Klaipėdos rajono rūmų teisėja: „Reikėtų budriau stebėti, kas vyksta šalia“

Kaip didėjantis nusikalstamumas, susijęs su narkotinėmis medžiagomis, atsispindi Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose, paklausėme Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmų teisėjos Jurgitos GRIGONIENĖS.
Atsispirti pagundai
– Anksčiau mūsų teisme dažniau buvo nagrinėjamos baudžiamosios bylos, susijusios su narkotinių medžiagų vartojimu Karklės festivalyje, kur suvažiuodavo jaunimas iš visos Lietuvos. Pagal ten nustatytus faktus būdavo tiriama apie 10–15 bylų. Pastaruoju metu didžiojoje baudžiamųjų bylų dalyje nusikaltimo vieta – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos apylinkės. Čia susikoncentravę vyresnieji moksleiviai, todėl nenuostabu, kad vyrauja šio amžiaus jaunimui būdingos problemos. Yra pusiau platintojų – tik per plauką neįrodyta, kad jaunuoliai ne tik turi savo reikmėms, bet ir platina narkotines medžiagas. Atokiau nuo miesto centro, Vasario 16-osios g., sulaikytas klaipėdiškis su keliomis dozėmis. Ar ne Gargždų mokyklų moksleivių jis laukė?
Gargždų miesto parke taip pat siūloma narkotinių medžiagų – jaunimas žino, kaip tie žmonės atrodo, kad iš jų galima įsigyti kvaišalų. Policija yra užfiksavusi tokių atvejų ir prie karjerų, ir pačiame Gargždų centre, kur visą naktį veikia kavinė-baras. Taigi nereikia galvoti, kad ši problema pas mus neaktuali. Prie mokyklų daugėjant platintojų, kelios pirmosios dozės gali būti parduodamos itin pigiai, kad žmogus įprastų ir būtų priverstas pirkti.
Teisme atsiduria vis daugiau jaunuolių iš Gargždų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis, o iš mažesnių rajono miestelių dar nepasitaikė. Tėvams, seneliams reikėtų budriau stebėti, kas vyksta šalia, kalbėtis su jaunimu, saugoti jį. Šioje klampynėje atsiduria ir vadinamų gerų šeimų vaikai – pasirodo, nelengva rasti save vien pozityvioje veikloje. Daug informacijos apie narkotines medžiagas jie randa socialiniuose tinkluose, kurie menkai kontroliuojami, o narkotinių medžiagų vartojimas pristatomas kaip priemonė atsipalaiduoti. Seimo nariai, šou žvaigždės irgi skleidžia pozityvią žinią apie tai, vis užsimenama, kad reikia legalizuoti lengvuosius narkotikus, tarsi jie nepavojingi, ir jaunimui atrodo, kad greitai nebus draudžiama juos vartoti. Darosi madinga pabandyti šių medžiagų – reikia didelių pastangų nuo jų susilaikyti. Elektroninės cigaretės – irgi vienas iš narkotinių medžiagų, kurių gali būti įmaišyta į rūkymo skystį, vartojimo būdų. Jas rūko tėvai, vaikai jų lengvai nusiperka.
Už vaišinimą kanapėmis – bausmė
– Kokias bausmes už tai numato Baudžiamasis kodeksas?
– BK 260 str. 1 d. nustatyta baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą turint tikslą jas parduoti ar kitaip platinti, o šio str. 2 d. nustatyta dar griežtesnė baudžiamoji atsakomybė už tokius veiksmus, kai jie daromi su dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų.
BK 259 str. 1 d. nustatyta baudžiamoji atsakomybė už disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, o 2 d. – švelnesnė atsakomybė už tuos pat veiksmus, susijusius su nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų.
Dažniausiai jaunimas narkotines ir psichotropines medžiagas perka savo reikmėms, be tikslo platinti, ir tai kvalifikuojama kaip baudžiamasis nusižengimas. Bausmė parenkama pagal bylos aplinkybes, tai gali būti viešieji darbai, laisvės apribojimas, areštas. Tačiau kai jaunuolis, įsigijęs kanapių suktinę, vakarėlyje vaišina draugus, jau kyla atsakomybė už narkotinių medžiagų turėjimą siekiant jas platinti. Platinimas – sunkus nusikaltimas: kito asmens įtraukimas į priklausomybę – žala ne tik savo, bet ir kito asmens sveikatai. Kai teisme susiduriame su jaunuoliais, kurie parke nusiperka suktinę ir kartu rūko, tenka spręsti sunkią dilemą: įstatymas už tai numato vieną bausmę – nuo 2 iki 8 metų laisvės atėmimo, kurios net atidėti negalima. Už nepilnamečių vaišinimą narkotinėmis medžiagomis teismas dar griežtesnis. Tik dėl ypatingų aplinkybių teismas gali skirti švelnesnę bausmę. Kad tokias aplinkybes įrodytų, jaunuoliai pradeda gydytis nuo priklausomybės, lankosi anoniminiuose klubuose, pas medikus, pradeda mokytis, dirbti, savanoriauti. Atėję į teismą sako, kad tarsi raištis jiems nuo akių nukritęs… Girdžiu, kad net nuo lengvų narkotinių medžiagų priklausomybės nelengva išsivaduoti, priklausomybė stiprėja, prarandama savikontrolė, padaromi kiti nusikaltimai. Kyla klausimas, kodėl pozityvia veikla žmogus neužsiėmė iki įjunkimo į narkotines medžiagas?
Baisiau už alkoholį
– Ar pastebite priežastis, dėl kurių jaunimas atsiduria kvaišalų liūne?
– Šie jauni žmonės turi socialinių problemų, elgesio sutrikimų, sudėtinga situacija jų šeimose. Nemažai vaikų, kuriems kažko trūksta, ir tai bando kompensuoti šiuo būdu – vartoja narkotines medžiagas, kad pritaptų, užsimirštų. Betgi tai baisiau nei alkoholis, ypač tarp jaunimo. Neseniai buvo nuteistas vyras, kuris apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų eismo įvykyje sunkiai sužalojo žmogų.
Mūsų valstybėje dar nėra viskas gerai sustyguota – įgyvendinant vieną reikalavimą, pamirštamas kitas, pažeidžiami žmonės paliekami likimo valiai. Valstybės lygmeniu reikia vykdyti narkotinių medžiagų prevenciją, o visuomenė irgi turėtų jausti pareigą prie to prisidėti, rūpindamasi šalia esančiais žmonėmis, kad jiems neprireiktų tokių „atsipalaidavimo“ priemonių.


Ir lengvi narkotikai veda į bedugnę

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose daugėja bylų ne tik dėl narkotinių medžiagų įsigijimo savo reikmėms, bet ir atvejų, kai jaunimas dalijasi jomis, o tai jau yra šių medžiagų platinimas. Už pasiūlymą draugams patraukti kanapių suktinę gresia nuo 2 iki 8 metų laisvės atėmimo.
Įkliuvo Gargždų parke
Šiemet nuteisti A. J. P. ir A. V. teismui prisipažino, kad neteisėtai įgijo, laikė, gabeno narkotines medžiagas ir jas platino. Šie vaikinai pernai birželį susitiko senajame Gargždų parke ir susidėję po 10 eurų tik iš matymo pažįstamo žmogaus nusipirko narkotinių medžiagų – 0,719 g kanapių. Jie tikino, jog asmens, platinančio kvaišalus, vardo nežino, bet šį dažnai po Gargždus slampinėjantį vyrą jaunimas vadina čigoniuku.
Nusipirktą kanapių suktinę A. J. P. ir A. V. traukė ne tik patys, bet ir davė rūkyti dviem draugams, tačiau juos užklupo parke budėję policijos pareigūnai. Priėję prie vaikinų, pamatė numestą tebesmilkstančią suktinę ir į foliją suvyniotą narkotinių medžiagų rutulėlį.
A. J. P. teismui tvirtino negalvojęs, kad draugų vaišinimas kanapių suktine bus vertinamas kaip narkotinių medžiagų platinimas. Teismas sutiko, kad šiuo atveju nustatyta nusikaltimo apimtis minimali, tačiau vaikinai vis tiek padarė sunkų tyčinį nusikaltimą, susijusį su uždraustu disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Abu kaltinamieji ir jų marihuana vaišinti draugai – jauni, savo noru vartoję narkotines medžiagas ir tai darę jau ne kartą.
A. J. P. ir A. V. paskirtos bausmės – vienerių metų laisvės apribojimas, neskiriant intensyvios priežiūros, įpareigojant visą bausmės atlikimo laikotarpį dalyvauti elgesio pataisos programoje, tęsti darbą arba mokytis ir nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, įskaitant ir alkoholį.
Platino Lankupiuose
Neseniai nuosprendis įsiteisėjo baudžiamojoje byloje, kurioje S. N. laisvės atėmimo bausme nuteistas už neteisėtą narkotinių medžiagų laikymą ir gabenimą turint tikslą parduoti ar kitaip platinti, o M. B. – už tai, kad įgijo, laikė ir gabeno jas turėdamas tikslą platinti.
Daugiau nei prieš porą metų Lankupiuose buvo sulaikytas S. N., šio kaimo autobusų stotelėje skolon už 20 eurų M. B. pardavęs 1,519 g kanapių. Kratos metu policijos pareigūnai jo namuose rado didelį kiekį narkotinių medžiagų: 776,343 g kanapių ir 22,902 g kokaino. S. N. iš dalies pripažino savo kaltę. Teismui jis pasakojo, jog Vilniuje iš nepažįstamojo įsigijęs 1–1,5 kg smulkintų kanapių ir 70 g kokaino, už tai sumokėjęs apie 9 tūkst. eurų, kuriuos buvo užsidirbęs statybose, o narkotines medžiagas vartoja pats kasdien po darbo, tačiau buvo nustatyta ir tai, kad narkotines ir psichotropines medžiagas jis pardavinėjo Lankupių autobusų stotelėje, prie šliuzo, kabamojo tilto ir kitose šio kaimo vietose. Tai, kad šiuos nusikaltimus S. N. padarė būdamas apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų, buvo jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė.
Teismas S. N. nuteisė 4 metams laisvės atėmimo, o M. B. – 6 mėnesių laisvės atėmimu.


Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos informacijos analizės skyriaus duomenimis, Klaipėdos rajone 2022 m. pagal LR BK 259 str. buvo pradėti 26 ikiteisminiai tyrimai, o 2023 m. – 45, pagal LR BK 260 str. – 3 ikiteisminiai tyrimai. Šiemet iki gegužės 16 d. pagal LR BK 259 str. pradėta 13 ikiteisminių tyrimų, pagal LR BK 260 str. – 1 ikiteisminis tyrimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių