I. Simonaitytės premijos laureatas meistryste įtvirtina krašto tradicijas

Švėkšniškiui Vaidotui BLIŪDŽIUI, laivadirbiui, dailidei ir vėtrungių meistrui, už Mažosios Lietuvos tradicinės amatininkystės ir krašto istorijos puoselėjimą įteikta Klaipėdos rajono savivaldybės Agluonėnų seniūnijos 28-oji rašytojos Ievos Simonaitytės vardo premija.
Metraštininkė nepamiršo gimtinės
Iškilminga Mažosios Lietuvos metraštininkės vardu pavadintos premijos įteikimo ceremonija jau ne pirmus metus vyksta jos gimtinės Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčioje, renginį „Tau – Didžioji Ieva – 127“ organizavo Priekulės kultūros centras.
Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė iškilmingame vakare akcentavo, kokia svarbi Vanagų bažnyčia buvo rašytojai I. Simonaitytei (1897–1978). Savo talento vertę suvokusi ambicingoji rašytoja niekada nepamiršo gimtojo Klaipėdos krašto ir prisidėjo prie bažnyčios klestėjimo.
Ievą jaunystėje globojęs Vanagų bažnyčios kunigas Emilis Bleiweisas ne tik rūpinosi jos išsilavinimu, bet ir vežė gydytis į Angerburgą. Todėl atsidėkodama rašytoja 1977 m. įkalbėjo savo pažįstamą operos dainininką E. Schumaną surasti gerą meistrą bažnyčios vargonams suremontuoti. Ir pati sumokėjo už tai, kad jie vėl prabiltų. Ji pasirūpino, kad prie Vyžių bažnyčios esančių kapinių šio kunigo palaikai būtų perlaidoti Vanaguose.
Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis pasidžiaugė, kad I. Simonaitytės premijos tradicija išlaikyta net 28-erius metus, o šios premijos iniciatorius buvo šviesaus atminimo Gargždų kultūros namų direktorius Vytautas Rimavičius.

Klaipėdos rajono savivaldybės Agluonėnų seniūnijos I. Simonaitytės vardo premijos laureatą dailidę V. Bliūdžių pasveikino ir kūrybinio įkvėpimo linkėjo Klaipėdos rajono meras B. Markauskas, vicemerė V. Riaukienė.


Premija įsteigta 1997 metais minint I. Simonaitytės gimimo 100-ąsias metines. Ji kasmet minint rašytojos gimtadienį teikiama asmeniui ar kolektyvui už įdomius ir reikšmingus darbus, garsinančius rašytojos vardą, kūrybą, gyvenimą, taip pat jos gimtąjį kraštą literatūros, dailės, muzikos, sporto ir kitose srityse. Pirmenybė teikiama Agluonėnų ir kitiems Vakarų regiono autoriams. Premiją, kurios vertė yra 1 000 eurų, finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė.
Ketvirtadienį Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusiose premijos iškilmėse 2023 m. Klaipėdos rajono savivaldybės Agluonėnų seniūnijos I. Simonaitytės vardo premijos laureatą dailidę V. Bliūdžių pasveikino ir kūrybinio įkvėpimo linkėjo Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, vicemerė Violeta Riaukienė ir kiti renginio svečiai.
Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusiame renginyje ,,Tau – Didžioji Ieva – 127“ koncertavo žiūrovų šilčiausius aplodismentus pelniusi operos solistė Ieva Barbora Juozapaitytė, pianistas Rimvydas Mitkus.

Agluonėnų seniūnijos seniūnė L. Tučienė, Kultūros skyriaus vedėjas, I. Simonaitytės vardo premijos komisijos pirmininkas G. Bareikis.

Unikalūs laureato darbai
Gerai žinomo amatininko V. Bliūdžiaus kandidatūrą minėtai premijai pasiūlė Agluonėnų bendruomenės pirmininkė Alina Žilienė. Agluonėnuose šalia etnografinės sodybos praėjusių metų pabaigoje pagal Gargždų krašto muziejaus projektą „Nuo pakrantės iki pakrantės“ atidarytas naujas lankymo objektas – lietuvininko Jono Genio malūno ekspozicija „Vėjo milžino istorija“. Restauruoti autentiškas malūno dalis buvo patikėta meist­rui V. Bliūdžiui, garsėjančiam unikaliais darbais.
J. Genio malūno rekonstrukcija yra ne vienintelis įspūdingas premijos laureato darbas Klaipėdos rajone. 2014 m. V. Bliūdžius pastatė burinį plokščiadugnį laivą „Dreverna“, kurio projekto autorius – Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Dabar reisinė aktyviai naudojama edukacinėje programoje „Žuvies kelias“.
Švėkšnoje V. Bliūdžiaus įkurtose dailidžių dirbtuvėse pastaruoju metu statomas dar vienas plačiadugnis marių burlaivis – kurėnas, kurio stiebo viršūnę puoš ir tradicinė (120 x 80 x 4 cm dydžio) vėtrungė.
V. Bliūdžius pirmąją vėtrungę išdrožė, kai restauravo Jūrų muziejuje saugomą 1935 m. pastatytą kurėną. Dabar net 82 jo drožtos vėtrungės puošia Nidos krantinę.
Kuršių marių burvalčių vėt­rungių gamyba 2019 m. įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.


I. Simonaitytės vardo premijos įteikimo iškilmėse dailidė V. Bliūdžius sakė, kad jam labai artima Mažosios Lietuvos met­raštininkės pozicija: rašytoja atsigręžė į praeitį, jai svarbu buvo lietuvininkų kilmė. „Šiandien premija įteikta ne už literatūrą, tačiau atstovauju tiems kultūros žmonėms, kuriems svarbios yra Klaipėdos krašto vertybės, kurie puoselėja šio krašto istoriją, architektūrą, amatininkystę. Siekiame, kad tai suvoktų ir pamatytų ateities kartos“, – dėkodamas už premiją kalbėjo V. Bliūdžius. 28-asis premijos laureatas „Bangai“ sakė, kad iš mokyklos laikų atmintyje dar išlikę I. Simonaitytės romanų „Aukštujų Šimonių likimas“, „Vilius Karalius“ epizodai.
Vilija BUTKUVIENĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių