Į kelionę išlydėtas vardinis traukinys: suteiktas Lietuvai reikšmingos asmenybės vardas
Ankstyvą penktadienio rytą Vilniaus geležinkelio stotyje įvyko žurnalisto Edmundo Jakilaičio ir LTG grupės iniciatyvos „Vardai traukiniams“ finalinis renginys. Jo metu buvo paskelbti 7 Lietuvai reikšmingi vardai, kuriais pavadinti Lietuvoje ir Latvijoje kursuojantys traukiniai. Išlydėti į kelionę vardinį traukinį – Joną Karolį Chodkevičių – susirinko projekto idėjos autoriai ir žinomi visuomenės veikėjai.
Renginyje dalyvavo Latvijos ambasadorė Lietuvoje Solveiga Silkalna, profesorius Alfredas Bumblauskas, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, LTG grupės atstovai ir maršrutu Vilnius–Ryga keliavę traukiniautojai.
Pagrindinis tikslas – skatinti istorinę savimonę
Vienas iš idėjos sumanytojų žurnalistas E. Jakilaitis sako, kad šios iniciatyvos idėja kilo susimąsčius apie tai, jog vardus turi lėktuvai ir laivai, tad jis pamanė, kodėl gi jų nesuteikus ir traukiniams?
E. Jakilaičio teigimu, pagrindinis projekto tikslas – skatinti istorinę savimonę. Taip pat supažindinti žmones su Lietuvos istorija – iš kiekvieno jos laikotarpio įvykių galime pasisemti įkvėpimo, ryžto ar valios.
„Iniciatyva taip pat siekiame ugdyti pilietiškumą bei, žinoma, populiarinti keliavimo traukiniais būdą. Traukiniautojai, keliaudami tam tikros asmenybės vardo traukiniu, naršydami internete galės sužinoti daugiau apie tą asmenybę, kurios vardu pavadintu traukiniu jie keliauja“, – pabrėžia žurnalistas.
Pasak jo, vardinis traukinys, išvykęs į Rygą – Jonas Karolis Chodkevičius – žymi numatytų planų pradžią.
„Pirmą judantį paminklą jau turime, o po metų pakviesime į atidarymą jau materialaus paminklo“, — Jono Karolio Chodkevičiaus įamžinimo idėja dalijosi vienas iniciatorių E. Jakilaitis.
Vardus rinko visuomenė
Šešiems traukiniams vardus išrinko visuomenė. Jie galėjo ne tik balsuoti internetu už projekto iniciatorių pateiktus vardus, bet ir siūlyti savo variantus. Iš 15-os istorikų ir visuomenininkų specialiai atrinktų vardų visuomenė galėjo balsuoti ir išrinkti 5 prasmingiausius. Taip pat jie galėjo siūlyti savo variantus, iš kurių buvo išrinktas 1 – daugiausiai kartų pasiūlytas vardas.
Išrinkti vardai traukiniams yra priskirti trims maršrutams, tačiau galės kursuoti ir kitais: Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Ryga ir Vilnius–Mockava. Kiekvienam maršrutui buvo išrinkta po du vardus. Rygos maršrutui balsuotojai išrinko – Baltijos Kelio ir Jono Karolio Chodkevičiaus, Mockavos – Jogailos bei Žygimanto Augusto vardus, o Klaipėdos – Birutės ir Karaliaus Mindaugo vardus. Pastarasis buvo išrinktas visuomenės ir pateko tarp dažniausiai skaitytojų minimų vardų variantų.
Be Karaliaus Mindaugo, tarp pasiūlytų vardų taip pat buvo paminėti kunigaikščio Gedimino, Antano Smetonos, Baltijos, Žalgirio, Vanago, Laisvės vardus. Šmaikštesni skaitytojai siūlė traukinius pavadinti „OG Version“, Kamala Harris, Silvester Belt, žiogo ar zuikio vardais. Iš viso skaitytojai pateikė beveik 300 vardų traukiniams variantų.
Vardą rinko ir LTG grupės darbuotojai
Matydami svarbią šios iniciatyvos prasmę LTG grupė įmonės viduje išrinko dar vieną, papildomą vardą. Juo įmonės darbuotojų sprendimu tapo Vytis, kuris, planuojama, kad kursuos maršrutu Vilnius–Ryga.
„Šis vardas simbolizuoja Lietuvos didvyriškumą, kovą už laisvę ir nepriklausomybę. Vytis – tai istorinis Lietuvos herbas, kuris įkvepia drąsos ir ryžto. Pavadindami traukinį Vyčiu, pagerbiame Lietuvos istoriją ir parodome, kad LTG yra tvirtybės ir vienybės simbolis. Siūlydami vardą kolegos komentavo, jog Vyčio ženklu jau yra pasipuošę ir mūsų traukiniai“, – sako LTG korporatyvinių reikalų direktorius Aleksandras Zubriakovas.
Pasak A. Zubriakovo, tai, kad ši iniciatyva sulaukė tikrai didelio balsuotojų skaičiaus ir palaikymo rodo, kad tokie projektai visuomenei yra svarbūs.
„Džiaugiamės galėję prisidėti tokio reikšmingo projekto, kaip „Vardai traukiniams“ išpildymo. Smagu, kad į šį projektą savo balsais ir pasiūlymais aktyviai įsitraukė ir visuomenė. Mus žavi E. Jakilaičio ir kitų visuomenininkų idėja traukiniams suteikti vardus – tai puikus būdas traukiniautojams kelionę praleisti prasmingai ir daugiau sužinoti apie Lietuvos istoriją“, – teigia A. Zubriakovas.
Prisidėjo būrys visuomenininkų
Prie projekto, renkant vardus, prisijungė visas būrys visuomenininkų ir Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros fondo narių: docentė daktarė Genovaitė Kirkienė, verslininkas Robertas Gabulas, Nacionalinio muziejaus direktorius daktaras Arūnas Gelūnas, ambasadorius, daktaras Šarūnas Adomavičius, profesorius Alfredas Bumblauskas, Vilniaus dailės akademijos profesorius Ramūnas Banys, muzikas, profesorius Donatas Katkus, vienuolis Juozapas Marija Žukauskas, Nacionalinės premijos laureatas, profesorius, architektas Algirdas Žebrauskas ir daugelis kitų.
Pranešimas spaudai