Jaunuomenė kūrybiškai palaiko Ukrainos nepriklausomybės kovą

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinių plakatai. Prie jų (iš kairės) istorijos mokytoja Vida Mockuvienė, gimnazijos prezidentė A. Petrauskaitė, kandidatė į prezidentus Darija Sermontytė. V. Mockuvienė paminėjo, kad vėliavą dovanojo buvusi gimnazistė Aurelija Bernotaitė, kurios šeima yra įkūrusi bendrovę „Trys drakonai“.

Pastarąją savaitę visame pasaulyje žmonės su dideliu apmaudu bei ašaromis akyse seka naujienas apie Rusijos išpuolius. Daugelis nelieka abejingi ir teikia moralinę, finansinę pagalbą Ukrainos gyventojams. Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ pašnekovai – jauni žmonės ir pedagogai – pasakoja, kokiais būdais jie reiškia palaikymą karo alinamai Ukrainai švietimo įstaigose.


Studentams – visapusiškas palaikymas
Klaipėdos universiteto išplatintame spaudai pranešime informuojama, jog šiuo metu uostamiestyje studijuoja 40 jaunuolių iš Ukrainos, Chersono miesto. Universiteto rektorius Artūras Razbadauskas jiems užtikrino visapusišką palaikymą: „Jau gauta prašymų padėti sprendžiant apmokėjimo už bendrabutį problemas, prašoma skirti nemokamą maitinimą ar tarpininkauti susirandant darbą.“ Universitetas sustabdė bendradarbiavimą su Rusijos ir Baltarusijos mokslo įstaigomis, atidarė sąskaitą studentams iš Ukrainos remti bei paskyrė atsakingą asmenį ukrainiečių kilusioms problemoms spręsti.
Aidas Čurovas, Klaipėdos universiteto studentų sąjungos viceprezidentas, pridūrė, kad ir universiteto „Facebook“ tinklalapio logotipas yra pasidabinęs Ukrainos vėliava, o tai parodo, kad studentai ir dėstytojai nėra abejingi tam, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje. Pašnekovas sakė, kad Klaipėdos universiteto studentų sąjunga kartu su Lietuvos studentų sąjunga yra paruošę veiksmų planą, skirtą padėti Ukrainos studentams. „Jame yra atsižvelgiama į apgyvendinimą, stipendijos skyrimą, įmokų nukėlimą (jei moka už studijas), taip pat įsipareigojame sudaryti atitinkamas sąlygas studentams, kurie yra išvykę iš Lietuvos ir negali grįžti, nes neturi tam pakankamai lėšų“, ‒ akcentavo Aidas. Studentas samprotavo, kad visam pasauliui turi rūpėti, kas šiuo metu dedasi Ukrainoje, nes tai nėra tik Ukrainos ir Rusijos karas. „Tai, kas ten vyksta, yra protu nesuvokiama ir norint, kad ši valstybė atsilaikytų prieš Rusiją, visi privalo išreikšti palaikymą vienokia ar kitokia forma“, ‒ papildė Klaipėdos universiteto viceprezidentas.


Gimnazistai atiduoda pagarbą
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos moksleivė Rūta Poškaitė teigė, kad palaikymas yra labai svarbus kiekvienam: „Nė vienas nesijaustų drąsiai stodamas į kovą, jei nesulauktų padrąsinimo iš aplinkos.“ Pasak gimnazistės, mokykloje ant kiekvienos klasės durų yra pritvirtintos Ukrainos vėliavėlės, o šalia jų ir šilti palinkėjimai ukrainiečiams. Pradinių klasių mokiniai ant uniformų dėvi geltonos ir mėlynos spalvos kaspinėlius, taip išreikšdami savo palaikymą. Su plačia šypsena R. Poškaitė pasakojo apie įsimintiną rytą gimnazijoje: „Praėjusį pirmadienį, per pirmą pamoką, visos gimnazijos klasės dalyvavo istorijos pamokoje, kurioje buvo pasakojama Ukrainos istorija, o prieš tai visoje mokykloje skambėjo šios šalies himnas.“ Anot moksleivės, finansinę paramą Ukrainai suteikė ir įvairių daiktų bei drabužių paaukojo daugelis veiviržėniškių.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos prezidentė Areta Petrauskaitė dėstė, kad reikšti palaikymą Ukrainai yra išties svarbu, nes ši šalis yra nepriklausoma, o jos gyventojai nenusipelnė kentėti V. Putino teroro. Todėl bet koks Ukrainos Lietuvoje palaikymas šiuo sunkiu laikotarpiu yra būtinas. Gimnazistė pasidalijo, kaip „Vaivorykštės“ gimnazijos bendruomenė atiduoda pagarbą Ukrainai: „Mokiniai, pasitelkę savo vaizduotę, darė motyvuojančius plakatus, kurie dabar puošia mokyklos erdves, taip pat yra ir informacinis stendas, kuriame pateikti svarbiausi faktai apie karą. Praėjusį pirmadienį moksleiviai dalyvavo paskaitoje ir sužinojo, kaip atskirti tikrus karo Ukrainoje faktus nuo dezinformacijos.“ A. Petrauskaitė pridūrė, jog šiais metais Užgavėnių šventė „Vaivorykštėje“ buvo minima kitaip nei įprastai. Mokinių prezidentūra rengė akciją „Užgavėnės. Mėlyna Geltona“, kurios metu pardavinėjo blynus, o surinktus pinigus ketina skirti organizacijai „Blue/Yellow“. Paklausta apie savanorystę, gimnazijos prezidentė atsakė, jog nesavanoriauja, tačiau kiekvienas mokinių prezidentūros narys ir ji pati gerumą išreiškia savaip: „Kai kas prisidėjo finansiškai prie įvairių organizacijų veiklų, dalis aukojo reikalingus daiktus, drabužius, pasitaikė ir tokių, kurie tapo kraujo donorais.“


Tikimasi tėvų iniciatyvos
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narės, Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos muzikos mokytojos Rasos Linkienės, šiuolaikinis mokytojas į pasaulio įvykius turi adekvačiai reaguoti čia ir dabar, nelaukdamas vadovo nuomonės. Todėl nuo pat pirmosios Ukrainos užpuolimo dienos muzikos pamoka „Krante“ prasideda skambant Ukrainos himnui, kurį drauge gieda jau ir patys mokiniai. Tokiu būdu yra atiduodama pagarba tą parą žuvusiesiems už šalies laisvę. „Minint Sausio 13-ąją, moksleiviai mokyklos įėjimą buvo papuošę neužmirštuolėmis, šiomis dienomis po jomis puikuojasi geltonos širdelės ‒ tai inspiracija į Ukrainos vėliavą. Dainos studijos „Bangelės“ dainininkai ne tik dainuoja, bet ir pina mėlynai geltonas draugystės apyrankes, jas dovanos mokyklos bendruomenei Kovo 11-ąją“, ‒ sakė R. Linkienė. Paklausta, ar pamokų metu vaikai yra supažindinami su esama padėtimi Ukrainoje, mokytoja sakė, kad su ketvirtokais šią situaciją aptaria trumpai, o su jaunesniais mokiniais tik tuo atveju, jei paklausia patys. „Manau, užtenka, kad himnu išreiškiame pagarbą kovojančiai tautai. Pagrindinę informaciją vaikai turi gauti šeimoje. Labai svarbu, kaip tai pasakome“, ‒ samprotavo pedagogė. Apibendrindama savo nuomonę, mokytoja pridūrė, jog „reikšti palaikymą ‒ reiškia nebūti abejingam. Tam nebūtina kilti karui. Karas tik parodo, kiek tavyje yra žmogiškumo.“


Egidija JOKUBAUSKAITĖ
Monikos CALZONAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių