J. Lankučio viešoji biblioteka – modernios visuomenės poreikiams

Biblioteka – tai šiuolaikinė kultūros įstaiga, mat sparčiai modernėjant visuomenei ji seniai nebėra tik vieta, kurioje skaitomos ir išduodamos knygos, o bibliotekininkai valo dulkes ir reikalauja tylos. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka žengia koja kojon su technologijomis ir vykdo įvairius projektus, organizuoja įdomius renginius bei diskusijas ne tik bibliotekos patalpose, bet ir virtualioje erdvėje. Bibliotekoje vyksta ir užsiėmimai su robotikos rinkiniais, inžineriniais konstruktoriais ir virtualios realybės akiniais.

Jono Lankučio viešoji biblioteka praėjusį penktadienį aplinkinių rajonų literatus sukvietė į 34-uosius „Vasaros skaitymus“ Agluonėnų etnografinėje sodyboje. Bibliotekininkės sukūrė jaukią atmosferą gausiai tądien į renginį atvykusiems kūrėjams.

Organizuoja netradicines pamokas

Klaipėdos rajono bibliotekoje 2022 metais lankėsi 10 394 registruoti vartotojai (2021 m. – 1 014) J. Lankučio viešojoje bibliotekoje (centrinėje) 2022 m. lankėsi 2 880 vartotojų (2021 m. – 2 745), Priekulės miesto filiale – 657 vartotojai (2021 m. – 654), kaimo filialuose – 6 857 vartotojai (2021 m. – 6 744). Bibliotekos paslaugomis praėjusiais metais naudojosi 16 proc. rajono gyventojų, buvo užregistruoti 160 905 lankytojai.

Įstaigos veiklos ataskaitoje teigiama, kad Gargždų kultūros centro renovacija vienareikšmiškai palietė ir biblioteką, įsikūrusią tame pačiame pastate, mat statybiniai nepatogumai, apsunkintas patekimas į centrinį bibliotekos pastatą daro įtakos bibliotekos veiklos rezultatams. Nors bendri aptarnavimo rodikliai, palyginti su 2021 m. pandemijos laikotarpiu, pastebimai išaugo, tačiau jaučiasi lankytojų sumažėjimas renginių ir parodų metu. Tačiau, nepaisant renovacijos sukeliamų nepatogumų, biblioteka ir toliau tęsė dalį savo misijos – kurti atvirą ir patrauklią informacinę erdvę. Visus metus skaitytojams buvo siūlomos tradicinės paslaugos: knygų, periodinių leidinių skolinimas į namus, leidinių užsakymas ir rezervavimas internetu, bibliografinių užklausų vykdymas, konsultacijos, kompiuterinio raštingumo mokymai ir komercinės paslaugos: leidinių, skrajučių, vizitinių kortelių maketavimas ir gamyba, dokumentų laminavimo ir įrišimo, skenavimo paslaugos, specializuotų ženkliukų gamyba, 3D pieštukų edukacija, mobilios studijos su įranga nuoma, renginio filmavimas, vedimas, taip pat vyko edukacijos ir netradicinės pamokos – užsiėmimai su robotikos rinkiniais, inžineriniais konstruktoriais, programine vaizdo įrašų apdorojimo įranga, grafine planšete dizainui, 3D spausdintuvu, virtualios realybės akiniais bei televizijos studijos išbandymu.

Prisijungė prie skaitymo iššūkio

2022 m. biblioteka vėl prisijungė prie skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“, kuriuo siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Visoje šalyje vykęs projektas kvietė įvairaus amžiaus žmones skaityti penkias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas ir registruoti jas savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Iššūkis vyko nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio, varžytuvių pabaigoje dalyviai buvo apdovanoti prizais. Jono Lankučio biblioteka tarp Klaipėdos apskrityje esančių bibliotekų, kurios dalyvavo projekte, pernai užėmė 2-ąją vietą. Bibliotekoje ir jos filialuose užsiregistravo 1 315 skaitytojų, iš jų 1 021 įveikė užduotis, perskaitytos 6 746 knygos. Daugiausia užsiregistravo ir įveikė užduotis Plikių filialo skaitytojai. Nuo jų nedaug atsiliko Vėžaičių, Veiviržėnų, Dovilų filialai, Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius. Šiemet biblioteka vėl prisijungė prie skaitymo iššūkio ir tikisi užimti aukštą vietą. Šiuo metu iššūkiui užsiregistravo 421 dalyviai, iš jų 111 jį jau įveikė, iš viso perskaityta 1 072 knygos. Daugiausia užregistruota dalyvių Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje, Dovilų, Vėžaičių, Veiviržėnų ir Kretingalės filialuose, o knygų daugiausia perskaitė Lapių, Veiviržėnų, Kretingalės, Judrėnų, Dovilų ir Vėžaičių filialų lankytojai.

Virtualūs renginiai populiarumo neprarado

Pernai rajono bibliotekoje ir jos filialuose iš viso įvyko 817 renginių (2021 m. – 1063), kuriuose apsilankė 17 187 lankytojai. Laikinai einanti bibliotekos direktorės pareigas A. Butkutė-Norkevičienė sakė, kad pernai įstaigos darbuotojai išgrynino renginio apibrėžimą, kaip skaičiuos jų lankytojus. „Buvo nemažai netikslumų, painiavos ir dubliavimo, taip pat pandemijos metu vyko daug smulkių virtualių renginių, kurie iškreipė statistiką“, – teigė pašnekovė. Nors pasauliui sugrįžtant į senas vėžes po pandemijos gniaužtų ir didžioji dalis renginių vėl vykdoma kontaktiniu būdu, virtualūs renginiai praėjusiais metais neprarado savo populiarumo. Virtualių renginių Jono Lankučio bibliotekos socialiniame tinkle „Facebook“ puslapyje vyko 66, juos stebėjo 15 331 žiūrovas. Jau aštuntus metus bibliotekoje sėkmingai naudojama ir tiesioginių transliacijų įranga, kuria filmuojami įvairių renginių vaizdo įrašai tiesiogiai transliuojami ir skelbiami bibliotekos „YouTube“ kanale. Iš viso J. Lankučio viešosios bibliotekos „YouTube“ kanale 2022 metais įkelta 16 vaizdo įrašų, kuriuos peržiūrėjo 18 633 kartų, pernai daugiausia peržiūrų surinko įrašas „Rimtai nerimtai apie Lietuvą“. O 2022 m. surinktų peržiūrų rekordininkė – lektorės, švietimo ir verslo konsultantės Lidijos Laurinčiukienės paskaita „Kaip pergudrauti stresą. Stresinių situacijų valdymas“. Paskaitą peržiūrėjo 5 079 interneto vartotojai. Šis, dar 2016 m. paskelbtas įrašas, kasmet patenka tarp populiariausių įrašų J. Lankučio „YouTube“ kanale. Pernai buvo baigti bibliotekos interneto svetainės atnaujinimai, tad skaitytojams buvo pasiūlyta dar patogesnė ir naudingesnė svetainė, kurioje skelbiami naujausi renginiai, įvairios naujienos, naujų knygų apžvalgos, teisinė informacija. Per metus svetaine naudojosi 7 398 vartotojai (iš jų nauji 7 236), bendras seansų skaičius 10 854, bendras puslapių rodinių skaičius 47 814 kartų.

Bibliobusas sulaukia vis daugiau lankytojų

Praėjusiais metais į Klaipėdos rajono gatves išriedėjęs bibliobusas sėkmingai rieda ir džiugina gyventojus iki šiol, siūlydamas galimybę ne tik pasiimti norimą knygą, bet ir užeiti apsižvalgyti, pasinaudoti kompiuteriu, internetu, spausdinimo ir kopijavimo paslaugomis. Mobili biblioteka kainavo 58,927 eurus ir jau nuvažiavo per 10 000 kilometrų, per mėnesį kurui išleidžiama apie 230 eurų. Galima pasidžiaugti, kad bibliobusas nė karto nebuvo sugedęs. Šiuo metu mobiliojoje bibliotekoje metu dirba 2 darbuotojai – bibliotekininkė ir vairuotojas. Pasak A. Butkutės-Norkevičienės, bibliobuso idėja pasiteisino. Kartais bibliotekos darbuotojai patys ieško naujų vietų, kur sustoti mobiliajai bibliotekai, aktyvūs skaitytojai taip pat kviečia atvykti į jų gyvenvietę. „Palyginę 2022 ir 2023 metų rodiklius nuo birželio 13 d. matome ženklius augimus: knygų išduotis padidėjo 339 proc., lankytojų padaugėjo 197 proc. Naujų vartotojų turime kiekvieną savaitę. Viešindami bibliobuso paslaugas darome ir specialus maršrutus. Štai gegužės mėnesį bibliobusas važiavo specialiai į Dovilų mokyklą, kur vaikams, jaunimui ir mokytojams pasakojome, rodėme, pažindinome, siūlėme ir žaidimus bei prizus. Praėjusį savaitgalį bibliobusas svečiavosi Kvietinių bendruomenės šventėje“, – pasakojo l. e. p. direktorė.

Džiaugiasi modernizacija

Praėjusiais metais bibliotekos biudžetas buvo 1 365 778 Eur, panaudota 1 257 633,65 Eur. Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos sąmatos įvykdytos 100 proc., o Savivaldybės biudžeto sąmata įvykdyta 91,54 proc.

Bibliotekoje gausu įvairių leidinių – pernai įstaigos fonde jų buvo 227 443. Gauti 16 782 nauji leidiniai už 84 533,28 Eur, Kultūros ministerija dokumentams įsigyti skyrė 77 648 Eur. Paramą knygomis suteikė Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, leidykla „Briedis“, UAB „Sofoklis“, taip pat Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Šios įstaigos skyrė 1 068 leidinius už 1 587,56 Eur. Per metus gauta ir įvairių dovanų iš knygų autorių bei kitų tiekėjų. Savivaldybė periodinių leidinių prenumeratai 2022 metams skyrė 15 000 Eur. Užprenumeruoti 66 pavadinimų laikraščiai ir žurnalai. Pradėjus įgyvendinti Savivaldybės strateginiame plane numatytą bibliotekų tinklo optimizavimo planą, Tarybos sprendimu buvo pritarta Daukšaičių ir Tilvikų filialų uždarymui. Nuo 2022 m. sausio 1 d. šie filialai buvo uždaryti, o darbo vietos ir etatai perkelti į Vėžaičių ir Veiviržėnų filialus. Praėjusiais metais į naujas patalpas perkeltas Pėžaičių ir Jakų filialas, praplėstos Veiviržėnų filialo patalpos, suremontuotos Vaikų ir jaunimo skyriaus patalpos, įveiklinta ten turima visa įranga edukacijoms, suremontuotos higienos patalpos centrinėje bibliotekoje. Anot A. Butkutės- Norkevičienės, viena iš svarbiausių užduočių buvo Vaikų ir jaunimo skyriaus atnaujinimas – atliekant remontą, pritraukiant naujų darbuotojų ir sugalvojant įvairių veiklų. „Didžiuojamės ir džiaugiamės savo pasiekimais: Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius ūžia nuo vaikų, veiklų, svečių, renginių. Manau, kad mums viskas pavyko su kaupu“, – kalbėjo pašnekovė. Šiais metais jau pradėti Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus renovacijos darbai – bus pakeisti visi langai, lauko durys, sutvarkytas ir perdažytas fasadas, taip pat ant pastato bus nupieštas ir piešinys. Pastarasis sumanymas – gyventojų iniciatyva, sulaukusi palaikymo Dalyvaujamojo biudžeto konkurse „Tavo idėja“.

Vaikų ir jaunimo skyriaus renovacijos darbus atliks UAB „Logicor“ už bemaž 60 tūkst. eurų. L. e. p. bibliotekos vadovė A. Butkutė-Norkevičienė „Bangai“ sakė, kad didelis dėmesys skiriamas ir kitiems įstaigos filialams. Jau nupirkti baldai ir lentynos naujai Endriejavo filialo bibliotekai, pradėti pirkimai naujiems baldams, lentynoms Dovilų ir Priekulės filialams, nupirkti modernūs baldai centrinės bibliotekos periodinių leidinių skaitykloje, sumontuoti bėgeliai parodoms 7 filialuose, nupirkti 4 nauji kondicionieriai centrinėje bibliotekoje.

Klaipėdos rajono bibliotekoje 2022 metais lankėsi 10 394 registruoti vartotojai (2021 m. – 1 014) J. Lankučio viešojoje bibliotekoje (centrinėje) 2022 m. lankėsi 2 880 vartotojų (2021 m. – 2 745), Priekulės miesto filiale – 657 vartotojai (2021 m. – 654), kaimo filialuose – 6 857 vartotojai (2021 m. – 6 744). Bibliotekos paslaugomis praėjusiais metais naudojosi 16 proc. rajono gyventojų, buvo užregistruoti 160 905 lankytojai.

Semiasi tarptautinės patirties

Praėjusių metų įstaigos veiklos ataskaitoje nurodoma ne viena problema, tačiau visos jos pamažu sprendžiamos. Viena iš jų – grėsmė netekti kvalifikuotų ir pagal specializaciją dirbančių darbuotojų, dėl augančių bibliotekininko pareigybei keliamų kvalifikacinių reikalavimų, mat bibliotekininkui būtinas aukštesnysis (vyresn. bibliotekininkui) arba aukštasis (vyr. bibliotekininkui) išsilavinimas, skyriaus vedėjams taip pat yra būtinas aukštasis išsilavinimas. Tačiau šiuo metu bibliotekoje yra keletas besimokančių darbuotojų, kurie šiuos reikalavimus per metus įgis ir toliau dirbs įstaigoje. Kita problema – maža patirtis ir įdirbis tarptautinėje veikloje. A. Butkutė-Norkevičienė pasidžiaugė šiais metais laimėtu tarptautiniu projektu „Bibliotekinio identiteto formavimas tarptautinėje praktikoje“, kurio metu buvo aplankyta Kuldygos ir Rygos bibliotekos. „Tai buvo tarptautinės kvalifikacijos kelionė, jos metu pasisėmėme patirties ir ja dalijomės su kitais. O su kitu projektu „Gargždai – lietuvių kalbos dienų sostinės. Kalbos formos“ nėrėme į platesnius vandenis – mūsų projekto veiklose dalyvavo svečių iš Italijos ir Latvijos“, – sakė l. e. p. bibliotekos vadovė.

Jono Lankučio viešosios bibliotekos l. e. p. direktorė A. Butkutė-Norkevičienė pasidžiaugė šiais metais laimėtu tarptautiniu projektu „Bibliotekinio identiteto formavimas tarptautinėje praktikoje“.

Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių