Klaipėdos rajone – įžūlus padangų mėtymo vajus

Vitos VITAITĖS nuotr.: gyventojai naudotas padangas gali priduoti nemokamai šiose Klaipėdos rajono aikštelėse: Statybininkų g. 9, Gargždai; Geležinkelio pylimo g. 6, Gargždai;  Šalteikių g. 20, Glaudėnų k.; Ąžuolo g. 54, Vėžaičiai.

Įžūlus ir niekingas atsikratymo naudotomis padangomis būdas nustebino jau daug ko mačiusius Dovilų seniūnijos darbuotojus. Naudotų padangų randama tiesiog išbarstytų keliuose. Spėjama, kad jos mėtomos iš važiuojančio sunkvežimio. Tai ne tik neteisėtas atsikratymo padangomis būdas, bet kartu ir spjūvis seniūnijos gyventojams, kurie tais keliais per padangas nebepravažiuoja, taip pat seniūnijos darbuotojams, kurie tas padangas turi surinkti užuot dirbę suplanuotus darbus. Naudotų padangų problema aktuali visame rajone. Kvietiniuose taip pat užfiksuota padangų sankaupa šaudyklos teritorijoje.

Dovilų seniūnijos seniūnė N. Ilginienė informavo, kad padangos išmetamos įvairiuose keliuose: vienur daugiau, kitur mažiau: „Praėjusiais metais buvo išvežta apie 50 tonų. Šiais metais jau surinkta apie 10 tonų.“


Niekingas tyčiojimasis
Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė „Bangą“ informavo, kad padangų išmetama įvairiuose keliuose – vienur daugiau, kitur mažiau: „Praėjusiais metais buvo išvežta apie 50 tonų. Šiais metais jau surinkta apie 10 tonų.“
Dar sausio 25 d. Dovilų seniūnija savo feisbuko profilyje pasidalijo nuotraukomis iš Skroblų gatvės Ketvergių kaime. Jose matyti padrikai išmėtytos visame kelyje padangos. „Niekingu būdu atsikratyta net 216 padangų. Seniūnija dėkoja neabejingiems gyventojams, pranešusiems apie įvykį. Žinia perduota aplinkosaugai, vykdomas tyrimas. Asmenis, mačiusius transportą, vežantį didelį kiekį padangų, arba turinčius žinių, kviečiame nelikti abejingus, pasidalinti informacija su Dovilų seniūnija arba aplinkosauga“, – rašyta feisbuko puslapyje, seniūnijos paskyroje. Dovilų seniūnės pavaduotojo Nerijaus Pociaus viešai spaudoje išsakyta nuomone, labai panašu, kad važiuota sunkvežimiu ir barstyta per nuleistą priekabos atitvarą. Seniūnijos keturiems darbuotojams teko keturis kartus važiuoti į Ket­vergius rinkti padangų. „Visos į mūsų mašinos priekabą netilpo, vežė keturis kartus. Vyrai dirbo gerą pusdienį, nepietavę liko“, – spaudai pasakojo N. Pocius.
Po dviejų dienų jau kelyje Lėbartai–Kiškėnai vėl niekingai atsikratyta padangomis. Gyventojai lygiai taip pat kviesti fotografuoti, informuoti, jei tik kažką matė. Dovilų seniūnė N. Ilginienė akcentavo, kad gamtą mylėti svarbu ne tik žodžiais, bet ir darbais: reikia saugoti ją ir tausoti. „Ir dar – nesityčioti iš gamtos, nesityčioti iš seniūnijos darbuotojų, kurie turi surinkti padangas, šiukšles, kai tuo metu galėtų dirbti kitus darbus: gražinti aplinką, pjauti žolę, genėti krūmus ir t. t.“, – pridūrė N. Ilginienė. Anot jos, surinktoms išmėtytoms padangoms išvežti buvo vykdytas viešasis pirkimas ir šią savaitę planuojama viską išvežti.

Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas G. Girgždis kelia ir dar vieną problemą – aplink žvyrduobę, kuri yra „Molinio karvelio“ teritorijoje, ir aplink po apylinkes, esančias draustinyje, zuja keturračiai, krosiniai motociklai. Ekstremalaus sporto mėgėjai savo pramogoms naudoja ir senas padangas, jas išmėto, žymi trasas, medžius.


Gresia didžiulės baudos
Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos Klaipėdos rajono aplinkos apsaugos inspekcijai šie atvejai žinomi. Dėl aplinkos užteršimo padangomis vyksta tyrimas. Neteisėtai išmestos padangos rastos sausio pabaigoje dviejose skirtingose vietose Dovilų seniūnijoje. Ket­vergių kaime neteisėtai išmesta 216 padangų, Lėbartų kaime – 150. Nustatyta, kad neteisėtai padangomis atsikratė tas pats asmuo. Pažeidėjui gresia bauda nuo 2 300 iki 2 900 eurų, taip pat asmuo Dovilų seniūnijai privalės atlyginti patirtas išlaidas už naudoti nebetinkamų padangų pridavimą atliekų tvarkytojams.  Be to, tokiais atvejais gali būti skiriamas transporto priemonių, kuriomis atliekos buvo vežamos, konfiskavimas. 
Primename, kad gyventojai naudotas padangas gali priduoti nemokamai. Priimamos ne tik naudotos padangos, bet ir alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos atliekos. Šiuo metu Lietuvoje veikia 98 stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės. Kiekvienos apskrities aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros svetainėje. Klaipėdos rajono aikštelės yra Statybininkų g. 9, Gargždai; Geležinkelio pylimo g. 6, Gargždai;  Šalteikių g. 20, Glaudėnų k.; Ąžuolo g. 54, Vėžaičiai.


Šaudyklos teritorijoje – sankaupa
Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas Gediminas Girgždis „Bangai“ pasakojo, kad žmonės savaitgalį, kai seniūnija nedirba, kreipiasi į jį įvairiais klausimais. Štai neseniai jis gavo nuotraukas, kuriose užfiksuota padangų sankaupa šaudyklos, VšĮ „Molinis karvelis“ teritorijoje. „Gyventojai teiraujasi, ar tai legalu, ar galima kaupti teritorijoje tiek padangų. Sakoma, kad padangos naudojamos šaudymo reikmėms“, – pasakojo G. Girgždis. Jis kreipėsi šiuo klausimu į Dauparų–Kvietinių seniūniją. Kartu su Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūno patarėju Vytautu Tirevičiumi dar pirmadienį apžiūrėjo šią teritoriją. Gyventojų nuogąstavimai, klausimas dėl padangų sankaupos bus perduotas aplinkosaugininkams arba seniūnijos, arba bendruomenės vardu.
VšĮ „Molinis karvelis“ vadovas Julius Mineikis, paklaustas dėl padangų sankaupos, atsakė: „Mus jau ne kartą tikrino ir aplinkosaugininkai, ir gamtosaugininkai. Pas mus padangos laikomos ne kaip atliekos, jos reikalingos mūsų veiklai. Juk ir prie marių krantinių būna padangų, jos atlieka savo funkciją.“


Greičio mėgėjai – draustinyje
G. Girgždis mini ir dar vieną problemą – aplink žvyrduobę, kuri yra „Molinio karvelio“ teritorijoje, ir aplink po apylinkes zuja keturračiai, krosiniai motociklai. „Čia draustinis, o elgiamasi visiškai neapgalvotai. Atvažiuoja, sėda ant keturračių, motociklų ir laksto dideliais greičiais, ardo miško paklotę, įvažiuoja ir į privačius kiemus. Gyventojai jau tiesiog bijo. Toks agresyvus elgesys verčia nerimauti. Būtent šie greičio ir ekstremalaus sporto mėgėjai naudoja ir naudotas padangas, tad jas išmėto, žymi trasas, medžius. Gyventojai kvietė policiją, o ši ragina fiksuoti įvykius. Tačiau gyventojai tiesiog bijo, juk gali ir telefoną atimti, ir dar į kailį kliūti“, – vaizdžiai jaudinančią situaciją apibūdino G. Girgždis.
Dėl keturračių vairuotojų, motociklininkų „Molinio karvelio“ vadovas J. Mineikis akcentavo, kad nėra niekaip susijęs.
Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnų duomenimis, dėl galimų keturračiais važinėjančių vairuotojų pažeidimų Klaipėdos r., Dauparų–Kvietinių seniūnijos ribose, nuo 2022 m. pradžios yra gautas vos vienas pranešimas – 2023 m. sausio 29 d. Galimi pažeidėjai iš nurodytos vietos pasišalino iki atvykstant pareigūnams. Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkas Ramūnas Stasiulis sako, kad, atšilus orams, prasidėjus keturračių ir motociklų sezonui, jų eismo saugumui nuolat skiriamas didelis dėmesys, tam skirtos tikslinės policinės priemonės bus rengiamos ir Dauparų–Kvietinių seniūnijos teritorijoje. Be to, patruliuoti miškingose vietose, į kurias įprastomis transporto priemonėmis privažiuoti yra sunku, Klaipėdos rajono pareigūnai jau galės efektyviau – 2022 m. lapkritį už Klaipėdos rajono savivaldybės skirtas lėšas buvo nupirktas ir pareigūnams perduotas naujas keturratis. Apie galimus pažeidimus, esant galimybei juos nufotografavus ar nufilmavus, gyventojus pareigūnai ragina visada pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba per www.epolicija.lt.

Tai žinotina
Aplinkos ministerija primena, kad nebetinkamos naudoti padangos yra aplinką teršiančios atliekos, todėl jas būtina tinkamai sutvarkyti.
Padangos yra daugiau nei 80 metų. Deginti jų negalima, nes išsiskiria kenksmingos medžiagos.
Ateityje šios atliekos atskyrus gumą, metalą ir tekstilę bus perdirbamos, guma naudojama keliams, šaligatviams, dviračių takams tiesti, sporto, žaidimų aikštelėms kloti.
Gyventojai senas padangas gali nemokamai palikti techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, padangų parduotuvėse ar didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės privalo nemokamai iš transporto priemonių naudotojų (fizinių asmenų – gyventojų) priimti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusias padangų atliekas. Kitaip tariant, jeigu vienoje iš tokių įmonių keičiate padangas naujomis, ten galite palikti atitarnavusias senąsias. Jas turi priimti visos šios įmonės, nepriklausomai nuo dydžio, veiklos formos – ar yra individualios, ar bendrovės, ar teikia paslaugas pagal pažymą.
Padangų pardavėjai taip pat privalo nereikalaudami papildomai sumokėti priimti vartotojo atiduodamas senas padangas, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka perkamų naujų padangų skaičių.
Jei atsisakoma priimti naudoti nebetinkamas padangas teisės aktuose nustatyta tvarka, galite pranešti Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos. Už pareigos priimti iš gyventojų padangų atliekas nevykdymą juridiniams asmenims gresia bauda nuo 6 tūkst. iki 14 tūkst. eurų (Aplinkos apsaugos įstatymo 102 str. 3 d.). Už tokį pat pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 14 tūkst. iki 23 tūkst. eurų.

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

1 Komentaras

  • Kai pasakote A, pasakykit ir B: pamatęs, kad nuo š.m. apmokestinamas naudotų padangų priėmimas iš fizinių asmenų stambiagabaritinių atliekų aikštelėse, aš iškart pasakiau, kad greit vėl turėsim visas pakeles pilnas padangų. Ilgai laukt neteko… Nėra žmonės dar tokie sąmoningi, deja. O jau buvo pripratę nuvežt į tas aikšteles. Neprotingas sprendimas, manau, tas apmokęstinimas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių