Klaipėdos rajone kuriamas naujas lankomas objektas

Agluonėnuose – istorinio Jono Genio vėjo malūno ekspozicija

Gargždų krašto muziejus kartu su partneriu, Neringos miesto savivaldybės administracija, antrus metus įgyvendina projektą „Bendradarbiavimas nuo kranto iki kranto“, kuriuo tiesia bendradarbiavimo tiltus tarp savivaldų, bendruomenių ir nevyriausybinio sektoriaus.

Bendruomeniškumą puoselėja renginiai

Apie glaudesnį ryšį su savivalda ir naujų veiklų galimybes pakviestos diskutuoti Agluonėnų, Juodkrantės ir aplinkinių teritorijų bendruomenės, švietimo, kultūros, socialinės įstaigos bei NVO sektoriaus atstovai. Projekto įgyvendinimo pradžioje organizuota veiklų pristatymo konferencija ir du renginiai. Vienas jų vyko Juodkrantėje, antrasis – Agluonėnuose. Jų metu bendruomenių nariai susipažino, pasidalino savo patirtimi puoselėjant vietos istorinį ir kultūrinį paveldą.

Renginiuose atliktos dalyvių apklausos, kurių rezultatai atskleidė, kad bendruomeninėje veikloje aktyviausiai dalyvauja vyresnės nei 50 metų moterys, veikiančios švietimo, socialinėje ir kultūros srityse. Apklausos respondentai pažymėjo, kad priklausant visuomeninėms organizacijomis atsiranda galimybė dalyvauti įvairiuose renginiuose ir juose megzti įdomius, naudingus kontaktus.

Atliepiant vietos bendruomenių, organizacijų ir NVO sektoriaus planus ir lūkesčius, projekto įgyvendinimo metu kuriami ir atnaujinami objektai, kuriuose savo paslaugas, veiklas ir sumanymus galės įgyvendinti bendruomenės bei NVO sektoriaus nariai. Neringos savivaldybėje, Juodkrantėje, bendruomeninei veiklai restauruota vila „Monbijou“, o Klaipėdos rajone, Agluonėnuose, kuriama istorinio Jono Genio vėjo malūno ekspozicija.

Istorija buria krašto mylėtojus

Jono Genio malūno istorija apima kelis šimtmečius ir sieja kelių kartų bendruomenės narius. Jei anksčiau jis buvo svarbus ūkinis objektas, šiomis dienomis malūno istorija buria krašto mylėtojus ir tyrinėtojus, susitelkusius ne tik objekto išsaugojimui, bet ir jo pristatymo veikloms.

Bendradarbiaujant Gargždų krašto muziejui ir Agluonėnų bendruomenei, šalia Agluonėnų etnografinės sodybos bus sukurtas naujas lankomas objektas Klaipėdos rajone. Šiomis dienomis jau galima pažvelgti į būsimų pastatų karkasus, kuriuose planuojama eksponuoti nuo sunykimo išgelbėtas, konservuotas ir restauruotas malūno detales. Naujoje ekspozicijoje vyks edukacijos, bus rengiamos ekskursijos. Kurdami naująją malūno ekspoziciją, muziejininkai bendradarbiauja su istorikais, švietimo, kultūros ir vietos gyventojų bendruomene.

Agluonėnų seniūnė Laima Tučienė papasakojo, kad istorinę vertę turintis ir ,,vėjų rožės“ principu besisukantis vienintelis Lietuvoje dar veikiantis malūnas buvo išardytas ir išvežtas į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse, kur turėjo būti surinktas ir eksponuojamas lankytojams, bet taip savo eilės ir nesulaukė. Praėjus keliems dešimtmečiams, paveiktas saulės ir vėjo, jis aktyvių agluonėniškių dėka vėl buvo sugrąžintas į gimtąsias vietas.

„Deja, išardyto malūno detalės buvo tokios būsenos, kad malūno atstatyti nebuvo įmanoma, o restauracijai didelių pinigų taip ir nesurasta. Ilgą laiką detalės buvo saugomos Lietuvininkų ąžuolyne Agluonėnuose, o šiuo metu išlikusios detalės atiduotos į rūpestingas restauratorių rankas ir artimiausiu metu išvys dienos šviesą naujai įrengtoje ekspozicijoje šalia Agluonėnų etnografinės sodybos. Lankytojai ir ateinančios kartos turės galimybę daugiau sužinoti apie Kantvainiuose, šalia Agluonėnų, veikusį vėjo malūną. O gal ateityje bus surasta galimybė atstatyti veikiantį vėjo malūną? Dėkojame Gargždų krašto muziejui, kuris rūpinasi šio malūno ekspozicijos įrengimu, restauratoriams ir visiems kitiems, vienaip ar kitaip prisidedantiems prie malūno ekspozicijos įrengimo“, – sako Agluonėnų seniūnė.

Apie įgyvendinamą projektą. Muziejus įgyvendina projektą „Bendradarbiavimas nuo kranto iki kranto“ pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos pagal 2021-07-09 finansavimo sutartį Nr. 1S-241. Projektą įgyvendina Gargždų krašto muziejus kartu su Neringos savivaldybės administracija. Ši informacija parengta padedant Europos Sąjungai. Už šios informacijos turinį atsako tik Gargždų krašto muziejus ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį.

Programos interneto svetainė: https://www.eni-cbc.eu/lr/en. Europos Komisijos Tarptautinio bendradarbiavimo ir plėtros generalinio direktorato interneto svetainė: https://commission.europa.eu/index_en

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių