Jono Lankučio viešoji biblioteka atsisveikins su trimis filialais?
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka turi 25 filialus, tačiau vietos politikai jau rugsėjo 30 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje spręs dėl trijų filialų – Kalotės, Daukšaičių ir Tilvikų – uždarymo.
Atliko analizę
Kultūros strategijoje, kurią patvirtino Savivaldybės taryba, yra numatyta priemonė „Konsoliduoti kultūros funkcijas ir užtikrinti kokybiškas kultūros paslaugas“. Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyrius, vykdydamas šią priemonę, išanalizavo esamą Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos ir jos filialų tinklą, pastatų priklausomybę, jų būklę, etatų, darbuotojų skaičių, aptarnaujamų gyventojų, bibliotekų lankytojų ir skaitytojų skaičių, suorganizuotų renginių skaičių, kompiuterinio raštingumo mokymo paslaugas, kitas teikiamas paslaugas.
„Parengta Jono Lankučio viešosios bibliotekos alternatyva buvo pristatyta Savivaldybės vadovams, kultūros centrų, viešosios bibliotekos darbuotojams, Kultūros tarybai. Gavus pritarimą, buvo parengtas sprendimo projektas „Dėl biudžetinės įstaigos J. Lankučio viešosios bibliotekos filialų skaičiaus ir jų išdėstymo nustatymo“, – „Bangai“ situaciją paaiškino Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja (kultūros politikai) Jolanta Polekauskienė.
Skaitytojų rodikliai menki
Pagal parengtą sprendimo projektą Jono Lankučio viešosios bibliotekos struktūroje neliktų Kalotės (filialas ir dabar neveikia), Daukšaičių ir Tilvikų filialų. Anot Savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėjos J. Polekauskienės, LR bibliotekų įstatyme numatyta, kad miesteliuose ir kaimuose vienas bibliotekos filialas paprastai steigiamas vidutiniškai 700–800 gyventojų. Tilvikų filialas dabar aptarnauja 378 gyventojus, skaitytojų skaičius – 138. Daukšaičių filialas aptarnauja 614 gyventojų, skaitytojų skaičius – 175. Daukšaičių filialo-fondo darbuotojo etatas (0,75 et.) būtų perkeliamas į Veiviržėnų filialą, Tilvikų (0,5 et.) – į Vėžaičių. Darbuotojai atleidžiami nebus.
„Perkėlus šiuos filialus bus stiprinami Vėžaičių ir Veiviržėnų filialai, gausinami knygų fondai, didės kompiuterinių vietų skaičius, bus ilginamas filialų darbo laikas. Tai pagerins bibliotekos paslaugų suteikimo kokybę ir prieinamumą. Esant poreikiui, ten, kur nelieka filialų, svarstoma gyventojams suteikti galimybę knygas užsakyti telefonu, elektroniniu paštu ir pristatyti pagal patvirtintą grafiką“, – informavo Administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyrius.
Dėl Daukšaičių tarsis
Numatyti ir tolimesni žingsniai. Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyrius informuoja, jog svarstoma, kad Lapių, Agluonėnų ir Judrėnų bibliotekų filialai galėtų būti apjungti su mokyklų bibliotekomis. Tačiau tai dar analizuojama, svarstoma, derinama, ieškoma geriausių įgyvendinimo variantų.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas dar savaitės pradžioje vykusiame susitikime su žiniasklaida atkreipė žurnalistų dėmesį, kad naujoji Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė atėjo dirbti nelengvu laikotarpiu – biblioteka yra ant šios pertvarkos slenksčio. Sprendimo projekte įvardyta dėl Tilvikų, Kalotės ir Daukšaičių bibliotekų uždarymo. „Kalotėje ir dabar neveikia biblioteka. Tilvikuose tragiška pastato būklė, neatitinka reikalavimų. Jį reikėtų bandyti parduoti aukciono būdu, o bendruomenei pirkti naują konteinerį, kad ten galimai galėtų įsikurti ir biblioteka“, – svarstė meras. Anot jo, didžiausia problema dėl Daukšaičių: „Buvau susitikęs su bendruomene, susirinko apie 30 žmonių, kurie išties nuogąstauja dėl filialo uždarymo. Šio filialo išlaikymas per metus nesiekia 900 Eur, biblioteka veikia tame pačiame pastate, kur ir bendruomenės namai, pastarųjų uždaryti neketinama. Tad bandysiu tartis, kad Daukšaičių filialas būtų paliktas.“
Už netesybas – 3 000 Eur?
Įdomu tai, jog sprendimo projekte parašyta, kad atsisakius interneto paslaugos perkeliamuose Daukšaičių ir Tilvikų filialuose, gali tekti sumokėti sutartines netesybas iki 3000 Eur.
„Bangai“ paprašius patikslinti, kokios tai netesybos, J. Polekauskienės informavo, kad J. Lankučio viešoji biblioteka kaip partneris su Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka dalyvauja ES projekte, kuriuo gyventojai skatinami išmaniai naudotis internetu. Netesybas reikėtų mokėti už internetinės prieigos įvedimo mokestį perkeliamuose filialuose (lėšos sugrįžtų į fondą). „Vyksta derybos dėl internetinių prieigų perkėlimo į apjungiamus bibliotekų filialus. Ir vyksta derybos su UAB „Besmegeniai“ dėl mokesčio už interneto paslaugą, nutraukus sutartį“, – paaiškino Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja (kultūros politikai).
KOMENTARAI
Bendruomenės „Daukšaičių pušynėlis“ pirmininkas Viktoras TOLEIKIS: „Bendruomenė yra kategoriškai prieš bibliotekos Daukšaičiuose uždarymą. Buvo susitikimas su meru B. Markausku, daug diskutuota ir visiems aišku, kad po tokio žingsnio kaimo gyventojams bus tik blogiau. Daukšaitiškiai tikrai nevažinės į Veiviržėnus. Yra juk ir senjorų, kurie neturi automobilių. O biblioteka visada buvo ta vieta, kur galima ateiti paskaityti žurnalų, laikraščių, pabendrauti, pasinaudoti internetu. Bibliotekos filialo išlaikymas per metus Savivaldybei kainuoja tik per 800 Eur. Juokinga suma, tai kur logika? Jei būtų sakoma, kad dar etatus mažins, tai galėtum manyti, kad taupoma, o dabar? Mokyklos jau kaip ir nebėra, darželis dar likęs, o dabar ir biblioteką nori uždaryti. Liks viena parduotuvė, dar bendruomenė, jei beužteks jėgų – taip ir naikinamas kaimas, pažvelkite į Skomantus – geriausias pavyzdys. Patalpos bibliotekai Daukšaičiuose yra tinkamos, tad nesuprantami uždarymo tikslai.“
Tilvikų kaimo bendruomenės pirmininkas Tomas ILGINIS: „Informacijos apie Tilvikų bibliotekos filialo uždarymą neturiu, tad komentuoti nelabai ką galiu. Pats nesu didelis skaitovas, tačiau žmona, dukra skaito, kiti gyventojai. Nepamirškime, kad yra socialiai remtinų šeimų, kurių atžalos ateina ir kompiuteriu pasinaudoti, kažką atsispausdinti. Biblioteka mums reikalinga. Taip, ten nesilanko būriais, tačiau ateina keli jaunimo, vyresnio amžiaus asmenys. Juk ir gyventojų skaičius nėra labai didelis.“
Agnė ADOMAITĖ
Asociatyvi nuotr.
1 Komentaras
Graudu ir liūdna, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracija siūlo užgesinti paskutinį šviesos, žiniú žiburėli Tilviku kaime, tolimiausiame Vėžaičiu seniūnijos pakraštyje… Kažkada, nepranešus kaimo bendruomenei buvo uždaryta ir pradinė mokykla… Negi savivaldybės tarybos nariams pakils rankos balsavimui už toki projekta? Negi savivaldybes pakraščiu kaimu gyventoju nuomones nebereikia net atsiklausti? Iki seniūnijos tai ne 100 metru, o 10 kilometru!