Klaipėdos rajonas – raudonojoje zonoje Nuo pirmadienio – vietinis karantinas
Atsižvelgiant į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną. Į raudoną zoną patekusioje Klaipėdos rajono savivaldybėje nuo pirmadienio skelbiamas vietinis karantinas. Jis truks dvi savaites, nuo 2020 m. spalio 26 d. iki 2020 m. lapkričio 9 d.
Karantinas skelbiamas ir Elektrėnų, Marijampolės, Joniškio rajono, Jurbarko bei Kelmės, Kretingos, Pasvalio, Plungės, Skuodo, Šiaulių, Švenčionių rajonų savivaldybėse, taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.
Uždaryti darželius – perteklinė priemonė
Skelbti karantiną minėtose savivaldybėse nuspręsta atsižvelgiant į tris kriterijus: 14 dienų sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų procentinę dalį tarp atliktų tyrimų per 7 dienas ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais/židiniais, procentinę dalį per 7 dienas.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas ketvirtadienį paskelbė, jog šiuo metu rajone yra registruoti 143 koronaviruso atvejai, o sergančių – 61. „Iš esmės per pastarąją savaitę rajone sergančiųjų skaičius sparčiai ėmė augti. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę buvo tik 26 sergantieji, šią savaitę jau tris kartus daugiau. Atvejai registruojami visame rajone. Tai rodo, kad virusas plinta ir saugotis būtina“, – tvirtina B. Markauskas. Saviizoliacijoje šiuo metu yra per 600 asmenų.
Paskelbus karantiną, anot B. Markausko, vėl bus taikomos visos priemonės, kurios buvo pavasarį: atstumai, kaukės, būriavimosi draudimas. „Tiesa, trečiadienį pasirodė nemažai prieštaringos informacijos dėl ugdymo proceso. Šiandien jau viskas aiškiau. Kadangi savivaldybei, kurioje paskelbtas karantinas, leista pačiai priimti sprendimus dėl ugdymo proceso, manau, kad uždaryti darželius būtų perteklinė priemonė. Tai sukeltų nemažai rūpesčių tėvams. Todėl priimtas sprendimas rajono darželiuose ugdymo procesą ir toliau tęsti net ir esant karantinui“, – informavo rajono meras.
Taip pat ir su rajono pradinukais. Nors jie kitą savaitę atostogaus, bet po atostogų galės grįžti į mokyklas. Vienintelė išimtis – 5–12 klasių mokiniai, jie net ir po atostogų liks namuose ir mokysis nuotoliniu būdu. „Tačiau čia mes neišskirtiniai, tai taikoma visoje Lietuvoje. Be to, Vyriausybės sprendimu neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas arba stabdomas, arba vykdomas nuotoliniu būdu“, – sakė B. Markauskas.
Masinio atsipalaidavimo pasekmės
Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos vadovas Artūras Bogdanovas akcentavo, kad labai svarbu laikytis rekomendacijų, dėvėti kaukes, vengti fizinio kontakto, nesibūriuoti. Nuo mūsų sąmoningumo priklausys, kaip gyvensime toliau, kokie ribojimai bus taikomi ar jų pavyks išvengti.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė „Bangą“ informavo, kad atvejų išties sparčiai daugėja. „Yra priblėsęs atsargumas. Ką matome? Barai, šeimos šventės, laidotuvės, gedulingi pietūs. Reikia būtinai visiems susirinkti. Yra joga, sportas, laisvalaikio užsiėmimai ir pan. Matome, kad šis neatsargumas, masinis atsipalaidavimas ir lėmė tokį susirgimų šuolį. Galima pasidžiaugti tik tuo, kad rajone yra įvežtiniai atvejai į šeimas, įstaigas. Tai grįžusieji iš užsienio, atvažiuojantieji iš kitų rajonų, Klaipėdos. Kiekvienas atvejis greitai užfiksuojamas ir įstaigų atsakingų asmenų darbo dėka operatyviai židinys likviduojamas, tad susirgimai neišplinta kol kas. Neturime židinių, kuriuose virusas plistų. Atvejų gali būti visur, bet svarbiausia, kad jie neišplistų tarp darbuotojų, lankytojų, ligonių, mokinių ir t. t.“, – vardijo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja.
Tačiau ji akcentavo, kad aplinka kaista, tą rodo ir mūsų rajono savivaldybės spalva – raudona. „Įkaito iki tokio lygmens, kad reikia kažką daryti – stabdyti plitimą. Svarbu, jog sergamumas būtų tokio lygmens, kad mūsų medicina gebėtų išgelbėti visus, kuriuos įmanoma. Dabar jau turime daug sergančiųjų. Aišku, yra daug lengvų formų, bet stebima ir sunkių susirgimų, įvertinama ligoninių užimtumo situacija“, – aiškino A. Syminienė. Anot jos, stebint susirgimų skaičiaus augimą kyla pavojus, jog nebūsime pajėgūs padėti visiems, kuriems reikės pagalbos, todėl kiekvienas turi būti atsakingas ir laikytis karantino režimo. Iš šiuo metu rajone sergančiųjų 3 guli ligoninėje.
KĄ SVARBU ŽINOTI?
- Renginiai: dalyvių skaičius neribojamas; privaloma visų dalyvių registracija arba bilietai platinami el. būdu; privalomos apsauginės veido kaukės ir 1 m atstumas lauke; privalomos apsauginės veido kaukės ir 2 m atstumas (arba kas antra kėdė) viduje.
- Viešojo maitinimo įstaigos: darbo laikas ribojamas nuo 7 val. iki 24 val. (taikomos išimtys); privaloma lankytojų registracija; 2 m atstumas.
- Judėjimas ir apsauginės veido kaukės: viešajame transporte 1 m atstumas, tik sėdimos vietos; viešose vietose ne didesnės nei 5 asmenų grupės (tarp grupių 2 m atstumas); Raseinių rajone – ne didesnės nei 2 asmenų grupės (tarp grupių 2 m atstumas); viešose ir uždarose erdvėse, transporte, viešose įstaigose privalomos apsauginės veido kaukės (taikomos išimtys; atsakomybė taikoma fiziniams asmenims).
- Viešasis ir privatus sektorius: viešajame sektoriuje privalomas mišrus arba nuotolinis darbas; rekomenduojama šį reikalavimą taikyti ir privačiam sektoriui; prekybos ir paslaugų teikimo vietose užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m plotas vienam žmogui.
- Ugdymas: 5–12 kl. mokiniai mokosi nuotoliniu būdu; vaikai, besimokantys pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir profesinio ugdymo programas, toliau ugdomi įprastu būdu. Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas (iki lapkričio 8 d.). Rekomenduojama aukštojo mokslo studijų ir tęstinio profesinio mokymo programas vykdyti nuotoliniu būdu (iki lapkričio 8 d.).
- Sveikatos sritis: draudžiama lankyti pacientus, išskyrus terminalinės būklės pacientus, pacientus iki 14 metų ir gimdyves.
- Socialinė globa: draudžiamas lankymas; rekomenduojama riboti dienos centrų darbo laiką.
- Religinės apeigos: rekomenduojama savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas taip, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.
KOMENTARAS
- Gargždų „Minijos“ progimnazijos direktorius Julius GINDULIS: „Mūsų progimnazija yra pasiruošusi nuotoliniam ugdymui: pedagogai aprūpinti priemonėmis, mikrofonais, kameromis ir kt. Esame pasiruošę teikti ir mokiniams reikalingą pagalbą. Labai džiaugiamės, kad po savaitės atostogų pradinukai grįš į klases, jiems pamokos vyks įprasta tvarka, veiks valgykla ir kt. Galbūt dar galėjo leisti kontaktiniu būdu mokyti ir 5–8 klases, kol situacija nėra tokia kritinė. Tačiau, žinoma, rajono vadovai turbūt geriau įvertina bendrą situaciją, turi visus duomenis.“
Agnė ADOMAITĖ