Kad žiema vairuojant netaptų siaubu
Po ilgo ir labai šilto rudens mūsų šalyje prasidėjo kalendorinė žiema, bet jos pradžia visiškai netipiška – į Lietuvą vis dar neatėjo šalčiai, ir sniego taip pat nematyti. Naktimis pasirodo tik šaltukas, kuris ne tik žolę nubalina, bet ir kelius padengia šarma. Tai reiškia, kad ne už kalnų ir tikroji žiema, kuri dažnam vairuotojui kelia siaubą.
Svarbu įsisąmoninti, kad net ir geriausiai prižiūrimi keliai žiemą būna pavojingesni nei vasarą. Iškritęs sniegas, spustelėjęs šaltukas iš pažiūros švarų kelią padaro pavojingą. Važiuojant per tiltus ir viadukus būti atidesniems reikėtų jau dabar, nes naktį oro temperatūrai nukritus žemiau už nulį, o ryte pašvietus saulei ir esant pliusinei temperatūrai tiltus, miškingas vietoves padengia šarma, kelio danga staiga tampa slidi.
Taigi vairuotojai žiemai turi tinkamai pasirengti. Žinoma, pradėti reikia nuo automobilio paruošimo. Būtina pasirūpinti, kad jis būtų techniškai tvarkingas, nepriekaištingai veiktų elektros sistema, būtų įpilti žieminiai skysčiai, o svarbiausia –kokybiškos žieminės padangos.
Tačiau nuvalytas kelias ir idealiai sutvarkytas automobilis dar nesuteikia garantijos, kad neįvyks eismo nelaimė. Svarbiausia, koks yra vairuotojas. Jis yra pagrindinis faktorius, kad mūsų visų kelionės būtų saugios. Profesionalus ir pasiruošęs vairuotojas net ir pustant ant kelių ir senutėliu automobiliu sugebės saugiai pasiekti kelionės tikslą.
Pagrindiniai dalykai, kuriuos turi prisiminti vairuotojas žiemą:
– važiuoti reikia saugiu, o ne maksimaliai leistinu greičiu, kuo greičiau važiuosite, tuo sunkiau suvaldysite transporto priemonę;
– būtina laikytis reikiamo atstumo, kuris turi būti du tris kartus didesnis nei vasarą;
– prieš posūkį reikia sumažinti greitį labiau nei vasarą, įjungti žemesnę pavarą ir sukant nedaryti staigių judesių;
– vairuojant šaltuoju metų periodu judesiai turi būti švelnesni, lėtesni, geriau apskaičiuoti.
Dar vienas labai svarbus eismo dalyvis yra pėsčiasis, kuris turi vienintelę pareigą – apsaugoti save. Ar tai yra daug? Juk užtenka kelių smulkmenų, kad būtum matomas ir saugus.
Pirmoji – įžengti į važiuojamąją kelio dalį galima tik po to, kai įvertini atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį bei įsitikini, kad tai saugu. Antroji – užsisegti atšvaitą, tai užtrunka kelias sekundes, o saugumas padidėja kelis kartus: žmogus be atšvaito tamsiu paros metu pastebimas likus 50 m atstumui, o automobilio stabdymo kelias važiuojant 100 km per valandą greičiu yra 100 m. Žmogus su atšvaitu matomas 150 m atstumu. Paprasta matematika, o taip daug reiškia! Atsitikus eismo įvykiui nemalonumai gresia visiems eismo įvykio dalyviams. Kelininkai dažniausiai būna „kalti“, jog „žiema užklupo netikėtai“. Užuot kaltinę vieni kitus, pagaliau supraskime, kad žiema yra toks metų laikas, kai vasariškų kelių nebūna ir būna slidu.
Ko gero, retai kas susimąsto, kad norint maksimaliai sumažinti kelio dangos slidumą neužtenka vien tik turėti mechanizmus, darbo jėgą, medžiagas. Esminis faktorius kokybiškai kelių priežiūrai žiemą – tai finansavimas. Esant dabartiniam finansavimui didžiausias dėmesys skiriamas valstybinės reikšmės magistraliniams, krašto ir rajoniniams keliams, kuriuose paros eismo intensyvumas didesnis nei 1000 automobilių. Mažesnio intensyvumo rajoniniai keliai lieka „žiemiški“. Jie dažniausiai būna tik nuvalomi, o pabarstomi tik esant ekstremalioms eismo sąlygoms. Kelių priežiūra vyksta griežtai pagal Lietuvos automobilių kelių direkcijos patvirtintą tvarką. Apie priežiūros tvarką, eismo sąlygas keliuose visuomet galima rasti naujausią informaciją internetiniuose tinklalapiuose www.eismoinfo.lt, www.klrk.lt.
Bet juk gali būti kitaip! Aplinkui balta, tik matosi juoda nuvalyto kelio danga, saugiu greičiu važiuoja techniškai tvarkingas, paruoštas žiemai automobilis, o vairuotojas už vairo blaivus, pailsėjęs, susikaupęs stebi eismo sąlygas, jo dėmesio neblaško prie ausies paslapčia prispaustas mobilusis telefonas. Automobilio salone saugiai jaučiasi visa šeima: saugos diržais prisisegę tėvai ir specialiose kėdutėse sėdintys prisegti jų vaikučiai, smagiai mojuojantys saugiai šalikele einantiems vaikams. Automobilio vairuotojas juos jau seniai pastebėjo, nes pėstieji prisisegę atšvaitus, o rankose dar ir prožektoriai šviečia.
Tokia idilė nėra neįgyvendinama svajonė, nes tai yra tik mūsų visų atsakingumo ir noro būti saugiems bei apsaugoti artimuosius pastangų rezultatas.
Saugių Jums žiemiškų kelių!
Gintaras RAMANAUSKAS
VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ saugaus eismo ir kelių priežiūros skyriaus vyresnysis specialistas