Karo pabėgėliams ir kenčiančiai Ukrainai – rajono žmonių vienybė ir parama
Gargždų kultūros centro durys šeštadienio popietę ir visą sekmadienį neužsidarė: žmonės nešė maišus, dėžes, pilnus drabužių, avalynės, higienos reikmenų, taip pat dovanojo vaikams reikalingo inventoriaus, žaislų atvyksiantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos. Dalis paramos bus panaudota ne tik į rajoną atvyksiantiems pabėgėliams, bet bus ir išsiųsta į Ukrainą. Suteiktą labdarą visą savaitgalį rinkdami, rūšiuodami atneštus daiktus pasikeisdami plušėjo apie 100 savanorių.
„Dar kartą įsitikinome, kad gerumo, meilės, atjautos artimui lietuvio širdyje labai daug. Prireikus galime būti vieningi kaip vienas kumštis“, – kartojo savaitgalį Gargždų kultūros centre dirbę savanoriai.
Šiomis dienomis surinkta parama jau dalijama į Klaipėdos rajoną atvykusiems pabėgėliams, kurių dar nėra daug.
Viešojoje erdvėje – gerumo banga
Šeštadienį socialiniuose tinkluose žaibo greitumu plintanti žinia, kad ir į Klaipėdos rajoną atvažiuos Ukrainos pabėgėlių ir vaikų grupė, kuriems reikės visokeriopos pagalbos, sujaudino žmones. Pasipylė klausimai, kaip, kur, kada galima padėti. Viena iš pirmųjų šiuos klausimus kėlė gargždiškė Agnė Triuškienė.
Po viešojoje erdvėje sukeltos jaudinančios gerumo bangos Klaipėdos rajono savivaldybė šeštadienį 15.30 val. atidarė Gargždų kultūros centrą, kuris tapo pagalbos Ukrainai rinkimo centru. Vos per kelias valandas žmonės sunešė tiek daiktų, drabužių, higienos priemonių, žaislų, kad visuomenei teko siųsti žinią, jog visko jau yra tiek daug, kad reikia savanorių visa tai sutvarkyti. Žmonių suteiktą labdarą tvarkyti, rūšiuoti pirmiausia ėmėsi Gargždų atviras jaunimo centras ir Savanoriška tarnyba Klaipėdos rajone. Jiems į pagalbą stojo ir žmonės, atnešę paramą. Kai kurie pasiliko padėti kartu su savo vaikais. Šeštadienį savanorių darbas Gargždų kultūros centre virė beveik iki 21 val.
Rūšiavimo, tvarkymo darbų sekmadieniui liko taip pat daug, viešojoje erdvėje išplatintas kreipimasis į žmones nebenešti jokių daiktų, tačiau sekmadienį žmonės vis tiek veržėsi atiduoti tai, ką jau buvo suplanavę paskirti kenčiančiai Ukrainai.
Savanoriai suneštą pagalbą rūšiavo labai atidžiai ir atsakingai. Daugelis žmonių atnešė itin kokybišką labdarą. Tačiau nekokybiški daiktai, žaislai, drabužiai, batai ir kt. savanorių buvo be gailesčio brokuojami, dedami atskirai ir juos išvežė „Gargždų švara“ į atliekų aikšteles.
Daiktų nesuskaičiuojamai daug
Savanorių darbą koordinavusi Gargždų atviro jaunimo centro vadovės pareigas laikinai einanti Deimantė Venckutė pati visą savaitgalį taip pat dirbo savanorystės pagrindais. „Šeštadienį darbą pradėjome nuo 15 val. Tądien sulaukiau rekordinio skambučių skaičiaus – 800. Daiktų surinkta tiek, kad juos fiziškai sunku suskaičiuoti. Skirtingų daiktų dėžių yra apie 800, o kur dar atskirai sudėtas inventorius vaikams: vežimėliai, automobilių kėdutės, lovelės ir pan. Reikėjo dėžių daiktams, tai ankstyvą sekmadienio rytą gargždiškis, Tarybos narys Nerijus Galvanauskas 1 000 jų parvežė iš Garliavos“, – pasakojo D. Venckutė. Anot jos, po tokio savaitgalio neapleidžia jausmas – kiek daug yra žmonių, kupinomis meilės, gerumo širdimis. Gargždų kultūros centre savanorių būta ne tik iš rajono, bet ir iš Šilutės, Klaipėdos, Kretingos. „Tol, kol bus tokių žmonių, pasaulis bus pilnas šviesos“, – įsitikinusi Deimantė.
Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė patikino neįsivaizdavusi, kad žmonės esant bėdai gali tiek paaukoti. „Pagalbos ranką tiesė ir moksleiviai, ir senjorai, ir jauni tėvai, ir kiti žmonės, atėję siūlė savo pagalbą ir sparčiai jungėsi į darbą. Tai dar kartą įrodė, kad esame vieninga ir supratinga tauta“, – kalbėjo ji. Savaitgalį Gargždų kultūros centre savanoriavo ir rajono vadovai, ir kai kurie Tarybos nariai, iš Klaipėdos atvažiavo Seimo narė Ligita Girskienė. Paramos srautus koordinavo ir visą savaitgalį su šeimos nariais suneštus daiktus, rūbus, patalynes rūšiavo Administracijos direktorius Justas Ruškys.
Savanorystė padeda atitrūkti
Gargždiškė gidė Monika Vasylienė atskubėjo į pagalbą apsirengusi Ukrainos vėliavos spalvomis. Ji sakė „Bangai“ savanoriaujanti nuo 12 klasės, tad nekilo klausimų, ar prisijungti. „Dirbant Gargždų kultūros centre tvyrojo nuostabi atmosfera. Pamenu, anksčiau buvo dvejojančių tautiečių, ar lietuviai taip dar kartą susivienytų, kaip per lemtingąją Sausio 13-ąją ar Baltijos kelią. Aš visada tuo neabejojau, dabar tai jau akivaizdu“, – kalbėjo gidė M. Vasylienė.
Daliai savanorių darbas Gargždų kultūros centre buvo lyg savotiška terapija, padedanti atitrūkti nuo vis naujų žinių stebėjimo iš karo zonos Ukrainoje. „Ne veltui sakoma, kad nuo minčių darbas išlaisvina. Mane kaip karo istorijos magistrantę labiausiai glumina kaimynystėje esanti Kaliningrado sritis ir Baltarusija. Žiūriu strategiškai. Kad bus karas, sakiau jau anksčiau. Kai šeimoje vienas narys suserga vėžiu, tai visiems reikia pagalbos. Šiuo atveju karas taip pat nėra dviejų valstybių reikalas. Mano artimieji, giminės gyvena Moldovoje. Ten taip pat yra Rusijos kontroliuojama zona, kur labai daug propagandos, tad mintyse paruošiau planą, kur artimuosius įkurdinčiau ir pan.“, – pasakojo Lietuvos moldavų-rumunų bendruomenei priklausanti gargždiškė M. Vasylienė. Moldova yra jos a. a. mamos gimtinė.
Pasigedo bendros informacijos
Džiaugiamasi, kad savanoriams gardžių picų padovanojo kepyklėlė-picerija „Ievos skanėstai“, „Minė“ palepino tortu, saldumynais ir kava. Buvo, kas pristatė ir sumuštinių, užkandžių, karšto maisto – dėkojama visiems, kurie prisidėjo. Savanoriavusi gargždiškė Agnė Triuškienė sako patyrusi vienybės, bendrystės jausmą, kartu vertybes parodžiusi savo vaikams. Tačiau pastebėjo, kad žmonės pradžioje pasigedo bendros informacijos iš Klaipėdos rajono savivaldybės. Dėl to kreipėsi ir į ją dėl paramos, atvykstančių ukrainiečių apgyvendinimo. Patys žmonės siūlė Savivaldybei sukurti atskirą puslapį feisbuke, kuriame būtų organizuojami ukrainiečių apgyvendinimo, jiems skiriamos paramos Klaipėdos rajone klausimai. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova informavo, kad tokio atskiro feisbuko puslapio kurti neketinama, dažniausiai tai būna žmonių iniciatyvos, tačiau skelbiamas tam skirtas elektroninis paštas, taip pat suformuota atskira skiltis Savivaldybės internetiniame tinklalapyje.
Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas pirmadienį savo feisbuko paskyroje pranešė, kad yra formuojamas specialus pagalbos fondas ir jame numatoma 100 tūkst. eurų. „Visi, kas nori padėti, gali rašyti šiuo elektroniniu paštu – paramaukrainai@klaipedos-r.lt. Vieningumas, kurį demonstruoja pasaulis dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, yra neįtikėtinas. Visi suprantame, kad Ukraina kovoja ne tik už savo, bet ir už visos Europos nepriklausomybę. Todėl ir mes turime pasistengti, kad ukrainiečiai čia jaustųsi laukiami ir reikalingi“, – dėstė B. Markauskas.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės ir Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.
Gali būti aktualūs batai vaikams