Gyvensenos medicina – raktas į sveikesnį ir kokybiškesnį gyvenimą
Didinant sveikatos paslaugų prieinamumą, šeimos gydytojo komandą nutarta praturtinti gyvensenos medicinos specialistu, kuriam patikėta savarankiškai vertinti lėtinėmis ligomis sergančių pacientų rizikos faktorius, rekomenduoti ir mokyti sveikos gyvensenos principų, geresnio lėtinio ligų valdymo. Apie tai, koks gyvensenos medicinos vaidmuo šiuolaikinėje sveikatos priežiūroje bei kokie šios medicinos srities privalumai ir iššūkiai, „Banga“ kalbėjosi su Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centro gyvensenos medicinos specialiste Rusne KLUONIENE.
Skatina keisti įpročius
Anot R. Kluonienės, kuri sveika gyvensena ir su tuo susijusiomis studijomis susidomėjo paskatinta savo sveikatos problemų, gyvensenos medicina yra visapusiškas požiūris į sveikatą, o jo pagrindas – sveikų įpročių formavimas ir palaikymas. „Sveika gyvensena mane lydi jau ilgą laiką. Teko kovoti su sveikatos problemomis ir praktiškai išbandyti, kiek daug gali sveikas gyvenimo būdas“, – pasakojo specialistė.
Jos teigimu, gyvensenos medicina apima mitybą, fizinį aktyvumą, miegą, streso valdymą ir kitus gyvensenos aspektus, siekiant užkirsti kelią ligoms, pagerinti gyvenimo kokybę ir pailginti gyvenimo trukmę. Šios srities tikslas padėti žmonėms išvengti lėtinių ligų ar valdyti jau esamas būkles per gyvenimo būdo keitimą.
„Mes, gyvensenos medicinos specialistai, į žmogų žiūrime kaip į visumą ir stengiamės išsiaiškinti esmines jo problemos priežastis. Tai padarę, siekiame sukurti ilgalaikius įpročius, kurie padėtų žmogui būti sveikam“, – aiškino R. Kluonienė.
Sveikatą patikėti tik specialistui
Kiekvienas iš mūsų esame skaitę ar girdėję įvairių patarimų, kaip sveikai gyventi, netrūksta ir specialistais save vadinančių žmonių, neva galinčių pamokyti, kaip tai padaryti. Tačiau kas išties yra gyvensenos medicinos specialistas, koks jo darbas ir vaidmuo šeimos gydytojo komandoje? Nuo šių metų rugpjūčio Sveikatos centre Gargžduose dirbančios Rusnės tikinimu, dabar išties daug specialistų, tikinančių, jog gali padėti, ir brukančių savo paslaugas, tačiau ji ragina savo sveikatą patikėti tik tikriems specialistams, kurių rekomendacijos, kaip akcentavo, yra grįstos mokslu ir neprieštarauja įprastos medicinos principams.
„Gyvensenos medicinos specialistas yra sveikatos priežiūros specialistas, kuris, įvertinęs paciento mitybą, fizinį aktyvumą, miego kokybę, žalingus įpročius ir psichoemocinę sveikatą, siekia pagerinti jo gyvenimo kokybę, padėti valdyti lėtines ligas. Tai – šeimos gydytojo komandos narys, į kurį kreipiamasi savarankiškai arba nukreipus šeimos gydytojui“, – aiškino specialistė.
Dažniausiai į gyvensenos medicinos specialisto kabinetą esą siunčiami gyventojai, kurie įtraukti į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę. Su tokiais išsamiai aptariamos galimos rizikos ir būtinumas keisti gyvensenos įpročius.
Jaučiamas trūkumas
Gali atrodyti, kad gyvensenos medicinos specialistai atlieka tą pačią paskirtį kaip ir šeimos gydytojai, tačiau, pasak R. Kluonienės, gyvensenos medicina orientuojasi į kasdienius žmogaus įpročius. „Atvykus pacientui, pradedame nuo išsamios anamnezės surinkimo. Konsultacija pas gyvensenos medicinos specialistą užtrunka apie valandą. Per tą laiką išsiaiškiname kreipimosi priežastis, gretutines ligas, maitinimosi įpročius. Viską įvertinus, sudaromas individualus gyvensenos keitimo planas. Tolimesnių konsultacijų metu aptariame, kaip sekasi įgyvendinti išsikeltus tikslus ir juos koreguojame individualiai pagal pacientą. Mes padedame keisti elgesį ir gydyti ligą nuo pat šaknų“, – darbo subtilybėmis dalijosi specialistė.
Kuo toliau, tuo gyventojai drąsiau varsto gyvensenos medicinos specialistų duris ir jau jaučiamas augantis šių specialistų poreikis. Gyventojai patenkinti gyvensenos medicinos specialistų paslaugomis. Tuo džiaugiasi ir šeimos gydytojai bei gydymo įstaigų vadovai, tačiau tuo pačiu metu jie apgailestauja, kad šių specialistų šalyje stipriai trūksta. R. Kluonienės nuomone, taip yra dėl to, kad ši specialybė – dar labai jauna.
Susiduria su skeptikais
Tiesa, nors gyvensenos medicinos specialistų poreikis auga, ypač dėl didėjančio lėtinių ligų paplitimo, Sveikatos centro darbuotoja neslėpė, jog kai kurie pacientai vis dar žiūri skeptiškai į gyvensenos medicinos naudą.
„Žmonės dažniau renkasi įprastą medicininį gydymą, o ne gyvensenos keitimo planą. Jie nori greito sprendimo būdo ir dažnai trūksta motyvacijos ilgalaikiams gyvensenos pokyčiams. Tačiau džiaugiuosi, kad konsultacijos metu pavyksta pakeisti išankstinę nuomonę ir parodyti, jog net ir maži pokyčiai duoda gerų rezultatų“, – sakė specialistė, į kurią dažniausiai kreipiasi pacientai, turintys antsvorio ir padidėjusį cholesterolio kiekį.
Šios problemos, specialistės teigimu, yra populiariausios ir dažniausiai pasitaikančios tarp pacientų. Tokiems pacientams neva kyla didelė rizika turėti ir kitų sveikatos problemų. „Aukštas cholesterolis – tai vienas pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Gyvensenos įpročių keitimas yra glaudžiai susijęs, norint sumažinti cholesterolio padidėjimą“, – kalbėjo R. Kluonienė.
Siuntimo nereikia
Gyvensenos medicina taikoma sergant įvairiausiomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, antro tipo cukriniu diabetu, podagra, alergija, autoimuninėmis ligomis, antsvoriu ar nutukimu, lėtine anemija, onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat besiskundžiantiems susilpnėjusiu imunitetu, bendru silpnumu ir nuovargiu, sutrikusia miego kokybe, negebėjimu valdyti streso.
Šią paslaugą pacientai gali gauti savo poliklinikoje, kurioje yra prisirašę, jeigu toje poliklinikoje yra gyvensenos medicinos specialistas. Siuntimų pastarojo konsultacijai nereikia. Jeigu poliklinikoje gyvensenos specialistų nėra, tada reikia ieškoti privačiai.
Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centre gyvensenos medicinos specialistė R. Kluonienė pacientų laukia du kartus per savaitę – pirmadieniais nuo 13 iki 17 val. ir trečiadieniais nuo 9 iki 13 valandos.
Gintarė KARMONIENĖ