Ką kiekvienas vairuotojas turėtų žinoti apie stabdžių sistemos dalis?

Stabdžių sistema yra vienas iš svarbiausių kiekvieno automobilio komponentų. Šiame straipsnyje atkreipiame dėmesį į stabdžių sistemos dalis, dažniausiai pasitaikančius gedimus ir aptarsime, ką daryti, kad prailgintumėte jos tarnavimo laiką.

Kaip veikia stabdžių sistema?

Nepaisant skirtingų stabdžių sistemų tipų, kiekvienos jų veikimas yra identiškas. Pagrindinė užduotis – sukurti stabdymo jėgą, kuri sustabdo transporto priemonę. Pagrindiniai stabdžių sistemą sudarantys komponentai ir detalės yra stabdžių pedalas, trinkelės, kaladėlės, suportai, diskai ir žarnos. Stabdymą užtikrina skystis, kuris standžiomis stabdžių žarnomis perduodamas į stabdžių suportus arba cilindrus. Dėl to trinkelių paviršius pradeda trintis į stabdžių diską, todėl transporto priemonė sulėtėja ir sustoja.

Stabdžių žarnos – veikiančios stabdžių sistemos pagrindas

Stabdžių žarnos – tai vamzdeliai, kuriuos galima suskirstyti į du tipus: lanksčius ir standžius. Pagamintos iš korozijai atsparių metalų, standžiosios žarnos paprastai yra paslėptos transporto priemonės viduje. Jų paskirtis – tiekti stabdžių skystį iš pagrindinio cilindro į žarnas ir pavaras (pvz., suportus). Kita vertus, lanksčios žarnos yra prie pakabos ir jungia judančias stabdžių sistemos dalis. Jos dažniau lūžta ir pažeidžiamos nei kietosios žarnos – daugiausia dėl medžiagos, iš kurios jos pagamintos, ir mažo storio.

Kas spartina žarnų dėvėjimąsi?

Yra daug priežasčių, kodėl žarnos greičiau susidėvi. Tarp jų, pavyzdžiui, pigesnių pakaitalų, dažniausiai pagamintų iš prastesnės kokybės medžiagų, naudojimas, kuris ilgainiui sutrumpina ne tik žarnos, bet ir gretimų komponentų tarnavimo laiką. Kita iš pagrindinių priežasčių – laiku nekeičiamas stabdžių skystis, todėl metaliniai stabdžių vamzdynai rūdija iš vidaus.

Stabdžių sistemos pažeidimo simptomai

Stabdžių sistemos defektus aptikti gana paprasta. Apie juos praneša, pavyzdžiui, mažo stabdžių skysčio lygio kontrolinė lemputė (net praėjus nedaug laiko po papildymo). Greitas skysčio sumažėjimas dažnai rodo, kad, pavyzdžiui yra nesandarios linijos. Tas pats pasakytina ir apie drėgnas dėmes, atsirandančias po transporto priemone, prie ratų arba ant suportų. Kiti akivaizdūs sugedusios stabdžių sistemos požymiai: sumažėjęs stabdymo efektyvumas, automobilio traukimas į šoną, triukšmas stabdant, važiuojant įkaitę ratai ir degėsių kvapas.

Kaip prižiūrėti stabdžių sistemą?

Turėdami omenyje, kad veiksminga stabdžių sistema yra labai svarbi jūsų ir kitų eismo dalyvių saugumui, nepamirškite kelių svarbių taisyklių:

  • reguliariai keiskite stabdžių skystį ir, jei reikia, papildykite jo atsargas;
  • nenaudokite pigesnių atskirų sistemos komponentų pakaitalų;
  • jei įmanoma, venkite važiuoti nelygiu keliu, nes akmenys ar šakos gali pažeisti važiuoklę, o kartu ir stabdžių komponentus;
  • vairavimo stilių pritaikykite prie savo transporto priemonės galimybių, nepamiršdami, kad per greitas važiavimas sukelia komponentų apkrovą ir jų perkaitimą.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content