Kalio jodido tabletės: maisto papildas ir vaistas – skiriasi iš esmės

Asociatyvi nuotr.

Pastaruoju metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukia tiek gyventojų, tiek verslininkų klausimų dėl maisto papildų, kuriuose yra kalio jodido, naudojimo. Ypač padaugėjo vartotojų ir maisto tvarkymo subjektų besidominčių maisto papildais su dideliu kalio jodido kiekiu pasirodžius žiniai apie galimą branduolinę avariją Černobylio atominėje elektrinėje dėl vykstančių karo veiksmų Ukrainoje, o nerimą sustiprino dar ir tai, kad vaistinėse ne visada pavyko įsigyti kalio jodido tablečių.

„Nors kalio jodidas, kaip mineralinės medžiagos jodo forma, yra leidžiamas naudoti maiste ir maisto papildų gamyboje, tačiau norime atkreipti vartotojų dėmesį, kad maisto papildo ir vaisto funkcijos skiriasi iš esmės. Maisto papildai yra maisto produktai, skirti įprastam maisto racionui papildyti ir nėra skirti ligų gydymui ir profilaktikai“, – teigia VMVT Maisto skyriaus vedėja Indrė Stoškuvienė.

Pasak VMVT Maisto skyriaus vedėjos, vartodami maisto papildus, kurių sudėtyje yra kalio jodido, vartotojai gali papildyti savo maisto racioną jodu, jei jo nepakankamai gauna su maistu, tačiau neapsaugos savęs nuo radioaktyviojo jodo izotopų patekimo į skydliaukę nurijus arba įkvėpus jodo atominės avarijos atveju. Vartotojai privalo elgtis labai atsakingai ir įvertinti, kada turėtų rinktis maisto papildus, o kada – vaistinius preparatus.

Daugiau informacijos, kaip ir kokiais atvejais vartoti vaistinio preparato kalio jodido tabletes, savo interneto tinklalapiuose yra skelbusi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Radiacinės saugos centras.

Jodas, gaunamas su maistu, padeda palaikyti normalią skydliaukės hormonų gamybą ir normalią skydliaukės veiklą, taip pat padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, nervų sistemos veiklą, odos būklę. Įprastai suaugusio žmogaus mitybos racionui papildyti pakanka 150 µg jodo per parą. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra paskelbusi ir didžiausią toleruotiną jodo kiekį maiste, kuris vaikams ir paaugliams (1–3 metų) yra 200 µg/per dieną, (4–6 metų) – 250 µg/per dieną, (7–10 metų) – 300 µg/per dieną, (11–14 metų) – 450 µg/per dieną, (15–17 metų) – 500 µg/per dieną, suaugusiems (vyresniems nei 18 metų) – 600 µg/per dieną. Atkreiptinas dėmesys, kad jodo kiekis maiste suaugusiems yra daug kartų mažesnis nei rekomenduojama didžiausia vienkartinė kalio jodido dozė (130 mg) Lietuvoje registruotame vaistiniame preparate. Maisto papilduose neleistini tokie kalio jodido kiekiai kaip vaistiniuose preparatuose, kadangi tokiems produktams jau būtų taikomos Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo nuostatos ir kontroliuojami kaip vaistiniai preparatai, o ne maistas.

VMVT atkreipia dėmesį, kad vartotojai turėtų būti atsakingi ir rinkdamiesi maisto papildus, kurių sudėtyje yra kalio jodido, todėl, kad nekontroliuojamas jų vartojimas gali sutrikdyti skydliaukės veiklą ar sukelti kitus nemalonius organizmo sutrikimus. Jei vartotojas dvejoja vartoti ar nevartoti maisto papildą su kalio jodidu, visada galima pasitarti su gydytoju, vaistininku ar kitu kompetentingu sveikatos priežiūros specialistu.

VMVT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių