Gėlių karalystėje – 400 rūšių
400 daugiamečių gėlių rūšių 6 arų sode – gargždiškės Stepanijos Preibienės džiaugsmas ir… pragyvenimo šaltinis. Gargždų turguje gėlių daigais moteris prekiauja nuo balandžio pabaigos iki šalnų.
Daugiabutyje gyvenanti S. Preibienė dėl gėlių net paplatino palanges, nes namuose puikuojasi apie 40 rūšių kaktusų ir orchidėjų. Vis dėlto didžiausias jos turtas – „Dobilo“ sodininkų bendrijoje daugiamečių gėlių karalystė. Čia joms auginti ir dauginti išnaudota kiekviena žemės pėda. „Šiltnamiui nėra vietos, bulvių neauginu, viskas gėlėms“, – šypsodamasi sakė Stepanija.
Lysvėmis susodintos gėlės – jos vienos rūpestis. Kasdien moteris keliasi 5–6 val., susideda iš vakaro išrautus ir palaistytus kerus į automobilį ir važiuoja į Gargždų turgų. „Turiu ir nuolatinių pirkėjų, nes prekiauju daugiau nei 10 metų, o ypač mėgstu naujakurius, kuriems reikia daug gėlių“, – neslėpė gėlininkė, anksčiau tėviškėje auginusi kardelius ir prekiavusi jų žiedais. Tačiau gumbai ėmę nykti, mat kardeliai augti toje pačioje vietoje gali tik kas ketverius metus. „Kai sunyko kardeliai, ėmiau mugėse pirkti daugiametes gėles, ieškojau ir retesnių. Taip perėjau prie jų auginimo ir dauginimo. Šiemet nusipirkau 30 naujų, tad dabar mano sode – 400 rūšių gėlių“, – paaiškino Stepanija. Net išrankus pirkėjas tarp jų ras nematytų ir nežinomų. Vieną šeštadienį gėlininkė suskaičiavo, kad į turgų buvo atsivežusi 120 rūšių.
Jau žiedus krauna žemaūgės vienadienės, palemonai, sinavadai, pamažu skleidžiasi sidabražolės, rausvus žiedus iš po didelių lapų iškėlė bergenijos, tebežydi saulenės, purėtosios plukės, bruneros ir daugybė kitų. Prie retesnių augalų Stepanija priskiria margalapius pentinius, kurie žydi, kol pakanda rudens šalnos, radiolas, knipofijas: „Retesni augalai yra sunkiau dauginami, todėl ir jų kaina būna didesnė už kitų gėlių. Mano gėlės – nuo 1 iki 5 eurų. Kaina rodo gėlės vertę“.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.