Gyventojų idėjoms realizuoti – dalyvaujamasis biudžetas

300 000 Eur – tai didžiausias dalyvaujamasis biudžetas Lietuvoje, kokį 2021-iems metams buvo numačiusi Klaipėdos rajono savivaldybė. Ši iniciatyva sulaukė didelio rajono gyventojų susidomėjimo, tad bus tęsiama. Jau nuo lapkričio 1 dienos gyventojai kviečiami teikti savo idėjas 2022-iems metams. Skirstykite biudžetą pagal savo ir bendruomenių poreikius!

Vienas iš 2021-aisiais metais įgyvendinamų dalyvaujamojo biudžeto projektų – Dovilų karjero pritaikymas rekreacinei, turizmo ir sportinei veikla

Entuziazmas išliko

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas atvirai sakė, kad buvo didelis dalyvaujamojo biudžeto idėjos entuziastas, toks ir išliko. „Vis kalbame, ką daryti, kad bendruomenes, gyventojus labiau įtrauktume į sprendimų priėmimo procesą, į rajono gyvenimą. Dalyvaujamasis biudžetas neabejotinai yra viena iš tokių priemonių. Didžiulis gyventojų aktyvumas pirmaisiais metais tai paliudijo“, – kalbėjo meras B. Markauskas.

Buvo sulaukta 43 gyventojų projektų pasiūlymų, atrinkta 10. Iš jų jau yra įgyvendinti 5: įrengta Gargždų miesto laisvalaikio praleidimo zona prie mažojo tvenkinio; geriamojo vandens fontanėlis Gargždų centre; Dovilų karjero pritaikymas rekreacinei, turizmo ir sportinei veiklai; Mazūriškiuose – poilsio, sporto ir laisvalaikio erdvė; daugiafunkcis treniruoklis vaikams Venckuose. Visi kiti projektai taip pat pradėti, vyksta procedūros. Meras, paklaustas, koks projektas jam yra arčiausiai širdies, atsakė diplomatiškai: „Nenorėčiau išskirti vieno projekto. Tačiau ir mažas projektas gali sukelti daug teigiamų emocijų, kaip atsitiko atidarant vandens fontanėlį pėsčiųjų alėjoje Klaipėdos g., Gargžduose.“

Suma ta pati

„Klaipėdoje balsuojančiųjų buvo per 400, o Klaipėdos rajone aktyvumas siekė 6 000, todėl nebuvo net klausimo, ar tęsti dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvą“, – spaudos konferencijoje sakė Klaipėdos rajono savivaldybės Administracijos direktorius Justas Ruškys.

Jis pripažino, kad dalyvaujamasis biudžetas yra kone antrasis strateginis planas: „Pirmieji susitikimai buvo sunkūs, juk Administracijai buvo sudėtinga tarp strateginių veiklos planų, tarp biudžeto dėliojimo, tarp gatvių, šaligatvių, švietimo įstaigų ir kt. projektų rasti dar vietos naujiems dalyvaujamojo biudžeto projektams. Paskutiniai susirinkimai jau buvo visiškai kitokie. Administracija pamatė dalyvaujamojo biudžeto naudą, rezultatus, žmonių džiugesį“, – kalbėjo J. Ruškys.

Administracijos direktorius informavo, jog 2022-ųjų metų dalyvaujamojo biudžeto suma lieka ta pati – 300 tūkst. Eur. Tikimasi, kad tie, kurie šiemet liko treti ar ketvirti, patobulins savo projektus ir vėl juos teiks.

Problema – netikslios sąmatos

Tiek meras B. Markauskas, tiek Administracijos direktorius J. Ruškys teigė, kad tvarkoje yra koreguotinų dalykų, tačiau taisyklės paliktos tos pačios siekiant, kad žmonės nesiblaškytų, nesutriktų. Viena iš vyraujančių problemų – netiksli teikiamo projekto sąmata, daugiausia keblumų buvo mažųjų projektų sąmatose. „Kviečiame nesistengti mažojo projekto sąmatos išauginti iki viršutinės ribos. Mažojo projekto sąmata gali siekti ir 3, ir 15, ir 6 tūkst. Eur“, – patarimą davė Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė. Ji atkreipė dėmesį, kad įgyvendinant projektus labai padėjo seniūnai su komandomis. Didelė paspirtis buvo ir Sporto centras, jo vadovas Vaidas Liutikas, kuris turi patirties įrengiant žaidimų, sporto aikšteles.

Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja I. Gailiuvienė akcentavo netikslių sąmatų problemą.

Nugalėtojai – kovą

Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vyresnioji patarėja Virginija Juknienė informavo, kad šiemet dalyvaujamasis biudžetas yra ankstinamas. Tad idėjas gyventojai kviečiami teikti nuo lapkričio 1 d. iki gruodžio 31 d. Sausį vyks vertinimas, o balsavimas 30 kalendorinių dienų, tad maždaug kovo viduryje paaiškės nugalėtojai. Balsuoti, kaip ir anksčiau, galės tik rajone gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai.

Anot V. Juknienės, naujovė ta, kad bus pateikti orientaciniai įkainiai vaikų žaidimų aikštelių, sporto įrenginių ir šiek tiek statybinių darbų. Taip pat bus klausimynas, kuriame reikės pažymėti, ar reikalingas projektas. Jei taip, įtraukti jo kainą, nes iki šiol buvo problema, kad idėjų autoriai projektų parengimo kaštų nepriskaičiuodavo. Taip pat reikės pažymėti teritoriją, kurioje numatoma įgyvendinti projektą, žemėlapyje. Visą laiką yra glaudžiai bendradarbiaujama su idėjų autoriais, ateityje numatoma, kad ir jie galėtų pasidalinti savo patirtimi. „Kad dalyvaujamasis biudžetas buvo sėkmingas, liudija ir tai, jog „Transparency International“ Savivaldybę taip pat jau kviečia dalintis savo patirtimi“, – užsiminė meras B. Markauskas.

Verta žinoti

Skirstant dalyvaujamąjį biudžetą numatytos trys kategorijos, pagal kurias gyventojai galės teikti savo projektus. Pirmoji kategorija – mažos apimties iki 20 tūkstančių iniciatyvos Gargždų seniūnijoje. Antra kategorija – mažos apimties iki 20 tūkstančių iniciatyvos visame Klaipėdos rajone, išskyrus Gargždų seniūniją. Ir trečia kategorija – iniciatyvos, kurių vertė ne mažesnė nei 20 tūkstančių eurų, bet ne didesnė nei 100 tūkst. eurų.

Įdomu

Siekiant auginti pilietiškai aktyvų gyventoją, anot Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėjos I. Gailiuvienės, buvo parengtas ir mokinių dalyvaujamojo biudžeto aprašas. Dalyvavo 14 mokyklų. Vieni norėjo suolelių atitinkamose vietose, kiti – stalo futbolo, jaukių poilsio zonų ir pan. Biudžetas siekė beveik 20 tūkst. Eur. „Tokiu būdu siekiama išauginti pilietišką jauną žmogų“, – sakė I. Gailiuvienė.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo ir autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content