Griovimo darbai: paslauga, kurios negali suteikti bet kas
Kiekvienas pastatas turi savo eksploatavimo laiką, kuris liaudiškai dar kartais įvardijamas „pastato gyvenimo trukme“. Dažniausiai architektas suprojektuoja pastatą, kurio gyvavimo trukmė būna nuo 80 iki 100 metų. Pasibaigus šiai trukmei, statinys gali tapti pavojingas ir netinkamas eksploatuoti, gyventi arba tiesiog būti šalia jo (pavyzdžiui, grėsmė kyla šalia esantiems pastatams), todėl tokį statinį teks rekonstruoti, rekonstruoti arba… griauti.
Kita priežastis, kai gali tekti susirūpinti pastato saugumu – pasenusios konstrukcijos, kurias dažniausiai reikia šalinti ir pakeisti naujomis. Labai ilgai naudojama statinio konstrukcija gali būti praradusi savo stabilumą arba pažeista, todėl galimos žalos tikimybė – labai didelė.
Galima įvardyti ir dar daugiau priežasčių, kada tenka griauti statinį. Tos priežastys dažniausiai būna formalios – neleistina ar nelegali statyba, kai statinio griovimo darbai atliekami vykdant teismo sprendimą ar Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos privalomą nurodymą.
Visais išvardytais atvejais reikalingi griovimo darbai – statinio ar jo dalies sunaikinimas, suardymas ar pašalinimas. Griovimo darbai apima ir konstrukcijos išmontavimą, pasibaigus jos eksploatavimo trukmei arba tinkamumui naudoti. Nors griovimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti gana paprastas ir nesudėtingas darbas, reikalaujantis tik tinkamų priemonių, tačiau tokia nuomonė ne visai teisinga. Griovimo darbai atliekami nuosekliai, tam tikra eiga: pirmiausia, vyksta statinio apžiūra (pastato ar jo konstrukcijų bei aplinkos savybių tyrimas, matavimas), tuomet šalinamos pavojingos medžiagos, tada rengiamas griovimo darbų planas ir galiausiai vykdomi griovimo darbai, pasirinkus saugias priemones ir naudojant iš anksto suplanuotus griovimo metodus.
Griovimo darbų eiga – svarbus kriterijus, kurio būtina laikytis
Kiekvienas griovimo darbų žingsnis turi savų ypatumų, apie kuriuos gali būti naudinga žinoti ne tik patiems griovikams, bet ir klientams, užsakiusiems šią paslaugą.
Statinio apžiūra. Jo metu vertinami statyboms naudotų medžiagų tipai; pavojingų ir kenksmingų medžiagų buvimas ar nebuvimas; su vandens tarša ir potvyniais susijusios problemos; komunaliniai ypatumai; triukšmo, dulkių, vibracijos ir eismo judėjimo poveikis vietos bendruomenei ir pan.
Vertinamas ir statybos būdas: pagrindinės rūsių ir požeminių sąlygos; projektuojant naudotos sistemos, pastato būklė; pavojingų medžiagų šalinimo būtinumas. Pavojingoms medžiagoms šalinti prieš griovimą turėtų būti naudojamos specialios tokių medžiagų šalinimo ir valymo priemonės.
Griovimo darbų plano rengimas. Tokie planai apima nemažai aspektų: pastato vietą; atstumus nuo gretimų pastatų, kelių ir statinių; griovimo darbų eiliškumą ir numatomus griovimo darbų metodus.
Griovimo darbų vykdymas. Griovimo darbų vykdymas – profesionalios komandos suteikiamos paslaugos. Tik savo darbą puikiai išmanantys ekspertai gali jį atlikti gerai. Viena iš Lietuvoje itin palankiai vertinamų griovimo darbų įmonių „Griovikai.lt“ suteikia įvairias griovimo darbų paslaugas: griovimą rankiniu būdu, kapitalinių konstrukcijų šalinimą ir griovimo darbus su technika. Kuris iš šių metodų tinkamiausias kiekvienu atveju vertinama individualiai.
Apie statinių griovimo procedūras numatyta ir įstatymuose
Apie įvairius griovimo darbų aspektus, reikalavimus numatyta ir Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, kuriuo būtina vadovautis.
Jei jau planuojate statinį griauti, pasirūpinkite, kad turėtumėte tam leidimą. Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 7 punkte reglamentuota, kad leidimas nugriauti statinį privalomas ypatingojo ar neypatingojo statinio griovimui. Išimtis gali būti taikoma tik tuomet, kai statinys griaunamas vykdant teismo sprendimą ar Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos privalomąjį nurodymą. Taip pat leidimas griauti nebūtinas, jei išardomos (pašalinamos) statinio dalys, likusios po statinio avarijos ar stichinės nelaimės, pašalinamos sunykusio, sugriuvusio statinio likusios dalys, nugriaunamas atskirai stovintis neypatingasis statinys ir tai nedaro jokios fizinės įtakos kitiems, šalia esantiems, statiniams.
Pažymą apie statinio nugriovimą išduoda Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos administracijos padalinys. Šios procedūros tvarką numato Pažymos apie statinio nugriovimą tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininko 2016 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 1V-182, 2 punktas.
Jeigu ieškote griovimo darbų paslaugų, patikėkite jas šios srities profesionalams. „Griovikai.lt“ – paslaugos tiems, kurie nenori ar negali savarankiškai atlikti reikalingų griovimo darbų ir ieško patikimų, profesionalių ir patyrusių, šimtus griovimo paslaugų visoje Lietuvoje suteikusių, meistrų. Kreiptis galima internete – https://www.griovikai.lt/ – užpildžius specialią užklausos formą, paskambinus telefonu +370 635 35553 arba parašius el. paštu info@griovikai.lt. Buvusių klientų vertinimu, „Griovikai.lt“ komanda išties gali pasirūpinti bet kokiais griovimo darbais greitai ir kokybiškai!
Užsak.