Ir vėl šuo loja, o karavanas eina?

Ar skaitote, gerbiamieji gargždiškiai, Seimo narių pasisakymus, pavyzdžiui, jų pranešimus spaudai, kurie skelbiami internetinėje Seimo svetainėje?

Ir be atsakymo žinau, kad neskaitote. Neskaityčiau jų ir aš, jei ne žurnalistinis smalsumas bei prigimtinis noras žinoti, kas, kaip ir kodėl.

Tiesą sakant, dažniausiai tik akimis permetu tų pranešimų pavadinimus ir dažniausiai, deja, akys už jų neužkliūva. Tačiau ties klaipėdiečio, viešojoje erdvėje kartais populistu pavadinamo Seimo nario Naglio Puteikio spalio pradžioje paskelbtu pranešimu žvilgsnis stabtelėjo.

Ko gero, pirmą kartą per 27 nepriklausomybės metus atsirado politikas, viešai išdrįsęs suabejoti šiuo metu mūsų šalyje egzistuojančia socialiai diskriminacine valstybinių pensijų bei kitų pensinio pobūdžio išmokų skyrimo tvarka.

Esmė yra ta, kaip dar rugpjūčio pradžioje rašėme „Bangoje“, kad dalis mūsų šalies piliečių gauna ne vieną, o dvi pensijas: senatvinę, kaip ir visi mirtingieji, skiriamą „Sodros“, ir valstybinę arba pareigūnų ir karių, mokamą iš vargano mūsų šalies biudžeto.

Būtent tokia pensijų skyrimo tvarka užkliuvo ir Nagliui Puteikiui, kuris mūsų šalelėje atrado ir tokių piliečių, kurie, pasirodo, gauna net ir po tris ar net keturias (!) pensijas. Štai nedidelė minėto pranešimo ištrauka: „Asmenys, gaunantys kito pobūdžio iš valstybės biudžeto mokamas valstybines pensijas – Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybines pensijas, pareigūnų ir karių valstybines pensijas, mokslininkų valstybines pensijas, nukentėjusių asmenų valstybines pensijas, kt. – taip pat neretai tuo pat metu gauna ir vieną arba dvi valstybines socialinio draudimo pensijas, o kai kurie – po dvi valstybines ir po vieną arba dvi valstybines socialinio draudimo pensijas. Pvz., 2 502 asmenys vienu metu gavo senatvės (vidutinis dydis 413,82 euro) ir mokslininkų (vidutinis dydis 148,87 euro) pensijas, 26 asmenys – senatvės (vidutinis dydis 254,65 euro), pareigūnų (vidutinis dydis 210,43 euro) ir pareigūnų našlių ir našlaičių (73,65 euro) pensijas“ ir t. t.

O štai 2016 metų duomenimis, vidutinis teisėjų valstybinės pensijos dydis buvo 911,39 euro, šias pensijas gavo 174 asmenys ir, be to, kartu su valstybinėmis jie gavo ir senatvės pensijas, kurių dydžiai nuo mūsų visų akių yra stropiai slepiami.

Deja, bet minėtas Seimo nario pareiškimas, į jį įsiskaičius atidžiau, nuvylė. Pasirodo, tai ne siūlomos naujo įstatymo pataisos, o tik užregistruotas Seimo rezoliucijos projektas. Žinia, rezoliucija yra tik pareiškimas, neturintis jokios juridinės galios.

Tai kodėl Seimo narys iškart neregistravo Valstybinių pensijų įstatymo pataisų, o apsiribojo tik rezoliucija? To telefonu ir paklausiau N. Puteikio.

Pasak politiko, jis jau ne kartą apie šią problemą yra kalbėjęs su premjeru, tačiau ir S. Skvernelis, ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bet kokiems pokyčiams pensijų skyrimo srityje griežtai priešinasi. Esą kam rengti įstatymo projektą, jei iš anksto žinai, jog jis bus atmestas? Todėl Seimo narys pasirinko kitą kelią – pateikti Seimui rezoliuciją, prašant jai pritarti, o tada jau ministerija būtų įpareigota imtis žygių, reformuojant valstybinių pensijų bei kitų iš biudžeto skiriamų išmokų (pvz., rentų) skyrimo tvarką.

Deja, bet į klausimą, ar šis Seimas jo rezoliucijai pritars, N. Puteikis vienareikšmiškai atsakyti negalėjo, nors sakė tuo tikįs. Tad ar ir šį kartą nepasitvirtins senoji rytiečių patarlė, kad „šuo loja, o karavanas eina“?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių