Klaipėdos krašto dienai – kvietimas palaunagės
Klaipėdos krašto dieną, sausio 15-ąją, Klaipėdos rajono etninės kultūros centras Doviluose pakvietė palaunagės. Tai – lietuvininkų pavakariai, tiesa, labiau tradiciniai vasarą, kai pagausėdavo sunkesnių lauko darbų. Bet juk tokie pavakariai gera proga susiburti etnokultūros gerbėjams ir aptarti įvykius, veiklas, apžvelgti parodas.
Pasak Klaipėdos rajono etninės kultūros centro direktoriaus dr. Jono Tilviko, Klaipėdos krašto prijungimas 1923 m. turėjo didelę reikšmę Lietuvos valstybei, tačiau dar didesnė reikšmė yra žmonių bendrystė, vieni kitų pažinimas, pagarbos tiek Mažosios Lietuvos, tiek Žemaitijos kultūrai skiepijimas. Pavakarių svečiams centro direktorius dr. J. Tilvikas pristatė kuriamus vaizdo siužetus „Gyvenimas etnografinių regionų pakraštyje“, kuriuose ilgaamžiai lietuvininkai atskleidžia asmeninę patirtį apie gyvenimą susijungus Mažajai ir Didžiajai Lietuvai.
Kitoje salėje susitikimo svečiai turėjo galimybę panagrinėti Klaipėdos rajoną administraciniame ir etnografiniame Lietuvos žemėlapyje bei pasigėrėti paroda „Mažosios Lietuvos tradiciniai augalai: nuo biologijos iki simbolikos“, kuri pirmąkart buvo eksponuota minint Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį. Parodoje šalia nuostabių klaipėdietės, mėgėjos fotografės Jurgitos Juotkienės fotografijų – ir informacija apie tradicinius augalus. Juos žmonės valgė, jais gydėsi, perkėlė į liaudies meną – augalinius motyvus siuvinėjo ant delmonų, pirštinių ir kt. Tai atsispindi fotografijose, tai liudija ekspozicijos salėje padėti daiktai, patiekalai. Pavyzdžiui, galėjai stebėtis sviestu, pagardintu kraujažolėmis, šeivamedžio vynu. Pavakarių dalyviai dovanų gavo ką tik išleistus 4 atvirukus iš Mažosios Lietuvos tradicinių augalų serijos.
Trečioje salėje centro direktorius pakvietė į šiaudinių avilių parodą. Klaipėdos krašte buvo tradicija kiekviename didesniame ūkyje laikyti bites. Jas žmonės labai mylėjo, nes juk bičių egzistencija – didinga. Ne tik Klaipėdos krašto bitininkystei, bet ir jos paplitimui Lietuvoje ypač yra nusipelnęs priekuliškis mokytojas Danielius Gotlibas Zetegastas. Jis 1795 m. išleido knygelę „Bičių katekizmas“ („Bienencathechismus“). 1798 m. išėjo antra knygelė ,,Bitininkystės žinios ir nauda“. 1801 m. išėjo jo lietuviška knyga „Naudingos biczų knygeles….“ Laisvas lietuviškas vertimas paplito ir po Žemaitiją, Didžiąją Lietuvą.
Dr. J. Tilvikas atkreipė dėmesį, kad 1848 m. Simonas Daukantas Sankt Peterburge pakartotinai išleido D. Zetegasto knygą-vadovėlį, šiek tiek sužemaitinęs kalbą, lotyniškomis raidėmis.
Pavakarių pabaigoje – bendrystė prie apskritojo stalo su kafija ir Klaipėdos krašto kulinarinio paveldo degustacija. Tą vakarą bendrystėje ir vienybėje skambėjo kunigo Liudviko Fetingio vedama giesmė.
Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.
Penktadienį, sausio 17 d., Klaipėdos rajono etninės kultūros centras atviras lankymui iki 21 val. Turėsite galimybę išsiųsti atvirlaiškį, pamatyti parodas, pasidaryti arbatos iš Mažosios Lietuvos tradicinių augalų.
Nuo 18 val. iki 20 val. Helmutas Lotužis Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčioje papasakos apie jos istoriją, lietuvininkų gyvenimą ir patyrimus.
18.30 val. ekskursija po Dovilų ypatingas vietas (ekskursiją ves Laima Sungailienė, pradžia – Klaipėdos rajono etninės kultūros centro kieme).