Gribžiniškiai tiki, kad juos nuo gaisrų saugo šv. Florijonas
Gribžinių gyventojai, šeimos su vaikais ir svečiai praėjusį šeštadienį susirinko prie atnaujinto šv. Florijono koplytstulpio į šventinimo ceremoniją. Kaimo žmonės tiki, jog beveik prieš 80 metų pastatyta ši simbolinė apsauga padėjo išvengti gaisrų, jie gerbia savo istorijos ženklą. Koplytstulpis yra valstybės saugomas paminklas.
Beveik prieš 80 metų Gribžinių kaimo sankryžoje pastatytas koplytstulpis su šv. Florijono skulptūrėle jau ne kartą atnaujintas. Praėjusio amžiaus devintame dešimtmetyje praūžus audrai šis buvo išverstas. Jo atstatymu tada susirūpino buvusios Gribžinių mokyklos vadovas Arūnas Grimalis. „Šv. Florijono skulptūrėlės jau nebebuvo, – pastebėjo jis. – Mokykloje technologijų mokytojas su mokiniais remontavo seną koplytstulpį. Pasitarus su kaimo žmonėmis, buvo surinkta pinigų ir užsakyta šv. Florijono skulptūra.“
Ją sukūrė šviesaus atminimo tautodailininkas, medžio drožėjas Vytautas Majoras. 1995 m. restauruotas koplytstulpis buvo pastatytas ir pašventintas. Šiemet jo būklė vėl privertė susirūpinti: Gribžinių bendruomenės pirmininkė Milda Kiaulakienė organizavo jo atnaujinimą, lėšų rinkimą. Šv. Florijono koplytstulpis, simbolizuojantis apsaugą nuo gaisrų, vėl atgijo. Praėjusį šeštadienį kaimo žmonės, tėvai su vaikais ir vyresni, susirinko į šventinimo ceremoniją.
„Čia nebūna gaisrų“, – tvirtino rajono Savivaldybės Plikių ugniagesių komandos gaisrininkai Kęstutis Paulauskas ir Artūras Veselis. Klaipėdos rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos vadovas Stanislovas Virbauskas patikino, kad per pastarąjį dešimtmetį šiame krašte neįsižiebė gaisrų. „Laimingi gyventojai, turėdami globėją šv. Florijoną, – visi jam padeda saugodami savo, kaimynų turtą ir – jokių ugnies nelaimių. Nežinau kito kaimo rajone, kuris turėtų šv. Florijono skulptūrą“, – šypsodamasis kalbėjo S. Virbauskas.
Jis padėkojo žmonėms, prisidėjusiems prie šio koplytstulpio atstatymo ir įteikė dūmų detektorius, kurie, anot jo, padės šv. Florijonui ir šeimininkams saugoti namus nuo ugnies. Priešgaisrinės tarnybos vadovas įspėjo, kad šiuos pritvirtintų miegamajame ar kitame kambaryje, bet jokiu būdu ne virtuvėje. Gribžinių bendruomenės pirmininkę M. Kiaulakienę jis apdovanojo fotonuotrauka, kuri primena senąją gaisrinę. S. Virbauskas pasiūlė, kad gegužės pradžioje bendruomenė švęstų šv. Florijono – ugniagesių dieną.
Į šventinimo ceremoniją atvykusi rajono Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Irena Barbšienė dėkojo kaimo bendruomenei už tradicijų puoselėjimą ir priminė, kad šv. Florijono skulptūra yra Švėkšnoje, Rumšiškėse ir dar keliolikoje kaimų ir miestų. Pasak jos, šis šventasis saugo ne tik nuo ugnies, bet ir visų profesijų žmones, kurių darbas susijęs su ugnimi – virėjus, kepėjus, kalvius, metalurgus, ir, žinoma, ugniagesius.
Prie atnaujinto koplytstulpio tą saulėtą šeštadienį lydima dukros neįgaliojo vežimėlyje atriedėjo ir vyriausia Gribžinių gyventoja Danutė Jašinskienė. Kitais metais 90-ąjį gimtadienį minėsianti senbuvė prisimena šv. Florijono koplytstulpio istorijos pradžią. Jai buvo 10 metų, kai 1944 m. tėvai su kaimynais sutarė jį pastatyti šioje kaimo sankryžoje, kad saugotų nuo gaisrų. „Pakvietė meistrą Feliksą Šimkų, ir jis meistravo mūsų sodyboje. Greitai padarė koplytstulpį – skulptūra nebuvo tokia graži kaip dabar, bet svarbu tai, kad mūsų kaime nebuvo gaisrų net per karą. Nukrito bomba, bet namai neužsidegė“, – „Bangai“ kalbėjo D. Jašinskienė.
Prie koplytstulpio ji sodino gėles, ravėjo visą gyvenimą, kol susikūrė Gribžinių bendruomenė.
Šv. Florijono koplytstulpį pašventinęs Gargždų parapijos kunigas Dovydas Paulikas patikino, kad tai tikra apsauga nuo gaisrų. „Pasitikėkime jo užtarimu, nuolat gręžkimės per jį į Viešpatį ir tikėkime, kad saugos šią bendruomenę ir aplinką“, – linkėjo kunigas.
Gribžinių šv. Florijono koplytstulpį saugo valstybė. Tai liudija lentelė su šiuo užrašu.
Virginija LAPIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.