Klaipėdos rajono ūkininkai – pažangių biodujų jėgainių pirmeiviai
Kiškėnuose Linos ir Arūno Lipavičių ūkyje praėjusį penktadienį vykusi neeilinė šventė sukvietė būrį valdžios atstovų, kolegų, veiklos partnerių. Didžiuliame komplekse keli šimtai ūkio karvių ramiai stebėjo šventinį šurmulį. Jos – garantas, kad pirmoji Baltijos šalyse UAB „interAG“ Biolectric mikrobiodujų elektrinė veiks sėkmingai.
Ryžosi du ūkiai
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, praėjusį penktadienį dalyvavęs pirmosios Baltijos šalyse tokio pobūdžio biodujų elektrinės atidaryme, akcentavo, kad prie ūkininko A. Lipavičiaus įgyvendinamo projekto svariai prisidėjo ir Europos Sąjungos parama. Naujoje biodujų elektrinėje (bendra projekto vertė – beveik 822 244 Eur) numatoma biodujų gamybos žaliavų struktūroje naudoti tik gyvulių mėšlą (srutas).
„Tai – rimtas, gražus projektas, dar kartą parodantis, kad ne karvutė kalta dėl klimato kaitos keliamų iššūkių. Keli įrenginiai padeda perdirbti, gaminti elektros energiją, šilumą, naikina kvapus. Netrukus Klaipėdos rajone atsiras ir antroji panaši jėgainė“, – sakė ministras K. Starkevičius. Ministras ūkininkų akivaizdoje per 100 dienų pasižadėjo kurti tęstinę žemės ūkio politiką, mažinti biurokratinę naštą, lengvinti paramos gavimo ir atsiskaitymo procesą. Jis akcentavo, kad valstybinės institucijos aktyviau perims žemdirbių konsultavimo funkciją, tačiau esą ir dabartiniams profesionaliems konsultantams liksią vietos.
Ministras ūkininko A. Lipavičiaus apsisprendimą investuoti į mikrobiodujų jėgainę pavadino drąsiu žingsniu, skatinančiu ir kitus ūkininkus progresui. Biodujų jėgainės jau veikia didelėse žemdirbių bendrovėse, kompleksuose, tačiau ūkininkų ūkiuose tai yra drąsi naujiena.
Klaipėdos rajono ūkininkas Romas Liaudanskas moderniame pieno ūkyje Peskojuose taip pat kuria biodujų jėgainę. Pasak ūkininko, tai gali atsieiti apie pusę milijono eurų, europinė parama siekia 65 proc.
Anot ekspertų iš Lenkijos, jų šalyje veikia jau 85 tokios jėgainės, o pasaulyje jie įrengė jau pusę tūkstančio jų. Lietuvoje parengta 14 panašių biodujų elektrinių projektų.
Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas sakė, kad mikrobiodujų elektrinės yra pažangios ir reikalingos ūkiuose, tačiau, antra vertus, ūkininkams vien tik savo lėšomis įsigyti tokias elektrines yra neįgyvendinama svajonė. Tam prireikia ir kreditų, ir ES paramos. „Tai labai brangus ir neatsiperkantis dalykas, jei darytum tik savo lėšomis. Tokia parama turi siekti apie 80–90 proc. Mikrobiodujų jėgainė tinka ilgoms investicijoms, tiems ūkininkams, kurie tiki, kad gyvulininkystę į ateitį vystys daugiau nei dešimt metų. Tada bus nauda“, – „Bangai“ kalbėjo V. Buivydas.
Tvaraus ūkininkavimo pavyzdys
Ūkininkas A. Lipavičius aktyviai domisi žemės ūkio naujovėmis ir investuoja į savo valdų modernizavimą, plėtoja ekologinę gyvulininkystę ir augalininkystę. Ūkis specializuojasi ekologinės pieninės galvijininkystės srityje, turi sertifikavimo institucijos VšĮ „Ekoagros“ išduotą ekologinės gamybos sertifikatą.
Laukuose auginami žieminiai ir vasariniai kviečiai, avižos, kukurūzai ir kitos pašarinės kultūros.
Kiškėnuose Lipavičių šeima ūkį prieš kelerius metus nusipirko iš vieno pirmųjų po Nepriklausomybės atkūrimo rajone ūkį įkūrusio ir puoselėjusio Edvardo Žiogo. Šeimą užklupus netikėtoms artimųjų mirtims garbaus amžiaus šeimininkas ūkį nutarė parduoti ir liko patenkintas naujaisiais savininkais. „Esu laimingas. Mano svajonė – kad ekologinis ūkis būtų vystomas, puoselėjamas ir ateityje. Aš daug investavau, bet dar daug reikia“, – 2021 m. duodamas interviu „Bangai“ kalbėjo tuomet devyniasdešimtmetis E. Žiogas.
„Lygiai prieš ketverius metus įsigijome šį ūkį. Kartu su žmona Lina vienas kitą palaikydami nuėjome šį nelengvą kelią iki šiandien. Esame visiems labai dėkingi, kurie mums dosniai teikia informaciją, padeda pradedant ūkininko kelią“, – mikrobiodujų elektrinės atidarymo iškilmėse kalbėjo A. Lipavičius.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas, sveikindamas Lipavičių ūkio modernizaciją, akcentavo, kad po Nepriklausomybės atkūrimo per tris dešimtmečius Lietuvos žemės ūkis nors ir nelengvomis sąlygomis pasiekė neįtikėtiną pažangą. Mikrobiodujų elektrinės įrengimas – akivaizdus pavyzdys, kaip ūkininkai siekia tvaraus ūkininkavimo. „Dėkoju ūkininkams, kad jie ieško darnaus sugyvenimo su kaimynais, su aplinka, su visuomene, kad jie yra aktyvūs bendruomenės nariai. Tai mus stiprina, buria, įkvepia inovatyviems sprendimams“, – kalbėjo B. Markauskas.
Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.