Klasikė lazdą padėjo, bet jos atminimo kelionė bus tęsiama

Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje buvo surengta atvira tiesiogiai internetu transliuojama diskusija apie tai, kaip švęsime I. Simonaitytės jubiliejinius metus. Diskusijos dalyviai juokavo, kad baigiantis I. Simonaitytės metams net tie, kurie apie ją nieko nežinojo, visgi kažką bus išgirdę. Pavyzdžiui, dabar gi taip populiaru kalbėti apie maistą – o ką gi mėgo valgyti Mažosios Lietuvos literatūros klasikė? Ogi virtus kiaušinius, desertui – kafija su keksu.

 

Rožių alėjos sodinimas, kovos protų mūšiuose, literatūriniai ir fotografijų konkursai, virtualūs ir realūs žygiai, ne tik raiškaus skaitymo konkursai, bet ir romano skaitymas su kaimynais namie, meninės instaliacijos, respublikinės konferencijos – tokios ir dar kitos idėjos byrėte byrėjo Jono Lankučio viešosios bibliotekos skaitykloje trečiadienį organizuotoje tiesioginės transliacijos diskusijoje „Kaip mes švenčiame Ievos Simonaitytės metus“.

Susidomėjimas metraštininke – akivaizdus

Klaipėdos krašto rašytojai, Mažosios Lietuvos metraštininkei Ievai Simonaitytei sausio 23 dieną būtų sukakę 120 metų. Seimas, įvertindamas paskutiniosios Mažosios Lietuvos metraštininkės unikalumą, talentą, Klaipėdos krašto etnografinio savitumo garsinimą, 2017-uosius paskelbė I. Simonaitytės metais.

Žymioji mūsų kraštietė, gimusi Vanaguose, daug vasarų praleidusi Priekulėje, savo sodyboje, apsodintoje rožėmis, palaidota 1978 m. Vilniuje, Antakalnio kapinėse. Jos paskutinis prašymas buvo išpildytas ir antkapyje užrašyta: „Jau lazdą padėjau, kelionė baigta“. Tačiau biblio­tekoje diskutavusių kultūros, švietimo, Savivaldybės administracijos, Tarybos narių, šviesuomenės, spaudos, seniūnijų atstovų nuomone, I. Simonaitytės jubiliejinių metų minėjimas yra puiki proga atsigręžti į Mažosios Lietuvos išskirtinumą, savamokslės rašytojos kūrybinį palikimą šiuolaikinio gyvenimo kontekste. Tad rašytojos kelionė pas skaitytojus tikrai dar nebaigta – gal tik buvo pertrūkis jos kūrybą išbraukus iš privalomos mokyklinės programos. Pernai ši klaida ištaisyta. Pasak Priekulės I. Simonaitytės memorialinio muziejaus direktorės Laimos Lemežienės, susidomėjimas Mažosios Lietuvos metraštininke – akivaizdus. Jau praėjusių metų pabaigoje pagausėjo norinčių registruotis ekskursijai po muziejų, norinčiųjų apsilankyti antplūdis neatslūgsta ir dabar. Ruošiami turistiniai maršrutai I. Simonaitytės gyvenimo keliais – ne tik po rajoną, bet ir šalyje. Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė akcentavo, kad yra sukurtas elektroninis produktas „Krašto paveldo gidas“, medžiaga verčiama į anglų, rusų, vokiečių kalbas. Tai labai svarbu siekiant pritraukti užsienio turistus, ypač iš Vokietijos.

Ruošiamos pagundos jaunimui

Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešosios bibliotekos regiono bibliotekų ir kultūros vadybos skyriaus vedėja Daiva Nakrošienė diskusijoje pristatė www. klavb.lt svetainę, dedikuotą I. Simonaitytei. Čia pateikiami rašytojos asmeniniai archyvai, kompaktiniai diskai, taip pat Klaipėdos apskrities renginių kalendorius, kurį gali pildyti visi renginių apie I. Simonaitytę organizatoriai. Bibliotekoje susibūręs aktoriaus Sigito Jačėno teatriukas pastatė meninę kompoziciją iš rašytojos gyvenimo epizodų – galima jį pasikviesti ir į savo mokyklas, bendruomenes, miestelius. Kitas klaipėdiškių kultūrinis projektas „Literatūrinė uoga“ labiau skirtas jaunimui suvilioti: bus kalbama Viliaus Karaliaus meilės tema. Jauniems žmonėms bibliotekoje numatyta ir daugiau pagundų – virtualių ekskursijų, viktorinų, kurios šiuolaikiškai atspindėtų rašytojos kūrybinį palikimą.

Jono Lankučio viešosios bibliotekos diskusijoje mąstyta, kaip pritraukti ir Klaipėdos rajono jaunimą.

Siūlyta skelbti literatūrinius (premijų steigėjais moksleiviams ir krašto literatams pasisiūlė būti rašytoja Edita Barauskienė, „Bangos“ redakcija, Savivaldybė), fotografijų konkursus, organizuoti žygius rašytojos kūrybos ir gyvenimo takais, kautis protų mūšiuose. Išsamią ir labai įdomią metų veiklos programą pateikė Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Loreta Kaltauskienė. Pirmadienį moksleiviai su pedagogais I. Simonaitytės gimtadieniui atliko itin kūrybišką meninę kompoziciją, kurią manoma parodyti ir Gargždų jaunuomenei.

I. Simonaitytės mylėta Priekulė, šiemet garbingai tituluota mažąja kultūros sostine, tikrai turi kuo nustebinti miesto svečius ar kraštiečius net iš užsienio. Visiems metams suplanuota ir jau viešai pristatyta įdomi meninė programa, kurios idėja – keliaujanti šviesa – įkūnyta menininkų Rudaičių sukurtame šviečiančiame žibinte. Kol kas naktį mieste spinduliuoja 5, bet planuojama turėti 30. Bibliotekos diskusijoje kilo idėja Priekulėje formuoti rožių, kurios itin patiko I. Simonaitytei, alėją, kurią galėtų sodinti ir prižiūrėti ne tik gimnazistai, seniūnija, bet mecenatais galėtų tapti ir pavieniai asmenys, ir bendrovės, ir įmonės.

Apie įvairias idėjas, kaip švęsime I. Simonaitytės jubiliejinius metus, rašysime kituose „Bangos“ numeriuose, o visą bibliotekoje vykusią nuotaikingą ir įdomią diskusiją galite pamatyti ir išklausyti. J. Lankučio viešosios bibliotekos „Yotube“ paskyroje.

Vilija BUTKUVIENĖ

Živilės MARKUTĖS-ARMALIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content