Kad neklystume, mažiau reikalų su bendratimi

Panašu, kad kalbos klaida kad su bendratimi tiesiog užvaldžiusi mūsų sąmones. Net išsilavinę žmonės vis ima ir suklysta. Patogu taip sakyti? Trumpiau? Bet ne viskas, kas trumpiau, yra geriau.

Atkreipkime dėmesį, kada galima vartoti kad su bendratimi. Valstybinės kalbos komisijos konsultacijų banke rašoma:

Jungtukas kad su bendratimi taisyklingai vartojamas: dviem vienodiems veiksmams gretinti (su sąlygos atspalviu), pvz.: Kad linksmintis, tai linksmintis. Kad šokti, tai šokti;

pageidavimui reikšti, pvz.: Kad taip šviežio medaus paragauti!

Bendratis nevartotina su jungtuku kad tikslui reikšti, pvz.: Visą savaitę dirbsime, kad suskaičiuoti (taisoma: kad suskaičiuotume; norėdami suskaičiuoti) padarytus nuostolius. Kad priimti galutinį sprendimą (taisoma: Norint priimti galutinį sprendimą; Kad būtų priimtas galutinis sprendimas), reikia dar pasitarti su specialistais; Susirinkome, kad pasidalyti (taisoma: pasidalyti; kad pasidalytume) patirtimi. Tam, kad surasti nusikaltėlius (taisoma: Tam, kad būtų surasti nusikaltėliai; Norint surasti nusikaltėlius), reikia papildomų duomenų.

Kaip pataisyti sakinius:

Nusiperku laikraštį tik kartais, kad paskaityti mėgstamą rubriką. Kad nueiti iki spaudos kiosko, turiu pereiti du kvartalus.

Taisyklingai galima pasakyti taip:

Nusiperku laikraštį tik kartais, kad paskaityčiau mėgstamą rubriką. Kad nueičiau iki spaudos kiosko (Kad pasiekčiau spaudos kioską), turiu pereiti du kvartalus.

-db-

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių