Gerumo sūpuoklėms dar trūksta bendrystės vėjo

Konferencijoje pranešimus skaitė (iš kairės) Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijai „Gargždų viltis“ vadovaujanti R. Bagdonienė, VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centro vadovė Š. Petruškevičienė, Klaipėdos valstybinės kolegijos Socialinio darbo katedros lektorė S. Račkauskienė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė, Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtoja Alina Daukšienė, Klaipėdos rajono savivaldybės Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkė A. Balnionienė, Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė ir Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė V. Butkuvienė.

 

3959 – tiek eurų jau surinkta neįgaliųjų sūpuok­lėms, kurias ketinama pastatyti Gargždų miesto senajame parke. Pastarosios kainuoja 6 800 eurų, tad lėšų dar labai trūksta, tačiau idėjos sumanytojos – Šarūnė Petruškevičienė, Rekvita Bagdonienė, Vida Gečienė – rankų nenuleidžia ir tvirtai tiki, kad žmonių gerumas dar įsisiūbuos. Juk sūpuoklėmis galės džiaugtis ne tik neįgalieji, bet visi vaikai, net mamos su kūdikių vėžimėliais.

Apie toleranciją, integraciją, filantropiją ir gerąją patirtį diskutuota penktadienį vykusioje konferencijoje Gargždų viešbučio „Lijo“ salėje.

Nudžiugino netikėti entuziastai

Akcijos „Įsupkime gerumą“ rezultatus apžvelgusi Š. Petruškevičienė atkreipė dėmesį, kad tai pirmoji tokio pobūdžio lėšų rinkimo akcija, kurios tikslas yra ne tik pastatyti sūpuokles, bet kartu suvienyti bendruomenę. Anot jos, pasyvūs lėšų rinkimo būdai pasiteisino mažiau. Paliktos aukų dėžutės viešojo maitinimo, kultūros įstaigose, kad ir kaip būtų gaila, vis dar pustuštės.

„Tačiau atsirado ypač džiuginančių netikėtų iniciatyvų. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajono švietimo centras, Gargždų miesto pagyvenusių žmonių klubo „Užuovėja“ vadovė Regina Kuneikienė labai prisidėjo platinant koncerto „Įsupkime gerumą“ bilietus. Gargždų „Minijos“ progimnazija ir „Kranto“ pagrindinė mokykla aktyvino lėšų aukojimą švietimo įstaigose. Kelionių vadovė Monika Vasylienė savanoriškai organizavo ekskursiją po Klaipėdą ir už šią paslaugą neėmė jokio atlygio, visas surinktas keliauninkų lėšas paaukojo sūpuoklėms. Muzikos grupė „Klasiokai“ gruodžio 19 d. surengs koncertą „Trijose mylimose“, kuriame taip pat bus raginama prisidėti prie akcijos.

Netikėtas buvo ir Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ poelgis. Laikraštis švenčia 70-ąsias įkūrimo metines, o laikraštį leidžianti UAB „Gargždų banga“ – 20-metį. Į šventinį vakarą šiandien kviečiamų svečių prašoma nenešti jokių dovanų, gėlių puokščių – verčiau šias lėšas paaukoti akcijai „Įsupkime gerumą“. Ne veltui tądien konferencijoje laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė pasisakė apie socialiai atsakingą žiniasklaidą.

Gargždų lopšelis-darželis „Saulutė“ pervedė ne tik 100 eurų, bet prisidėjo ir kitomis iniciatyvomis. Įstaigos pedagogų komanda parengė nuostatus, kompleksinę metodinę medžiagą ir visą savaitę vykdė akciją „Mes skirtingi, mes panašūs“. Jų pavyzdžiu pasekė 80 kitų Lietuvos ugdymo įstaigų.

Naujienų portalas „Mano Gargždai“ sukūrė jautrų filmuką, kuriame atsispindi neįgaliųjų kasdienybės fragmentai.

Anketų duomenys padės politikams

Konferencijos dalyvius sveikinusi Klaipėdos rajono savivaldybės Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkė Audronė Balnionienė prisipažino pasinaudojusi savo asmenine patirtimi: „Kai buvau Klaipėdos miesto tarybos narė ir Neįgaliųjų reikalų tarybos pirmininko pavaduotoja, uostamiestyje išplatinome anketą, kurioje neįgalieji įvardijo jiems svarbiausias problemas. Tai padėjo apsispręsti Savivaldybei priimant atitinkamus sprendimus. Juk yra ir aklųjų, kurčiųjų, silp­naregių – kasdienėse situacijose jie susiduria su daug nepatogumų. Pastariesiems išspręsti kartais pakanka ir nedaug lėšų, svarbiausia – atkreipti dėmesį.“ Tokio pobūdžio anketa neįgaliesiems ir senjorams neseniai buvo platinama ir Klaipėdos rajone.

Patvirtintas klausimynas buvo platinamas per seniūnijas, o gautus rezultatus savanoriškai apibendrino Klaipėdos valstybinės kolegijos Socialinio darbo katedra. Pastarosios lektorė Skaidrė Račkauskienė informavo, kad 41,74 proc. pildžiusiųjų anketą turėjo judėjimo negalią. 51,90 proc. respondentų reikalingas įstaigas atsakė pasiekiantys tik nuvežami artimųjų. Vadinasi, stinga jiems pritaikytos infrastruktūros. Anot 75 proc. apklaustųjų, sunku judėti šaligatviais, nes jie ne visur yra, 62 proc. pastebėjo, kad jų išvis nėra. Pavieniai atsakymai dėl išsikilnojusių plytelių gauti iš Veiviržėnų, Priekulės, Dauparų–Kvietinių seniūnijos, vėžaitiškiai skundėsi, kad šaligatviai neapšviesti tamsiu paros metu, Gargžduose viena iš problemų – per statūs šaligatviai. Apibendrindami duomenis 54,30 proc. respondentų atsakė, jog Klaipėdos rajone aplinka iš dalies pritaikyta neįgaliesiems, 18,46 proc. – visai nepritaikyta, 16,91 proc. – visiškai pritaikyta, 10,33 proc. – neatsakė. Anketos vietos politikams, tikimasi, padės apsispręsti skirstant lėšas, numatyti prioritetus.

Daugiau apie konferenciją, joje apsilankiusį Vytauto Didžiojo universiteto profesorių, filosofą Leonidą Donskį, kuris kalbėjo individualybės ir bendrystės galių tema, skaitykite kituose „Bangos“ numeriuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content