KLAIPĖDOJE PRASIDEDA ŠVIESŲ FESTIVALIS

Jau šį vakarą Klaipėdoje startuoja po metų pertraukos sugrįžtantis Klaipėdos šviesų festivalis. Tris vakarus vyksiantis renginys – tai ir poeto Simono Dacho metų atidarymas. Vasario 20–22 d. festivalis kviečia į unikalią šviesų kelionę tema „Kosmosas tarp Klaipėdos bokštų“. Pristatydamas ne tik specialiai šiam renginiui sukurtus projektus, kurių yra daugiau nei dvi dešimtys, festivalis vienija Klaipėdos verslo ir kultūros bendruomenę, kuri noriai prisidėjo prie gausios festivalio programos. Klaipėdos šviesų festivalis lankytojų lauks 18.00–23.00 val. (vasario 20 d., ketvirtadienį, nuo 19.00 val.).

Svarbiu festivalio įkvėpimu tapo Klaipėdos pilies bokšto atstatymas, kuris – nuėmus statybinius pastolius – visuomenei buvo atvertas vos prieš savaitę. Dėl istorinių aplinkybių Klaipėda neteko daugelio savo aukštųjų pastatų – kelią rodžiusių bokštų, tokių kaip Šv. Jono bažnyčia. Todėl Klaipėdos pilies bokšto atstatymas yra svarbus ir reikšmingas įvykis, miesto siluetui grąžinantis vertikalę ir vieną ryškiausių tapatumo ženklų.

Šįvakar – Klaipėdos šviesų festivalio ir Simono Dacho metų atidarymas

Vasario 20 d., ketvirtadienį, 19.00 val., festivalio organizatoriai, VšĮ „Klaipėdos šventės“, kviečia į Klaipėdos šviesų festivalio bei jubiliejinių Simono Dacho metų atidarymą. Ugnies, šviesos ir lazerių instaliacijos, lydimos specialiai sukurtos muzikos, Klaipėdos piliavietės erdvę pavers gyvu dialogu tarp praeities ir dabarties, atgaivinant miesto istoriją šiuolaikinėmis meninėmis formomis.

Ypatingą akcentą Simono Dacho metų atidarymui suteiks „Ugnies teatro“ pasirodymas. Renginį papildys specialiai šiai progai sukurta muzika bei įspūdingas šviesos ir lazerių šou. Vienu svarbiausių vakaro akcentų taps – pirmą kartą visa jėga ir galybe nušvisiančio Klaipėdos pilies bokšto iliuminacija, kuri visas tris dienas rodys kelią ir festivalio svečiams.  Iškilmingą ir šventinę renginio atmosferą papuoš beveik 70-ies Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos mokinių pasirodymas.

Dar vienas svarbus vakaro akcentas – pirmą kartą visa jėga ir galybe nušvisiantis Klaipėdos pilies bokštas, kurio šviesos visus tris vakarus rodys kelią festivalio svečiams.

Klaipėdos šviesų festivalio ir Simono Dacho jubiliejinių metų atidarymas vyks Klaipėdos Piliavietės išorinėje pusėje (į Žvejų g. link pasukamo tiltelio).

Tik po atidarymo ceremonijos nušvis visi Klaipėdos šviesų festivalio objektai ir instaliacijos.

Festivalyje – lietuvių ir užsienio kūrėjų projektai

Šių metų festivalyje lankytojų lauks dvi dešimtys šiuolaikinio ir populiariojo meno projektų, išreikštų šviesomis. Klaipėdos senamiestyje gatves, skverus, miesto erdves transformuos interaktyvios projekcijos, meninės instaliacijos, lazerių šou, edukacijos.

Vienas jautriausių festivalio projektų – norvegų kūrėjų „Fjord Studio“ darbas -„POINT OF (NO) RETURN“, kuris įsikurs Jono kalnelio saloje. Naudojant specialiai sukurtą sistemą, kuri imituoja natūralius algoritmus, „POINT OF (NO) RETURN“ sklandžiai susilieja menas ir mokslas. Realaus laiko vaizdiniai reaguoja į auditorijos judesius, kuriuos fiksuoja pažangios jutiklių kameros, o didingas interaktyvus garso peizažas sustiprina emocinį poveikį. Žiūrovams atsiduriant prožektorių šviesoje priešais instaliaciją, šviečiantis ledas ištirpsta į tekantį vandenį. Žiūrovams atsitraukus, ledas vėl užšąla. Kuo ilgiau įsitraukiama į užburiančius vaizdus, tuo stipresnis tampa vandens srautas, kol galiausiai jis virsta tamsia audra – artėjančia prie negrįžimo taško. Per šią tiesioginę ir poetišką sąveiką, instaliacija kelia gilų klausimą apie mūsų santykį su aplinka: ar jau per vėlu išgelbėti mūsų pasaulį? Taigi, nors tai ir vizualinis reginys, „POINT OF (NO) RETURN“ tampa galingu apmąstymų objektu.

Du projektus festivalyje pristato Latvijos kūrėjai „Those Guys Lighting“. Danės skvere, šalia šokančio fontano lankytojus pasitiks eksperimentinė audiovizualinė instaliacija „ECHO OF LIGHT“. Projektas vizualiai ir simboliškai atspindi nuolatinį energijos ir šviesos judėjimą bei transformaciją. Dar vienas menininkų darbas – kinetinė audiovizualinė instaliacija „CELESTIAL RYTHMS“/ „DANGIŠKI RITMAI“. Instaliacija, pasitelkdama šviesą, leidžia pažvelgti į sudėtingą, tačiau nepaprastai gražią kosmoso sistemą. Šią instaliaciją įkvėpė senovinis astronominis instrumentas – armilinis sfera. Armilinis sfera yra trijų dimensijų modelis, naudojamas dangaus kūnų judėjimui atvaizduoti ir tirti. Dangiški ritmai susideda iš kelių tarpusavyje sujungtų, judančių šviesos žiedų, kurių kiekvienas simbolizuoja dangaus kūnų judėjimo dinamiką ir orbitas.

Projektai Simono Dacho metams

Klaipėdoje 2025-uosius paskelbus Simono Dacho metais, festivalio programoje projektai atskleidžiantys tiek poeto gyvenimo, tiek kūrybos elementus. Teatro aikštėje, kurioje įsikūręs vienas ryškiausių su Simonu Dachu siejamų simbolių – Taravos Anikė, nušvis projektas – „Lazūro sonata“. Lazūras – tai sodri, gilios mėlynos spalvos atspalvis, istorijoje siejamas su dangaus ir jūros simbolika, kilmingumu bei dvasine harmonija. Ši spalva dažnai sutinkama baroko epochos mene, kur ji reiškė dieviškumą, tobulumą ir melancholiją. Gėlų žiedų įkvėpta Taravos Anikė ir mėlynos šviesos tonai instaliacijoje – lyg simbolis romantiškos Taravos Anikės legendos.

Dar vienas Simono Dacho metams skirtas projektas „Tarp Dacho ir miesto“ papuoš Klaipėdos Simono Dacho  progimnazijos pastatą (Kuršių a. 3). Subtiliais potėpiais piešdamas praeities paveikslą, projektas kviečia tyrinėti Simono Dacho kūrybą ir gyvenimą per baroko epochos estetikos prizmę, derinant abstrakčius vizualinius sprendimus su autentiškais to laikmečio artefaktais. Tai kelionė per laiką ir erdvę, kur žiūrovas kviečiamas atrasti, kaip baroko šviesa ir šešėliai atspindi Simono Dacho kūrybos gelmes. Projekcija bus rodoma kartotinai kas 10 min.

Skveruose – unikalios instaliacijos

Specialiai festivaliui sukurtas interaktyvus ir senovinį gramofoną / teleskopą primenantis projektas „DIALOGUI BE TRIKDŽIŲ“, esantis Mėsininkų g. 1 – Kurpių g. sankirtoje (šalia baro „Kurpiai“). Šviesos instaliacija, primenanti senovinį gramofoną, tampa futuristiniu įrenginiu kosminiams signalams gaudyti. Jos besisukančios šviesos ir garsų bangos simbolizuoja Visatos tyrinėjimą. Čia girdimus kosmoso siganlus galės pakeisti kiekvienas sau tinkama muzika, prisijungdamas per bluetooth‘ą. Įrenginio pavadinimas – WZ-BT5.0.  O pasukus gramofono rankenėlę, įsijungs garo variklis, kuris leis dūmus. Vasario 22 d. nuo 18.30 iki 21.00 val. čia visų lauks Steampunkeris, kuris supažindins su gramofono privalumais ir papasakos apie kosmosą bei stimpanką.

Audiovizualinė instaliacija „Tetrašviesa: miesto simbolių metamorfozė“ (skveras tarp Jono g. 9, Pasiuntinių ir Kepėjų gatvių) į Klaipėdos senamiestį gražins beveik trijų metrų aukščio tetrapodą, tampantį šaltos konstrukcinės geometrijos ir šviesos susitikimo tašku, kur naudojamos trimatės hologramos kurs dinamiškus vaizdus. Ši instaliacija specialiai sukurta Klaipėdos šviesų festivaliui, kur simbolinis jūrinis elementas atgimsta naujoje šviesos formoje.

Dienovidžio skvere (Tomo g. 10), tarpdisciplininio erdvės ir susibūrimų dizaino agentūros „Spaces Spaces Spaces“ projektas – „Kaita“. Tai daugiasluoksnė meninė patirtis, kur susilieja šviesa bei garsas. Kūrėjų teigimu, buvo siekta sukurti visapusišką patirtį, kuri pakviestų žiūrovą stabtelti ir pastebėti kaitą. Instaliacija sukurta minint reikšmingą Lietuvos narystės Europos Sąjungoje dvidešimtmetį. Instaliaciją „Kaita“ inicijavo VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra.

Klaipėdos šviesų festivalis – bendruomeniškumo, kultūros ir verslo sinergija. Festivalis kaskart įtraukia miesto įstaigas, menininkus ir iniciatyvius žmones. Muziejai, kultūros centrai ir edukacinės įstaigos festivalio metu atveria duris lankytojams, suteikdami galimybę nemokamai ar išskirtinėmis sąlygomis susipažinti su miesto istorija ir menu.

Šviesų festivalio metu Klaipėdos miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ bus atviras lankytojams – patyrinėjimui ir susipažinimui su šventiškai apšviestu laivu. O „Meridiano“ viršutinį denį nušvies tūkstančiai švieselių, tarsi istorinį burlaivį naktinėje kelionėje lydėtų tūkstančiai besisukančių planetų ir žvaigždžių.

ŠVIESŲ FESTIVALIO ŽEMĖLAPIS: https://bit.ly/3Xp5ic7

ŠVIESŲ FESTIVALIO ATIDARYMO RENGINYS: https://fb.me/e/2YeJZDrAs

ŠVIESŲ FESTIVALIO PROGRAMA: https://fb.me/e/5LnQV3Ixd

Renginį finansuoja – Klaipėdos miesto savivaldybė, įgyvendina VšĮ Klaipėdos šventės.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content