Jungtinis choras iš Lvivo tapo gerųjų žinių apie pagalbą iš Lietuvos ambasadoriais

Baigiamasis jungtinio choro iš Lvivo (vadovė N. Čmir–Koziar) koncertas vyko Kvietiniuose Žolinės šventėje. Koncertą vedė ir iš ukrainiečių į lietuvių kalbą vertė D. Ciparienė.

Keturi jungtinio moterų ir mergaičių choro „Leo Choir“ ir „Zhayvir Choir“ iš Lvivo koncertai karščiausiomis rugpjūčio dienomis keturiose rajono vietovėse: Drevernoje, Priekulėje, Veiviržėnuose, Kvietiniuose – paliko neišdildomą pėdsaką tiek ukrainiečių, tiek žiūrovų širdyse. Lvivo choristės į Tėvynę sugrįžo su platesnėmis žiniomis apie Lietuvos pagalbą Ukrainos kovai, o mūsų rajono žmonės įsitikino, kokia stipri yra ukrainiečių laisvės dvasia.

Jungtinio choro iš Lvivo vadovės N. Čmir–Koziar dukra Anastasija eina mamos pėdomis. Muzikali mergina koncerte atliko M. K. Čiurlionio kūrinius.


Dienotvarkė buvo įtempta
Tarptautinio projekto „Susitikime dainoj“ iniciatoriai – Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras bei Kvietinių bendruomenės centras, vertingų patarimų rengiant projektą suteikė Diana Ciparienė, turinti tarptautinių projektų bendradarbiavimo patirtį su Ukraina. „Susitikime dainoj“ iniciatyvą finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė, su viešniomis iš Ukrainos susitiko, bendravo, koncertuose dalyvavo rajono vadovai Bronius Markauskas, Sigitas Karbauskas, Ligita Liutikienė, Violeta Riaukienė, Vytautas Butkus.
17 jungtinio choro dalyvių buvo apgyvendinti Lankupių bendruomenės namuose. Jų kasdienybe nuoširdžiai rūpinosi Lankupių bendruomenės pirmininko pavaduotoja Irena Drungilienė kartu su vyru Valentinu. Chorisčių dienotvarkė karštomis rugpjūčio dienomis buvo įtempta: ne tik koncertai, bet ir pažintinės kelionės po rajono lankytinas vietas, įvairios edukacijos. Dauguma chorisčių pirmąkart matė Baltijos jūrą. Dainininkės „Bangai“ sakė, kad Baltija paliko nuostabų įspūdį: svajoja čia grįžti po karo ir ilsėtis su šeima.
Lankupiškiai ir projekto partneriai bendruomenės namų naujojoje lauko terasoje surengė jaukų bendrystės vakarą kartu su ukrainiečiais.


Choristės džiaugėsi parama
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro direktorė, projekto iniciatorė Skaidra Karalienė neslėpė, kad projekto dienos buvo įtemptos: daug veiklos, o tuo pačiu ir daug atsakomybės už žmones, išgyvenančius agresorės Rusijos sukeltą siaubingą karą Ukrainoje.
„Projektas buvo naudingas ne tik kultūriniu aspektu. Lvivo choristės savo akimis pamatė, bendraudamos įsitikino, kaip Lietuva nuosekliai padeda kovojančiai Ukrainai. Žinoma, jie tai žinojo, tačiau atvirai prisipažino, jog nesitikėjo, kad Lietuvoje daroma tiek daug, kad lietuvių nusiteikimas padėti yra toks širdingas ir vieningas. Choristės džiaugėsi, kad matė daug Ukrainos vėliavų, plakatų, kad žmonės atėję į jų koncertus audringai plojo, norėjo artimiau susipažinti. Ypač jaudinančios minutės būdavo, kai koncertuose susitikdavo su ukrainiečiais pabėgėliais. Stebėjausi ir aš, kai Drevernoje vaikai, sėdėję koncerte pirmoje eilėje gaudė kiekvieną žodį, susikaupę klausėsi dainų. Pasirodė, jog jie iš Ukrainos, dabar su mamomis apsigyvenę pamaryje“, – įspūdžiais po projekto dalijosi Skaidra.

Gargždų Šv. arkangelo Mykolo parapijos klebonas kanauninkas J. Paulauskas po Žolinės maldos kartu su kvietiniškiais.

Skambino Čiurlionio kūrinius
Projekto „Susitikime dainoj“ viena iš iniciatorių, savanoriškai talkinusi renginiuose Diana Ciparienė akcentavo, kad jungtinio choro iš Lvivo vadovė Natalija Čmir–Koziar yra labai reikli, aukšto lygio chorvedė, Lvive įkūrusi chorą prieš 22 metus. Choras „Leo Choir“ yra koncertavęs 18 užsienio šalių. Šiuo metu choro pajėgos yra sumažėjusios dėl karo padarinių, dalis choristų emigravo. Tad dabar jos vadovaujamas choras yra susijungęs su Lvivo srities vaikų bibliotekos choru „Zhayvir Choir“. Natalijos dukra Anastazija taip pat dainuoja chore, ji seka mamos muzikės pėdomis ir stebino Drevernos, Priekulės, Veiviržėnų, Kvietinių publiką atlikdama Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius.
„Jungtinio choro repertuaras yra labai platus: tai ir istorinės karinės dainos, ir liaudies, ir dabar populiarios dainos, ir klasika, ir net bažnytinės giesmės‘, – choro galimybes koncerte Kvietiniuose pristatė D. Ciparienė.
Priekulės Šv.Antano Paduviečio parapijos klebonas Viktoras Ačas dalindamasis įspūdžiais apie ukrainiečių chorisčių koncertą prisipažino, kad bažnyčioje nesulaikęs ašarų klausydamasis jų atliekamų bažnytinių giesmių. Parapijiečiai širdingai sutiko jungtinį chorą, po Žolinės atlaidų pakvietė į agapę, o priekuliškės caritietės chorui perdavė parapijiečių auką – 800 eurų.

Sutelkė vietos bendruomenes
Baigiamasis jungtinio choro iš Lvivo koncertas vyko Žolinės dieną Kvietiniuose. Prie bendruomenės namų kryžiaus Gargždų Šv. arkangelo Mykolo parapijos klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas šventės dalyvius sukvietė susikaupti maldoje ir už Tėvynę Lietuvą, ir už kovojančią Ukrainą.
Kvietinių bendruomenės pirmininkas Gediminas Girdždis pasidžiaugė sėkmingu tarptautiniu projektu ir bendruomenių sutelktumu.
„Iš tiesų projektas „Susitikime dainoj“ nutiesė ne tik tarptautinio bendradarbiavimo gijas. Jis labai stipriai sutelkė ir tas bendruomenes, kuriose vyko koncertai. Esame labai dėkingi Drevernos kultūros namams ir „Žvejytėms“, Veiviržėnų kultūros centrui ir Amatų centro edukatorėms, Priekulės parapijiečiams ir caritietėms, kurioms vadovauja vicemerė Violeta Riaukienė, Lankupių bendruomenei, Kvietinių bendruomenės centrui, Klaipėdos rajono savivaldybei už tarptautinio projekto rėmimą, o Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos vairuotojui Stasiui Venckui už profesionalumą ir kantrybę visas projekto dienas saugiai vežant choristes“, – iniciatyvos palaikytojus vardijo S. Karalienė. Ji pasidalijo gražia akimirka, kai norėjusi nupirkti Lvivo chorui šakočių juos gavo dovanų: gardumynus padovanojo „Šakočių rojaus“ savininkas Gediminas Venckus.
Jungtinio choro iš Lvivo choristės, jų vadovė N. Čmir–Koziar, projekto koordinatorė, Lvivo srities vaikų bibliotekos darbuotoja Oliona Kremniova įsitikinusios, jog tarptautinis projektas „Susitikime dainoj“ yra tik prasmingo bendradarbiavimo pradžia, choras dabar tampa tarsi gerosios žinios apie Lietuvos ir Klaipėdos rajono žmonių pagalbą Ukrainai ambasadoriumi. Ukrainiečių projekto dienomis nuolat ištarta nuoširdi padėka „Дуже дякую!“ – didžiausias paskatinimas tęsti gražią idėją ir ateityje.

Reda MILVYDIENĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių