Išaugusios kainos brangina ir būsimus Savivaldybės projektus

Asociatyvi nuotr.

Rytojaus neeiliniame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje bus sprendžiamas vienas klausimas „Dėl tikslingumo projektą „Daugiafunkcio centro Sendvario seniūnijoje statybos investicijų projektas, kurį planuojama įgyvendinti viešojo ir privataus subjektų partnerystės būdu“ įgyvendinti viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu“ pakeitimo. Siūloma nustatyti planuojamus didžiausius Savivaldybės turtinius įsipareigojimus – 19 614 548 (vietoje 16 749 941 Eur). Pirmadienį vykusiuose visų keturių komitetų posėdžiuose pritarta siūlomam sprendimo projektui.


Planuojami didesni turtiniai įsipareigojimai
Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Šatkus, pristatydamas klausimą visuose keturiuose komitetuose, minėjo, kad šis sprendimo projektas teikiamas dėl Savivaldybės maksimalių turtinių įsipareigojimų. „2020 m. spalio mėnesį Taryba pritarė projekto įgyvendinimui viešos ir privačios partnerystės būdu. Tai Sendvario daugiafunkcio centro statyba“, ‒ priminė M. Šatkus. ‒ Šiuo sprendimu buvo numatyti didžiausi Savivaldybės turtiniai įsipareigojimai pagal šį projektą – 16 749 941 Eur. Nuo to laiko buvo paskelbtas konkursas, gauti pirmieji pasiūlymai, preliminarūs finansiniai, techniniai, teisiniai sprendiniai. Pagal pateiktus finansinius sprendinius, gautus 2021 m., matyti, kad nuo 2020 m. kainos yra gerokai išaugusios.“ Anot M. Šatkaus, yra nemaža tikimybė, kad jei liks tie patys didžiausi finansiniai įsipareigojimai, numatyti dar 2020 m., tai Savivaldybė negaus galutinių pasiūlymų projektui. Todėl Administracija kartu su Centrinės projektų valdymo agentūros specialistais, kurie dalyvauja šiame projekte, perskaičiavo projektą ir padidino jo investicijų vertę 10,4 proc., mat palyginti su 2021 m. gruodžio mėn. būtent tiek išaugo kainų lygiu suderintas vartotojų kainų indeksas.
Taip pat M. Šatkus informavo, kad papildomai yra numatyta 134 tūkst. Eur metinėms veiklos išlaidoms (buvo tik 34 tūkst. Eur). Taigi, perskaičiavus visus finansinius rodiklius, yra siūloma padidinti Savivaldybės didžiausius turtinius įsipareigojimus iki 19 614 548 Eur visam sutarties su potencialiais investuotojais laikotarpiui (15 metų).
Siūlomo projekto sprendimo aiškinamajame rašte paminėta neigiama sprendimo projekto įtaka: su galimai didėjančiais finansiniais projekto įsipareigojimais didinama finansinė projekto našta Savivaldybės biudžetui visam sutarties laikotarpiui. Tačiau paaiškinta, kad padidės tikimybė gauti potencialių investuotojų galutinius pasiūlymus įgyvendinti projektą. Pritarus sprendimo projektui bus realiai atspindėtas kainų pasikeitimas statybų sektoriuje ir kartu bus neužkirstas kelias toliau įgyvendinti projektą, kurio rezultatai turės didelę teigiamą įtaką Sendvario seniūnijos gyventojams.


Įžvelgė projekto būtinumą
Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininko Jono Dumašiaus nuomone, net ir ši, didesnė siūloma kaina bus per maža. „Manau, kad pavėlavome, jau kainos kitos. Stipriai kylant metalo ir kitų medžiagų kainoms, gali neatsirasti norinčių už šią, dabartinę kainą dalyvauti. Rinka parodys. Žiūrėsime, ‒ išreiškė abejonę J. Dumašius. ‒ Manau, ne paskutinis kartas, turėsime grįžti prie dar didesnės kainos.“
Ekonomikos ir biudžeto komiteto posėdžio metu minėto komiteto pirmininkas Nerijus Galvanauskas teigė, kad projektas vertas investicijų. „Įsipareigojimai prisiimami nemaži, bet objektas reikalingas. Vien dėl šito objekto papildomai prisiregistruos per 2 tūkst. gyventojų į Sendvarį ir atpirks metinį mokėjimą“, ‒ buvo įsitikinęs N. Galvanauskas.
Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto posėdžio metu Tarybos narys Aivaras Vasylius domėjosi, kokios jau yra pasiūlytos kainos ir ar visi projekto dalyviai įsivertino tos pačios apimties investicijas, t. y. statinius.
Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas M. Šatkus paminėjo, kad yra 3 dalyviai, o konkrečių sumų įvardyti jis negalįs. „Matyti, kad sumos viršija numatytus didžiausius įsipareigojimus. Pats objektas skaičiuojama bus 8 400 kv. m. Visi dalyviai pateikė panašios kvadratūros objektus“, ‒ kalbėjo M. Šatkus. Jis detalizavo, kad buvo numatyta, jog reikalinga 220 vietų darželio, 350 vietų mokyklos, sporto ir kultūros salių. Taip pat reikalinga infrastruktūra lauke vaikų ugdymui užtikrinti. Anot M. Šatkaus, visi projekto dalyviai tai daugiau ar mažiau suprato.
Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto posėdžio metu dalyvavęs Centrinės projektų valdymo agentūros Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertas Dominykas Pošiūnas patikslino, kad dabar vyksta konkurencinis dialogas, ir išdėstė būsimą naudą Savivaldybei. „Šitokio projekto metu privatus subjektas įsipareigoja ne tik pastatyti infrastruktūrą, bet ir prižiūrėti. Reikia suvokti, kad dėl šios priežasties privatus subjektas įsipareigoja pastatyti kokybišką infrastruktūrą“, ‒ teigė D. Pošiūnas. Mat jei pastatyta bus nekokybiškai, priežiūra privačiam subjektui kainuos daugiau. Taip pat pagal sutarties nuostatas, jei priežiūra nebus vykdoma ar atsirastų kitų dalykų, Savivaldybė galės nemokėti metinio atlyginimo. Anot eksperto, vertinant kokybės požiūriu tai stiprus projektas, ir tikėtina, kad kokybė, kurią gaus vaikai, bus aukšta.
Tarybos nario A. Vasyliaus nuomone, šis projektas yra būtinas. „Patirties nėra. Klaidų gal ir bus. Bet manau, reikia rizikuoti, kad įgytume patirties“, ‒ komiteto posėdžio metu apibendrino politikas.


Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių