Išnykęs padėkos vakaras atėmė bendrystės džiaugsmą
Kiekviena scenarijaus eilutė buvo suderinta iki smulkmenų, aplinką puošė dizaineriai, maistą tiekė uostamiesčio restoranas – tai keletas štrichų iš prabangiausiu tituluojamo tuomečio Klaipėdos rajono savivaldybės mero Ričardo Vaitiekūno prieškalėdinio vakaro, vykusio dar 2002 metais. Didžiulės pastangos buvo mestos tam, kad susirinkę verslo įmonių, įstaigų vadovai pamirštų rūpesčius ir patirtų bendrystės džiaugsmą. Tai buvo proga padėkoti visiems už bendradarbiavimą, skiriamą paramą. Mero vakarus puoselėjo ir dabartinis meras Vaclovas Dačkaukas. Tačiau užklupęs ekonominis sunkmetis privertė nutraukti tradiciją. Visgi pernai patys verslininkai susibūrė į šventinį renginį.
Skirtingi biudžetai
Mintis rengti mero vakarus gimė dar 1998 metais, kai „meravo“ dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius. „Tuomet šventę finansuodavo ir organizuodavo verslo įmonės. Pavyzdžiui, „Gargždų mida“, „Geonafta“, „Hidrostatyba“, „Agrovet“ ir kt. Tai būdavo proga padėkoti verslininkams, mokantiems mokesčius į mūsų rajono biudžetą, prisidedantiems prie įvairių projektų. Dabar skirtingi laikai, skirtingi biudžetai“, – svarstė Č. Banevičius.
Tiek jis, tiek Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis įsitikinę, kad mero padėkos vakaro tradicija yra verta tęstinumo, o valdžios ir verslo bendradarbiavimas – būtinas. „Susitikimas neformalioje aplinkoje skatina bendravimą. Tačiau tai turi būti išskirtinis, itin kokybiškas renginys plačiąja prasme. Žinoma, organizacija dabar būtų sudėtinga, nes iškyla vietos klausimas. Gargždų kultūros centro fojė labiau kaimiškas variantas. Nėra ventiliacijos. Susirinkusiesiems iš pradžių būna šalta, o po to karšta, pradeda dusti. Viešbučio-kavinės „Lijo“ konferencijų salė tinka konferencijoms, tačiau dėl mero vakaro abejočiau. Norisi kažkokios rotušės. Gal rajone rastume tinkamą vietą, tačiau tada reikia spręsti svečių atvežimą, parvežimą“, – kalbėjo G. Bareikis.
Prabanga liko praeity
Pats prabangiausias, daugeliui įsimintiniausias mero vakaras vyko 2002 m., kai rajono Savivaldybės tarybai vadovavo R. Vaitiekūnas. Tuometį renginį organizavusi Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Polekauskienė prisiminė, kad kiekviena šventės detalė buvo preciziškai derinama tiek su meru R. Vaitiekūnu, tiek su renginį finansavusia ir prie organizacijos prisidėjusia UAB „Minijos nafta“. „Iš Savivaldybės biudžeto nebuvo išleista nė lito, viską finansavo minėta bendrovė. Jei atmintis neapgauna, renginys kainavo apie 30 tūkst. Lt. Kultūros centro prieigas papuošė pasamdyti dizaineriai, maistą tiekė „Radison SAS“, buvo siūloma rinktis karštus patiekalus – lašišą ar mėsą ir pan. Pirmą kartą net vakaro vedėjams – man ir profesoriui Rimantui Balsiui – buvo sumokėtas honoraras, atrodo, po 150–200 Lt“, – su šypsena prisiminė Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja. Anot jos, renginys išsiskyrė dailininko a. a. A. Mėčiaus tapybos darbų aukcionu. Susirinkę verslininkai buvo raginami nepagailėti lėšų ir taip paremti dvi trynukus auginančias šeimas. Šventinę nuotaiką kūrė tarptautinių konkursų nugalėtojos „Žuvėdros“ kolektyvo šokėjų pora. Prieš tuometį renginį net skambinusios ponios ir klaususios, ar derės vakarinės suknelės. „Visgi siūlėme rinktis šventinį kokteilinį variantą, mat pačios Kultūros centro patalpos nespindi prabanga, be to, ir vėsoka galėjo būti“, – užsiminė J. Polekauskienė.
Prašyti neleidžia sąžinė
Dabartinis Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas mero pareigas eina jau trečią kadenciją. Jo valdymo laikotarpiu buvo nuspręsta šventinius mero vakarus finansuoti iš Savivaldybės biudžeto lėšų, o susirinkę verslininkai tuomet paaukodavo irgi kokiam nors labdaringam tikslui. „Šią prabangą galėjome leisti, kai biudžetas buvo geras, atsirasdavo viršplaninių pajamų. Šiemet biudžeto surinkimo rodikliai geresni nei pernai, tačiau ne tokie, kad galėtume išlaidauti. Juk banketas 100 žmonių kainuoja apie 30 tūkst. Lt“, – teigė V. Dačkauskas, nutraukęs mero vakaro tradiciją per patį sunkmetį.
Anot pašnekovo, verslo sektorius skiria nemažą paramą vasarą vykstantiems miesto gimtadieniams organizuoti, tad prašyti finansavimo dar mero vakarui tiesiog neleidžia sąžinė. Paklaustas, ar tai reiškia, kad ir šiemet verslininkai nesulauks pakvietimo susiburti mero padėkos vakare, atsakė: „Griežto ne kol kas nesakau. Pagalvosime, galbūt įmanoma apsieiti be didesnių išlaidų, apsiriboti savo kolektyvais. Dar pasitarsime. Pati mero vakaro idėja išties yra graži.“
- 2000–2003 m. kadencijos Klaipėdos rajono meras Ričardas VAITIEKŪNAS: „Kontaktas tarp politikų ir verslininkų turi būti. Kasdienėmis darbo dienomis visi skuba, verslininkai tik trumpam užsuka į mero ar Administracijos direktoriaus kabinetą, greitai aptaria reikalus ir išsiskirsto. Susitikimas neformalioje aplinkoje paskatina užmegzti glaudesnius ryšius. Juk mokyklos, darželiai vis kreipiasi į verslininkus, prašo tai labdaros, tai transporto, tai dovanėlių ir pan. Be to, verslas moka mokesčius, kuria darbo vietas. Iš kitos pusės verslininkams taip pat svarbus konstruktyvus dialogas su Savivaldybe, jie negali apsieiti be įstatyminės bazės, teritorijų planavimo dokumentų ir pan. Tad esu už bendravimą. Kiti prikiša, kad čia lobizmas, korupcija, tačiau tai nesąmonė.
Kaip vertinu, kad šiuo metu mero vakaro tradicija Klaipėdos rajone nebetęsiama? Esu atitrūkęs nuo tų dalykų. Šiuo metu gyvenu kaime Molėtų rajone, liko keli mėnesiai iki pensijos, užsiimu pomėgiais: fotografija, kelionėmis. Kartais apsilankau Gargžduose, susitinku su bendraminčiais. Manau, kad ir kokia sunki būtų Savivaldybės finansinė padėtis, bendravimas su verslo sektoriumi turi išlikti.“
- Klaipėdos rajono verslo bendruomenę telkiančio labdaros ir paramos fondo „Ateities banga“ pirmininkas Vytautas ČELEDINAS: „Anksčiau mero padėkos vakarus organizuodavo Savivaldybė. Kviesdavo įstaigų vadovus, verslininkus. Būdavo smagu susirinkti, pabendrauti. Tačiau jei tradicija nutrūko, gyvenimas nesustojo. Visi vienaip ar kitaip tvarko savo reikalus. Gal tik bendravimas tapo formalesnis, ne toks šiltas. Juk net ir šunys nori, kad juos paglostytų. O jei rajono valdžiai nesinori glostyti rajono žmonių, keista. Kiek ilgai gali tęstis šaltas bendravimas?“
Šventiniai renginiai
Gargždų kultūros centro direktorė Birutė Oželienė informuoja, kad šventinių renginių netrūks visiems Klaipėdos rajono gyventojams.
- Lapkričio 29 d. vyks edukacinis užsiėmimas „Adventinių vainikų gamyba“;
- Gruodžio 5 d. – kalėdinės eglės įžiebimo šventė. Koncertuos grupė „ŠarkA“ ir Šachmatinis choras (sutarties vertė su mokesčiais – 3150 Lt);
- Gruodžio 12 d. – šventinis Gargždų kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų koncertas;
- Gruodžio 17 d. – Gargždų muzikos mokyklos Choreografijos skyriaus teatralizuotas koncertas-pasaka;
- Gruodžio 19 d. – kamerinės muzikos ansamblis „Vilniaus arsenalas“ (kainuos 1700 Lt su mokesčiais). Bus bilietai, kurie kainuos po 10 Lt;
- Gruodžio 20 d. – mugė „Viskas, ko nori per Kalėdas“.
- Renginiams iš viso numatyta 10 tūkst. Lt