3 proc.), suteiktas būstas, darbas, galimybė mokytis. Tačiau nemaža dalis ukrainiečių tarp problemų, su kuriomis jiems teko susidurti atvykus į Lietuvą, įvardijo būsto problemas (28,2 proc.), kalbos barjerą (20,3 proc.), įsidarbinimo problemas (14,4 proc.), finansinius sunkumus (12,9 proc.) ir moralines, psichologines problemas (11,9 proc.).
Tyrimas parodė, kad beveik visi apklausti Ukrainos piliečiai domisi Ukrainoje vykstančiais socialiniais procesais ir nori būti geriau informuoti bei ateityje dalyvauti viešajame Ukrainos gyvenime. Taip pat jie palaiko socialinius ryšius su Ukraina ir bendrauja su giminėmis, draugais, pažįstamais, likusiais arba išvykusiais iš Ukrainos ir nori dalyvauti Ukrainos prezidento ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados rinkimuose.

Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content