Ketinate prižiūrėti ligotus tėvus?

Lietuvoje sparčiai daugėjant senyvo amžiaus žmonių, vis aktualesnė tampa jų priežiūra ir rūpyba. Deja, Lietuvoje vietų valstybinėse slaugos ligoninėse nepakanka, o norintiems patekti į jas tenka laukti net kelis mėnesius. Yra galimybė senyvo amžiaus, ligų palaužtus tėvus jų vaikams prižiūrėti namuose. Tik tam reikia kreiptis į teismą. Mat tokiu būdu prižiūrintis savo tėvus sūnus ar dukra gali būti valstybės draudžiamas senatvės pensijos ir socialiniu nedarbo draudimu.
Kam reikia priežiūros, o kam – darbo
Jokia paslaptis, kad šiandien rasti darbą jau įpusėjusiems penktą dešimtį ir vyresniems nėra lengva. Ir ne vien dėl amžiaus. Visiems žinoma, kad gerai apmokamų darbo vietų Lietuvoje mažai. O ką kalbėti apie tolimesnius Lietuvos regionus ir nedidelius miestelius. Kita vertus, daugėja senyvo amžiaus asmenų, kuriems būtina pagalba ir priežiūra namuose. Suprantama, į pagalbą tokiems asmenims gali ateiti socialiniai darbuotojai. Yra patvirtinti ir numatyti pagalbos į namus paslaugų sąrašai. Tiesa, tokia pagalba teikiama anaiptol ne kasdien arba jei ir kasdien, tai tik kelias valandas. O ir pageidaujančiųjų tokių paslaugų, ypač didmiesčiuose, tiek, kad laukti tenka ne vieną mėnesį. Užtat ilgalaikiai bedarbiai, perkopę penkiasdešimt ir vyresni, galėtų imtis senyvų, ligotų, nesugebančių tinkamai apsitarnauti tėvų priežiūros. Juolab kad valstybė tokiais atvejais juos draudžia senatvės pensijų bei nedarbo socialiniu draudimu. Vienintelis, bet. Tokiais atvejais reikia kreiptis į teismą, turėti advokatą ir pristatyti krūvas įvairiausių pažymų. Suprantama, jei priežiūros imtųsi ne vaikai, o tolimesni giminaičiai ar net giminystės ryšiais nesusaistyti žmonės. Arba jei tėvus, kuriems nustatyta protinė negalia, reikia ne tik prižiūrėti, bet ir visapusiškai globoti bei administruoti jų turtą ir gaunamas pajamas. Teismas tokiais atvejais būtinas. Deja, tokia tvarka nustatyta net neįgalių, tik priežiūros, o ne globos reikalingų tėvų atžaloms. Be to, vertinant tėvų pensijų ir socialinių išmokų dydį ne visada galima gauti nemokamo advokato paslaugas. Regis, gerokai paprasčiau nedirbantiems vaikams kreiptis į užimtumo tarnybas ir, netekus darbo, būti prisiregistravusiems užimtumo tarnyboje ir tuo pat metu prižiūrėti tėvus, nei lakstyti po daugybę tarnybų, rankioti pažymas ir laukti teismo sprendimo. Mat advokatai ir be tokių bylų turi aibę darbo, tad laukti jų paslaugų užtrunka. O jei dar yra skiriamas nemokamas advokatas, tenka apsišarvuoti kantrybe netrumpam.
Paslaugų ir nutarčių daug, vykdymo laiku – mažoka
Šiandien daroma tikrai nemažai, kad žmonės su negalia gautų tinkamą pagalbą tiek namuose, tiek socialinės paskirties įstaigose. Tik, kaip įprastai, tokiais atvejais stinga ne norinčių dirbti asmenų, o biurokratų pastangų žmones motyvuoti dirbti tokį nelengvą ir finansiškai neįkvepiantį darbą. Ir sudaryti kuo geresnes sąlygas ir paskatas jų veiklai. Valstybinėse slaugos ligoninėse, į kurias patekti greitai nėra leng­va, slaugėmis dažniausiai dirba senyvo amžiaus moterys, nes jų atlygis – nekonkurencingas dirbančioms privačiose slaugos ligoninėse. O juk Lietuvos prezidento žmona, dar rinkimų karštinės metu lyg ir užsiminė skirsianti didesnį dėmesį slaugai ir slaugos įstaigoms Lietuvoje. O gal reikėtų vyresnio amžiaus žmonėms, kurie ilgai negali rasti darbo, valstybės iniciatyva pasiūlyti imtis asmenų su negalia priežiūros jų namuose. Suprantama, reikalingi atitinkami jų perkvalifikavimo kursai, kas jau ir siūloma Užimtumo tarnyboje. O jei tokios veiklos imasi vaikai, siekiantys neįgalių tėvų rūpybos, tai kam teismai ir advokatai? Juk tokiais atvejais, prieš kreipiantis į „Sodrą“ dėl valstybės garantuojamų senatvės pensijų ir draudimo nuo nedarbo išmokų, būtina pristatyti krūvas dokumentų, liudijančių ir tėvų ligas bei neįgalumą, ir vaikų galimybę tokią veiklą vykdyti.
Ministerijos nurodyta tvarka
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus atstovai nurodo, kas būtina, siekiant tėvų rūpybos ar globos.
Jei slaugomas asmuo ir norima būti apdraustam valstybiniu socialiniu pensijų draudimu bei nedarbo socialiniu draudimu, privaloma atitikti tam tikrus reikalavimus. Slaugytojo ir slaugomo asmens gyvenamoji vieta yra deklaruota Lietuvoje. Asmeniui su negalia yra nustatytas individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos, specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis arba nepasibaigęs visiškos negalios (invalidumo) terminas. Slaugytojas nėra sukakęs Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyto senatvės pensijos amžiaus.
Slaugytojas neturi draudžiamųjų pajamų arba pajamos mažesnės, negu atitinkamų laikotarpių Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesių algų suma. Slaugytojas nėra draustas socialiniu draudimu kitoje valstybėje. Slaugomojo globos (rūpybos) statusas nepasibaigęs, o slaugytojas nėra nušalintas nuo pareigų atlikimo teismo nutartimi (taikoma tik globėjams ir rūpintojams).
Asmeniui su negalia nepaskirtas globėjas ar rūpintojas (taikoma, kai asmenį su negalia slaugo vienas jo tėvų ar įtėvių). Nėra apribota asmens kaip tėvo arba motinos valdžia slaugomam asmeniui su negalia. Asmuo su negalia nėra apgyvendintas ar slaugomas socialinių paslaugų įmonėje (nėra teikiama ilgalaikė socialinė globa).
Slaugantis asmuo draudžiamas pensijų socialiniu draudimu valstybės lėšomis tik tuo atveju, jei negauna jam priklausančios valstybinės socialinio draudimo pensijos, išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių (maitintojo netekimo) pensiją, valstybinės pensijos, šalpos pensijos, socialinės pensijos už invalidų slaugą namuose.

Vilma SRĖBALIŪTĖ
Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių