Kasdienybę paralyžiavo gripas
Visoje Lietuvoje siautėjantis gripas neaplenkė Klaipėdos rajono. Čia nuo trečiadienio paskelbta gripo epidemija. Pradėtas vykdyti priešepideminių priemonių planas: uždaryta dalis švietimo įstaigų, uždraustas ligonių lankymas ligoninėje, ribojami masiniai renginiai ir kt. Rekomenduojama nešioti vienkartines kaukes, tačiau pastarąsias daugelis ignoruoja.
Gydytojams – papildomi reikalavimai
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė informavo, kad gripo epidemijos metu visos šeimos gydytojo paslaugas teikiančios įstaigos turi užtikrinti paslaugų teikimą įstaigos ne darbo metu (šeštadieniais, sekmadieniais ir šventinėmis dienomis), užtikrinti galimybę pacientų konsultavimui telefonu ir užtikrinti šeimos gydytojo (vaikų ligų gydytojo) vizitus pas vaikus iki 10 m. į namus, jei temperatūra didesnė nei 38,50 C.
„Dažnas pacientas net nežino tokių savo teisių, tuo neretai spekuliuojama. Tačiau visoms šeimos gydytojo paslaugas teikiančioms įstaigoms, kurios gauna finansavimą iš Valstybinės ligonių kasos, privalu laikytis sveikatos apsaugos ministro ir rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymų, kuriuose aiškiai įvardytos minėtos prievolės“, – akcentavo L. Kaveckienė. Pasak jos, išimčių nėra ir privačioms gydymo įstaigoms, kurios yra sudariusios sutartis su teritorine ligonių kasa.
Endriejavo seniūnijoje veikiančio R. Dirginčienės privataus bendrosios praktikos gydytojo kabineto vadovė Ramunė Dirginčienė „Bangai“ tvirtino, kad visų įsakymų yra laikomasi. „Paprastuoju telefonu savaitgalį gal ir neatsiliepsime, tačiau mūsų darbuotojų mobiliųjų telefonų numeriai yra pakabinti viešai, juos žino mūsų pacientai ir, prireikus pagalbos, visada kreipiasi – ne tik gripo epidemijos metu. Jei reikės, užtikrinsime gydytojų vizitus ir į pacientų namus“, – garantavo pašnekovė.
Mokyklose – karantinas
Epidemijos metu vaikų ugdymo įstaigų vadovams rekomenduojama laikinai nutraukti ugdymo procesą, jei mokinių sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis yra 20 procentų ir daugiau.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius informavo, kad rajono darželiai epidemijos metu dirba įprastu grafiku. Tačiau Gargždų „Minijos“ progimnazija, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija, „Kranto“ ir Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos nedirba nuo ketvirtadienio. Šių švietimo įstaigų 1–5 klasių mokiniai į mokyklos suolus grįš tik vasario 17 d. „Dėl epidemijos perkeltos ir atostogos, kurios buvo numatytos vasario 15–22 d. O aukštesniųjų klasių mokiniai rinksis pirmadienį. Tikimasi, kad tokios pertraukos užteks sustabdyti gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų protrūkį. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje situacija visiškai kitokia, čia trečiadienį nebuvo tik 8 proc. mokinių. Nelankymo vidurkis švietimo įstaigose ir taip siekia apie 5 proc. Be to, mokiniai pamokose ne visada pasirodo ne tik dėl ligos, būna ir kitų priežasčių“, – sakė A. Petravičius.
Gargždų „Minijos“ progimnazijos direktorius Antanas Jacikas sakė, kad, nors ir karantinas, pedagogai dirba: „Taiso mokinių darbus, tvarko ugdymo planus ir t. t. O pirmadienį vėl skaičiuosime, kiek susirinks mokinių. Trečiadienį iš 952 nebuvo 34 proc. Vienoje klasėje iš 29 nebuvo 18.“
Užgavėnės įvyks
Masinių renginių organizatoriams rekomenduojama neplanuoti naujų masinių renginių. Vykdant anksčiau suplanuotus renginius, jei jų neįmanoma atšaukti, įvertinti galimą riziką ir apie tai informuoti renginių dalyvius ir lankytojus. Svarbu, kad neitų sergantieji, jaučiantys pirmuosius ligos simptomus.
Į Užgavėnių šventę Klaipėdoje sekmadienį besiruošiantys važiuoti Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro ugdytiniai savo planų neatšaukia. „Renginys vyks Klaipėdos teatro aikštėje, Turizmo būrelis jau pernai dalyvavo, labai patiko, tad ir šiemet planuoja. Galbūt bus ir daugiau vykstančiųjų. Visi Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro užsiėmimai šią savaitę vyko, tik, žinoma, buvo mažiau vaikų. Be to, patys griežtai nepriimame sergančiųjų“, – telefonu „Bangai“ dėstė direktorę laikinai pavaduojanti sekretorė, dekoravimo karoliukais studijos mokytoja Renata Lengvinienė.
Iš anksto suplanuotos Užgavėnės bus švenčiamos ir Klaipėdos rajono įvairiose vietose. Gargždų kultūros centro direktorė Birutė Oželienė šmaikštavo, kad visi rinksis pasipuošę kaukėmis (nesvarbu: raganų ar velnių ar tiesiog vienkartinėmis ir vaidins daktarus), tad užkrečiamosioms ligoms nebus galimybės plisti, juolab gryname ore. „Be to, nemanau, kad sergantieji eitų į masę“, – svarstė ji.
KOMENTARAI
- Gargždų ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Voldimara JASMONTAITĖ: „Laisvų lovų neturime, tačiau, kad būtų labai didelė apgultis, taip pat negaliu teigti. Rajone siaučiantis gripas lygiai toks pat kaip ir visoje šalyje. Šiemet išsiskiria ypač aukšta temperatūra, ko mamos paprastai labai išsigąsta. Jau geriau ir išsigąsti, kad ir be reikalo, nei pražiopsoti svarbius dalykus. Dar ryte vaikui gali būti tik aukšta temperatūra, o vakare – jau plaučių uždegimo komplikacijos, todėl labai svarbu sekti ligonio būklę, tinkamai jį slaugyti.
Gripo epidemijos metu reikia vengti viešų vietų, nesivesti į parduotuves vaikų. Būtina dažnai plauti rankas, gerti daug skysčių, vartoti vitaminą C, dažnai vėdinti patalpas. Ne veltui karantinas paskelbtas ir švietimo įstaigose. Tai, manau, išties prisidės prie sergamumo suvaldymo.
Ar nešioja sergantieji vienkartines kaukes? Ne, pas mus tai nėra įprasta. Kita vertus, jei visą dieną nešiosi tą pačią kaukę, naudos tikrai nebus. Jas būtina keisti kas 4 val., o dirbant su ligoniais – dar dažniau.“
- Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras SERAPINAS: „Efektyviausia priemonė nuo gripo – skiepai. Šiemet pacientų skiepijimosi rodikliai buvo panašūs kaip ir ankstesniais metais. Galbūt susidomėjimas buvo dar mažesnis, nes pernai šaltasis sezonas praėjo gana ramiai, nebuvo masinio sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Vis dėlto nemokamų vakcinų nebeturime. Ar vis dar galima skiepytis šiuo metu? Kol esi sveikas, taip. Tačiau reikėtų, kad praeitų 2 savaitės, geriausia – mėnuo iki susirgimo. Rizikuoti galima. Tačiau dėl mokamų vakcinų dabar niekas nebesiteiravo. Kadangi dirbu ir šeimos gydytoju, mano apylinkėje sergamumas gripu yra vidutiniškas. Žinoma, yra skirtumas tarp sergančiųjų ir besikreipiančiųjų. Tačiau pati poliklinika tikrai nelūžta nuo sergančiųjų nuo ryto iki vakaro.“