Kaip išskiriami augalų veislių pavadinimai?

Tai ką, mielieji daržininkai, sodininkai, derliaus augintojai ir nuėmėjai, − ar žinote, ką apskritai auginate, ką sau žiemai susivakuosite, o ką turguj parduosite? Tai čia jums keletas patarimų, kad žinotumėte, kaip turguj ant kartonėlio užsirašyti.

Kultūrinių augalų veislių pavadinimai rašomi didžiąja raide ir išskiriami viengubomis kabutėmis (toks jų rašymas yra unifikuotas tarptautiniu mastu). Jeigu pavadinimas susideda iš dviejų ar daugiau žodžių, didžiąja raide rašomas tik pirmasis žodis ir į pavadinimą įeinantys tikriniai vardai, pvz.: ‘Vengrinė’ (slyvų veislė), ‘Akuotieji’ (kviečių veislė), ‘Medūnai’ (dobilų veislė), ‘Baltija’ (pupelių veislė); ‘Baltasis alyvinis’, ‘Lietuvos pepinas’ (obelų veislės), ‘Boskopo milžinai’ (serbentų veislė); ‘Senga Sengana’ (braškių veislė). (Žr. „Lietuvių kalbos rašybą ir skyrybą“, Vilnius, 1992, p. 64, § 157). Daugiau veislių pavadinimų iš „Žemės ūkio augalų selekcijos ir sėklininkystės terminų žodyno“ (Vilnius, 2010), LRTB: ‘Alka’ (kriaušių veislė), ‘Balčiai’ (pomidorų veislė), ‘Gardeniai’ (lubinų veislė); ‘Baltija 2’ (pupelių veislė), ‘Kastyčiai’ (serbentų veislė), ‘Tverai’ (vikių veislė); ‘Vasarinė sviestinė’ (kriaušių veislė).

Tam tikra dalis augalų veislių pavadinimų dažniau vartojami ne tikrine, o bendrine reikšme ir rašomi mažąja raide, pvz.: antaninis, renetas (obelų veislės), alyvinė obelis, žagarvyšnė, ankstyvoji dūlė (kriaušių veislė) ir pan. Šie pavadinimai vartojami gerai žinomų veislių augalams ar jų vaisiams vadinti ir yra artimi rūšiniams pavadinimams. Tačiau kai jais pabrėžtinai įvardijamas tik veislės vardas, jie gali būti rašomi ir didžiąja raide, pavyzdžiui, specialiojoje literatūroje.

Augalų klasių, šeimų, genčių ir rūšių pavadinimai rašomi mažąja raide, pvz.: spygliuočiai, ankštiniai, eglė, paprastoji pušis, kalninė pušis, valgomoji gelteklė, vijoklinė rožė, europinis žagrenis, graikinis riešutmedis. Didžiąja raide rašomi į pavadinimą įeinantys tikriniai vardai, pvz.: Engelmano eglė, Dantono smailiaakuotė (dirsių rūšis).

Na ką gi – smagių derliaus nuėmimo darbų, nepamirškite pagrybauti.

-db-

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių