Į kavines – su galimybių pasu, verslininkai stengiasi prisitaikyti

Asociatyvi nuotr.

Vyriausybė priėmė nutarimą griežtinti kontaktinių paslaugų teikimo, ūkinės veiklos vykdymo bei renginių organizavimo sąlygas. Pakeitimai įsigalios nuo 2021 m. rugsėjo 13 d., tačiau jau dabar taikomi tam tikri reikalavimai. Verslininkų teigimu, klientai jiems reiškia nepasitenkinimą, nors esą tai juk Vyriausybė ieško būdų, kaip įveikti pandemiją.

Griežtesni reikalavimai

Viešojo maitinimo įstaigose be galimybių paso iki šių metų rugsėjo 13 d. prie vieno stalo leidžiama sėdėti ne daugiau nei 2 asmenims uždarose erdvėse ir ne daugiau kaip 5 asmenims atvirose (išskyrus šeimos ar vieno namų ūkio narius), privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones nesėdint prie stalo, laikytis 2 m atstumo nuo kitų lankytojų ir draudžiama teikti maitinimą savitarnos principu. Su galimybių pasu kaukės ir atstumo laikymasis lieka tik rekomendacija, leidžiama neriboti žmonių skaičiaus prie stalo ir teikti maitinimą savitarnos principu.

Už reikalavimų nesilaikymą administracinė atsakomybė taikoma paslaugos teikėjui. Baudos dydis – nuo 1 500 iki 6 000 Eur.

Kam nepatinka, tiems nepataikauja

Viešbučio-restorano „Lijo“ direktorė Daina Šatkienė „Bangai“ teigė, kad sprendimą priėmė dirbti tik su galimybių pasu, kad būtų ramiau ir geriau. „Vyriausybė nepaliko kitos išeities. Nusprendė, jeigu leidi bendrai visus, tai privalo sėdėti po du asmenis kas 2 metrus. O pas mus renkasi daug žmonių. Neturėjome sąlygų kitaip jų priimti“, – sakė D. Šatkienė. Anot jos, užsakytuose banketuose žmonės esą turi galimybių pasus, todėl problemų nekyla. O štai kol nebuvo priimtas sprendimas įleisti tik su GP, atėjus keturiems asmenims tekdavo prašyti, kad laikytųsi atstumo, atsisėstų po du prie staliukų. Tuomet žmonės esą labai pykdavo, net įžeidinėdavo kolektyvą. Todėl buvo nuspręsta paslaugas teikti tik turintiesiems galimybių pasus.

Sodybos-svetainės „Agluona“ savininkai taip pat priėmė sprendimą aptarnauti žmones, tik turinčius galimybių pasą. Socialiniame tinkle „Facebook“ apie tai informavus klientus, buvo sulaukta daug nemalonių priekaištų. Verslininkės Petrės Račkauskienės teigimu, tokį sprendimą priėmė todėl, kad toks Vyriausybės nutarimas. „Jeigu yra nurodymai, tai jų reikia ir laikytis“, – įsitikinusi P. Račkauskienė. Jos nuomone, tai nėra jokia tragedija, kiekvienas dirba savo darbą. „Mes sėkmingai toliau dirbame. Mūsų klientai – nuostabūs, o tiems, kam nepatinkame, tai ir nepataikaujame. Kam blogai, tegul būna namuose“, – atvirai kalbėjo pašnekovė. Kavinėje konfliktiškų situacijų nepasitaikė. Atvažiavę žmonės pamato informaciją ant kavinės durų ir patys apsigręžia, žinoma, kai kurie visgi išreiškia nepasitenkinimą. Prieš įeinant į vidų kiekvienas lankytojas yra patikrinamas, ar turi galimybių pasą arba skiepo kortelę.

Kol kas rado alternatyvą

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, verslininkas Alfredas Šiaulys „Bangai“ teigė, kad restoranas-viešbutis „Venckai Venckuose“ dirba taip, kaip leidžia įstatymas. Įleidžiami asmenys su galimybių pasais, o jei jo neturi, taip pat yra aptarnaujami, tačiau žiūrima, kad laikytųsi nustatytų reikalavimų. A. Šiaulio teigimu, žmonės yra geranoriški. „Atėję patys pasisako: turime galimybių pasus, norime viduje atsisėsi. O kiti atėję, pavyzdžiui, dviese, sako, kad neturi GP, tačiau paklausia, ar galėtų pasėdėti lauke. Nėra problemų“, – pasakojo A. Šiaulys. Pašnekovas paaiškino, kad kiekviena padavėja turi planšetę ir patikrina klientus specialia programėle, kiti esą turi popierinius GP pasiruošę. Restorano savininkas užsiminė, kad kiek anksčiau socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbus, kad į vidų bus įleidžiami asmenys, tik turintys galimybių pasą, kilo pasipiktinimo banga, tačiau tai truko neilgai ir greitai nurimo.

Lina Budrytė, karčemos „Mingė“ Priekulėje savininkė, taip pat pasirinko alternatyvą – įleidžia su galimybių pasais, o jei žmonės jo neturi, prašo laikytis nustatytų reikalavimų. Tačiau esą pasitaiko įvairių kuriozų. „Ateina 4 suaugę žmonės, neturintys galimybių pasų, tačiau teigia, kad gyvena kartu. Kaip mums patikrinti? Juk negalime prašyti deklaracijos, – kalbėjo L. Budrytė. – Mūsų kavinė – pravažiuojantiesiems, daugiausia atvažiuoja šeimos, o jos šiaip ar taip gali sėdėti prie vieno stalo. Nenorėjome skirstyti ir dar labiau kiršinti žmonių.“ Anot jos, žmonės turbūt jau pavargę ir todėl veržiasi pyktis. „Pasitaikė situacija, kad atėjus 4 asmenims be galimybių paso buvo paprašyta, kad atsisėstų po 2 prie skirtingų staliukų. Kilo pasipiktinimas, kodėl prie kito staliuko sėdi penkiese. O ten – šeima, du suaugę ir trys vaikai. Pasipiktinusieji norėjo net nufilmuoti ir paviešinti, kad sėdi prie staliuko penkiese“, – apmaudo dėl nekorektiško klientų elgesio neslėpė L. Budrytė.

Laikydamiesi higienos įleidžia visus

Restorano „Mažoji Prūsija“ savininkas Rolandas Bernotas „Bangai“ teigė nenorėjęs skirstyti žmonių, todėl šiuo metu priima visus ir net netikrina, ar asmenys turi galimybių pasus. „Trūksta konkrečių argumentų, kodėl turėtume tikrinti kiekvieną. Tam reikėtų papildomų kaštų, kas stovės ir prižiūrės?“ – kėlė klausimą R. Bernotas. Tačiau kavinėje yra laikomasi visų nustatytų higienos reikalavimų, po kiekvieno kliento meniu dezinfekuojamas, klientai dėvi kaukes. Pašnekovo teigimu, žmonės jau yra įpratę laikytis higienos reikalavimų, kiti net neraginti lauke dėvėjo kaukes, nors buvo lauke leidžiama sėdėti be jų. „Kažkas saugosi labiau, kažkas – mažiau. Kiekvienas pasirenka. Norėtųsi, kad nereikėtų skirstyti žmonių, kad visokių apribojimų būtų mažiau. Jei jau tokia sudėtinga ir bloga padėtis, tai visus uždarome, ir viskas“, – nuomonę reiškė R. Bernotas.

Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių