Karklės festivalio pamokos: saugumas ir žmonių kultūra

Savivaldybėje surengtos diskusijos dėl Karklės festivalio, kurią pradėjo rajono tarybos narys E. Skarbalius, dalyviai.

 

Grandiozinis Karklės festivalis šiemet privertė pasiaiškinti Klaipėdos rajono savivaldybę. Po praėjusį savaitgalį vykusio renginio žiniasklaida vis dar viešina skandalingus vaizdus: Pajūrio regioninį parką nuklojo šiukšlės, automobilių stovėjimo vietos priminė Vilkyčių ralį, o policijos pareigūnai buvo bejėgiai prieš mašinų spūstis. „Karklė 2014 Live Music Beach“ skeptikai pranašauja baigtį. Tačiau Savivaldybės, vietos bendruomenės atstovai įsitikinę, kad uždrausti jaunimo pamėgtą festivalį būtų lengviausia. Reikia tobulinti ir mokytis iš šių metų klaidų.

Organizatoriai jau kuopia

Festivalis „Karklė 2014 Live Music Beach“ tradiciškai vyko ilgąjį Žolinės savaitgalį. Į garsųjį renginį šiemet buvo parduota 12 000 bilietų, kainavusių nuo 100 Lt. Pridėjus personalą, savanorius bei muzikantus, jame siautė per 15 000 žmonių. Šešiose scenose buvo numatyta apie 80 koncertų, juose pasirodė tokios Lietuvos scenos žvaigždės kaip A. Mamontovas, M. Mikutavičius, Jazzu ir Leon Somov, net suomių grupė HIM, Tinie Tempah ir kt.

„Tikrai padarėme klaidą, kad nesugebėjome užtikrinti eismo srautų. Prisiimu visišką atsakomybę. Reikėjo anksčiau su policija susitarti ir eismą reguliuoti profesionalams, o ne savanoriams. Festivalyje saugumą užtikrino 80 apsaugos darbuotojų, jiems už tai net pasiūlėme didesnį valandinį užmokestį. Dirbo dvi savanorių medikų brigados, budėjo reanimobilis. Tačiau kai vieną žmogų ištiko epilepsijos priepuolis, šie medikai pareiškė nevažiuosiantys prie jo, nes per mažai sumokėjome“, – nesklandumų neslėpė festivalio „Karklė 2014 Live Music Beach“ organizatorius Marius Tumšys.

Deja, dėl gamtos stichijos dalį koncertų teko nutraukti, o dalyviai maudėsi purvo voniose. Neoficialiomis žiniomis, prekybos centras „Ermitažas“ net pritrūko guminių batų, o palapinėse vandens lygis siekė 12 cm. Gydymo įstaigose esą taip pat netrūko susižalojusiųjų būtent pajūryje.

Visgi didžiausią skandalą sukėlė automobilių spūstys ir palikti šiukšlių kalnai. Vėliau renginį organizavusios UAB „Renginių centras“ vadovas Marius Tumšys patikslino: su žemę nuomojusiais savininkais susitarta ir nuostoliai jiems atlyginami grynaisiais arba atsėjant žolę. Teritoriją organizatoriai yra įsipareigoję sutvarkyti per 2 savaites. Šiuo metu jau baigiamos rinkti ir rūšiuoti šiukšlės. Visgi M. Tumšys neslėpė, kad šiųmetis šiukšlių kiekis šokiravo jį patį. Bet kokią patirtą žalą rengėjai pasiruošę kompensuoti.

Politikas vadina antireklama

Reaguodama į žiniasklaidos kirčius Klaipėdos rajono savivaldybė neliko nuošalyje. Juolab kad net Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas „Facebook“ profilyje ėmė kratytis prestižinio pajūrio renginio – visus priekaištus dėl festivalio jis prašė reikšti vietos šeimininkei – rajono Savivaldybei.

Trečiadienį Tarybos narys Egidijus Skarbalius inicijavo apskritojo stalo diskusiją, kurioje dalyvavo Klaipėdos apskrities ir rajono policijos komisariatų atstovai, taip pat Savivaldybės administracijos, Pajūrio regioninio parko, Karklės kaimo bendruomenės, aplinkinių verslininkų atstovai ir kt.

E. Skarbalius neneigė asmeninio intereso – gyvendamas už 2 km nuo renginio vietos jis esą net užsidaręs langus girdėjo dainų žodžius, o aplink nebuvę telefono ryšio. Net apsaugos tarnyba perspėjo dėl to negalinti užtikrinti namo saugumo. Politikas organizatorių ir Savivaldybės atsakingų specialistų darbe įžvelgė pareigų nevykdymą, esą buvo pažeisti bent 6 rajono politikų priimtų

Klaipėdos universitetinės ligoninės direktoriaus pavaduotojas Virgilijus VANAGAS „Bangai“ teigė nesureikšminantis festivalyje susižalojusių asmenų problemos: „Karklės festivalio savaitgalis ligoninėms irgi tampa tradicija. Šiemet mes pacientų srauto nejautėme, didesnė apkrova teko kitai ligoninei. Esu įsitikinęs, kad medikų budėjimas vietoje nieko neduoda. Bristi į purvynus mums nėra reikalo. Kiekvienas vairuotojas yra išklausęs pirmosios pagalbos teikimo kursą ir privalo mokėti ją suteikti. Tačiau vaistinėlė automobilyje dažniau vežiojamasi dėl policijos ir dauguma net nežino, kas joje sudėta. Apie tai, kad patikrina jos galiojimo laiką, iš vis kalbos nėra. Važiuojant į festivalius kiekvienas dalyvis turėtų pasirūpinti būtent vaistinėle.“

Renginių organizavimo taisyklių punktai, automobiliai niokojo aplinkinių gyvenviečių kelius. Anot politiko, kitąmet Savivaldybei teks rimtai pasvarstyti, ar toks festivalis rajone gali vykti. Po tokių replikų organizatoriai prasitarė, kad renginio vieta Karklėje – ne amžiams. Tačiau rajonui priklausantį pajūrį užtarti skubėjo opozicijos lyderis Sigitas Karbauskas: „Nerasit geresnės vietos, ką jūs“.

Vėliau policijos atstovai patikslino, kad dėl triukšmo Karklėje savaitgalį į Bendrąjį pagalbos centrą buvo skambinta tik du kartus. Pats E. Skarbalius neslėpė abu kartus skambinęs pats.

Vietiniai pakantūs už pinigus

Renginio organizatoriai festivalį vadina reiškiniu – šiemet jie sulaukė laiškų, kad būtent čia susipažinę jauni žmonės jau kuria šeimas ir prašosi vestuvių dieną užsukti į festivalį.

Tačiau daug kam jaunimo elgesys ir kliūva. Diskusijos iniciatorius E. Skarbalius priminė internete sklindantį vaizdelį, kaip merginos tuštinasi palapinėje ir užpakalį nusivalo duonos rieke. Tačiau į tokias pastabas Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis atsakė ironišku klausimu: „O kas gali garantuoti, kad atvykęs į jūsų organizuojamą renginį aš nepasielgsiu taip pat?“

Minčiai, kad Karklės festivalį gadina būtent susirinkusi publika, pritarė ir Karklės seniūnaitė Rasa Bučienė: „Taip, dėl paliktų šiukšlių teritorijoje verkė širdis. Bet tai ne organizatorių, o mūsų visų bendra kultūra. Karklė su tuo susiduria kiekvieną šiltą savaitgalį. Apie privačius renginius mes neinformuojami, fejerverkai šaudomi po 24 val. Kiekvienas karkliškis savaitgalį vaikšto su šiukšlių maišeliu.“

Karklės bendruomenės pirmininkas Arvydas Urbis neslėpė karkliškių pakantumo priežasties – vietiniai iš organizatorių yra išsiderėję paramą. Jiems nuo kiekvieno parduoto bilieto nubyra po 3 Lt. Pernai bendruomenė gavo 30 tūkst. Lt paramą, už kurią asfaltavo kelią, rengė kalėdinį vakarą vaikams.

Tačiau greta esančios „Žvejo sodybos“ šeimininkė Loreta Biliartienė iš organizatorių atsisako nuostolių atlyginimo ir ketina kreiptis į teismą. Verslininkė teigia patyrusi ne tik materialinės žalos dėl ištryptos sodybos, bet ir nukentėjusi moraliai: „Jei į savo namus įvažiuoti gali tik su vienkartiniu leidimu, o nuo girto apsaugos darbuotojo turi gintis kone su pagaliu, tai jau yra rimti nuostoliai.“

Svarbus jaunimui

„Mums, saugomos teritorijos atstovams, renginys nėra skatintinas, bet ir neturime motyvų jį uždrausti“, – teigia Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius. Anot jo, direkcija rengėjams buvo aiškiai nurodžiusi saugoti parko vertybes, o jos ir nebuvo apgadintos. UAB „Renginių centras“ ir šiai saugomai teritorijai pasiruošęs atsilyginti. Kasmet regioniniame parke jie kompensuoja dalį einamųjų darbų.

Pakantumo švenčiančiam jaunimui prašė ir Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė. Anot jos, rezonansinis renginys žinomas net už Lietuvos ribų. Tad rajono Savivaldybė turėtų įvertinti jo socialinę naudą ir tuo pasinaudoti.

Organizatorius užtarė ir Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Polekauskienė. „Per savo ilgametę praktiką nesu sutikusi kitų tokių atsakingų ir kompetentingų renginių organizatorių. Pati dvi dienas praleidau festivalyje. Jei reikia, galiu prisiimti atsakomybę.“

Policiją apkrauna darbu

Klaipėdos rajono policijos komisariate iš Karklės festivalio savaitgalį gautas 21 pranešimas. Pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai dėl vagysčių, du – dėl muštynių, vienas – dėl narkotinių medžiagų vartojimo. Tačiau pareiškimai čia plauks dar ilgai – vien trečiadienį pranešta apie penkis naujus nukentėjusiuosius. Jie pirmiausia kreipėsi į savo rajonų policijos komisariatus. Kurioziška, tačiau po pernykščio festivalio paskutinysis pranešimas apie pavogtą telefoną gautas gruodžio mėnesį.

„Kitąmet su organizatoriais turėtume daug anksčiau aptarti tam tikrus saugumo, eismo, triukšmo lygio klausimus. Šįkart pagrindinė problema buvo eismas, taip pat vagystės iš palapinių – tai neišvengiama, kai vyksta toks tarptautinis renginys. Esu už tai, kad festivalis rajone vyktų. Turime šį unikalų pajūrio kampelį išnaudoti. Aišku, reikia imtis maksimalių priemonių žmonių saugumui ir patogumui užtikrinti“, – įsitikinęs Raimondas Vaitkevičius, Klaipėdos rajono PK viršininkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content