Kauno klinikose – gama peilio centras
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje atidarytas pirmasis Baltijos šalyse gama peilio centras. Tai ypatingai tiksli, komplikacijų riziką minimizuojanti onkologinių ligų, kraujagyslinių patologijų ir funkcinių susirgimų neinvaziniam stereotaksiniam radiochirurginiam gydymui skirta sistema. Kauno klinikose įdiegtas 100-asis naujos kartos gama peilis pasaulyje.
Gydymo gama peiliu Kauno klinikose jau laukia mažiausiai 36 pacientai, o pirmoji operacija suplanuota šį mėnesį.
„Gama peilio operacijos metu nereikia atlikti atvirų kaukolės pjūvių. 192 šaltiniai generuoja jonizuojančius spindulius, kurie per automatizuotą sistemą labai tiksliai nukreipiami į reikiamą sritį galvos smegenyse. Gama spinduliai paveikia tik tą vietą, kurioje jie susikerta, palikdami visą likusį kelią sveiką. Taip saugiai, nepažeidžiant ypatingai svarbių aplinkinių ląstelių, sunaikinamas auglys ar kitas darinys“, – apie naujo gydymo gama peiliu eigą pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas profesorius Arimantas Tamašauskas.
Iki šios naujovės pasaulinėje gydymo praktikoje onkologinės ligos, pavyzdžiui, daugybinės metastazės, buvo gydomos apšvitinant visas smegenis. Dabar, pasitelkus kompiuterinę tomografiją, magnetinių virpesių spektrogramą arba angiogramą, bus sudaromas ligonio smegenų „žemėlapis“. „Gama peilis leidžia suteikti unikalų gydymą visiems pacientams, kuriems šio gydymo ypač reikia. Tai vienintelis toks saugus ir tikslus radiochirurgijai skirtas įrankis, galintis gydyti vaikus nuo pat gimimo – to Lietuvoje iki šiol nebuvo. Džiaugiamės dėl pacientų, kuriems galėsime taikyti saugesnį gydymą ir geresnį gyvenimą po jo“, – atidarymo metu kalbėjo Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.
Gama peiliu gydomi ir gerybiniai, ir piktybiniai navikai galvos smegenyse. „Gama peiliu saugiai ir kur kas efektyviau gydysime ne tik galvos smegenų navikus ar metastatinius auglius, bet ir smegenų kraujagyslių malformacijas, arterioveinines fistules, funkcinius susirgimus, kaip epilepsija, Parkinsono liga, trišakio nervo neuralgija, medikamentais nekontroliuojamas skausmas, net ir kai kuriuos psichiatrinius susirgimus. Būdami universiteto ligonine, turime rodyti pavyzdį ir diegti inovatyviausius gydymo metodus“, – sako moderniais neurochirurginio gydymo būdais garsėjančios klinikos ir Europoje savo pasiekimais ir moksline veikla pripažinimą pelniusios Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. A. Tamašauskas.
Yra daug galvos smegenų pažeidimų, kuriuos gydant tiek chirurginiu būdu, tiek jonizuojančiąja spinduliuote išlieka didelė komplikacijų rizika ir mirtingumas. „Įprastinį gydymą ypač apsunkina pažeidimo gylis, sunkiai prieinama vieta, arti esančios arterijos, nervai ir kitos gyvybiškai svarbios struktūros, taip pat šalia esančių sveikų audinių jautrumas spinduliuotei“, – pasakoja gama peiliu operuosiantis Kauno klinikų gydytojas neurochirurgas dr. Andrius Radžiūnas. Nors gama peilis visiškai nepakeičia atvirų neurochirurginių operacijų, tačiau daliai pacientų tai yra būdas sumažinti operacijų komplikacijas ir pagerinti pacientų būseną po procedūros.
Neinvazines (neatidarant kaukolės) galvos smegenų chirurgines operacijas gama peiliu galima atlikti itin tiksliai, kartu sumažinant spinduliuotės dozę į aplinkinius audinius ir taip praplečiant neurochirurgų galimybių ribas.
Gama peilis įsigytas iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšų. Projekto vertė – 7 700 000 Eur, iš kurių gama peilis kainavo 7 260 000 Eur.
Kauno klinikų informacija ir nuotraukos