Kodėl lapkričio mėnesį vyrai skatinami užsiauginti ūsus?
Tai nėra joks prietaras ar palankus planetų išsidėstymas, kurio metu ūsai auga geriau. Tai tarptautinė kampanija, žinoma „Movember“ pavadinimu, kurios tikslas – skatinti vyrus labiau domėtis savo sveikata.
Vyrams skirtas visas mėnuo
Veikiausiai ne visi žino, tačiau lapkričio 19-oji yra tarptautinė vyrų diena, o pats lapkričio mėnuo turi dar vieną pavadinimą „Movember“ ir laikomas vyrų sveikatos ir sąmoningumo mėnesiu.
Pagrindiniai vyrų dienos siekiai
1. Propaguoti teigiamus vyriškumo pavyzdžius, įskaitant ne tik pramogų ar sporto pasaulio atstovus, bet ir paprastus vyrus.
2. Atkreipti dėmesį į teigiamą vyrų indėlį visuomenei, bendruomenėse, santuokoje, vaikų rūpyboje.
3. Atkreipti dėmesį į vyrų socialinę, emocinę, fizinę ir dvasinę sveikatą bei gerovę.
4. Atkreipti dėmesį į vyrų diskriminaciją socialinėje, bendruomeninėje ir teisinėje sferose.
5. Pagerinti lyčių tarpusavio santykius ir propaguoti lyčių lygybę.
6. Sukurti saugesnį, geresnį pasaulį, kuriame žmonės galėtų jaustis saugūs, augti bei išpildyti turimą potencialą.
Kaip ir kodėl kilo „Movember“ judėjimas?
Jis Lietuvoje dar mažai žinomas. Terminas nėra senas, o atsirado jis 2003 metais Australijoje, kai grupė draugų sugalvojo kartu užsiauginti ūsus (arba „Mo“), kad tokiu būdu atkreiptų didesnį visuomenės dėmesį į vyrų sveikatą. Tuo metu labiausiai buvo akcentuojamos tokios ligos kaip prostatos vėžys ir depresija. Vėliau ši nedidelė iniciatyva peraugo į pasaulinį judėjimą. Nuo to laiko „Movember“ kampanija finansiškai prisidėjo prie daugybės projektų, susijusių su vyrų sveikata visame pasaulyje ir tapo vyriško solidarumo bei sąmoningumo simboliu.
Kodėl apskritai reikia vyrus papildomai skatinti rūpintis savo sveikata?
Visas pasaulis gyvena trečiajame tūkstantmetyje, technologijos žengia į priekį didžiuliais žingsniais, gyvenimo kokybė gerėja – bet tema apie fiziologinę bei psichologinę vyrų savijautą vis dar labai stigmatizuota, įstrigusi kažkur praeituose amžiuose.
Peržvelgus žmonijos istoriją nesunku pamatyti, kad vyrai visais laikais būdavo mokomi išlikti stipriais, nepasiduodančiais emocijoms, kovoti su sunkumais bei iššūkiais net ir per skausmą. Jie neturėjo laiko sirgti, nes reikėjo dirbti, kariauti, gintis nuo priešų, nugalėti, medžioti, statyti namus, tvirtoves ir t. t.
Laikai pasikeitė, bet senieji šablonai taip ir liko, vyriškumo samprata vis dar iš esmės nepakitusi. Negalima išskysti, pasiduoti, pripažinti, jog jautiesi prastai, nes taip pasirodysi esąs silpnas.
Būtent tokie pasąmoniniai įsitikinimai skatina vyrus (ypač vyresnio amžiaus) vengti skirti dėmesį savo sveikatai. Jie retai lankosi pas gydytojus, nenori atlikti tyrimų, o užpuolusius skausmus tiesiog bando prakentėti, kol praeis. Deja, toks nusistatymas dažnai neleidžia laiku pastebėti rimtų ligų. Reikalai su emocine vyrų sveikata dar prastesni. Dauguma vis dar yra išmokę, kad emocijos – kažkas nevyriško ir į tai visai neverta gilintis.
Iš esmės vyrai dažnai patys save įspraudžia į kampą, nenorėdami pasirodyti silpni, nevyriški, nors tai kaip tik ir atima tiek jėgas, tiek sveikatą, tiek gyvenimo džiaugsmą. Nesveikuojantis, depresuojantis, savo potencialo išpildyti negalintis vyras tampa „silpna grandimi“ visuomenėje, ima laikyti save nevykėliu, o sunkias vidines būsenas dažnai bando slopinti svaigalais.
Koks viso to rezultatas? Tikrai nedžiuginantis. Lietuvoje vidutinė tikėtina vyrų ir moterų gyvenimo trukmė skiriasi kone dešimtmečiu, būtent vyrai nusižudo apie keturis kartus dažniau nei moterys. Ir tai ne šiaip statistiniai vienetai. Tai žmonės, kurie kažkam yra tėvai, kažkam sutuoktiniai, broliai, sūnūs ar draugai.
Kaip galima išspręsti šias įsisenėjusias problemas?
Klaipėdos pagalbos vyrams centro direktorius bei vyrų linijos „Nelik vienas“ vadovas Darius Docius sako, kad veiksmingiausia priemonė yra kuo daugiau apie tai kalbėti bei skatinti vyrus neužsidaryti su savo problemomis vienumoje bei nenumoti ranka į prastą savijautą, tiek fizinę, tiek psichologinę. Ūsų užsiauginimas, žinoma, nieko iš esmės nepakeis, tačiau tai „Movember“ judėjimo simbolis, primenantis vyrams, kad kiekvienas jų yra svarbus visuomenei, kad visada galima ir visada verta ieškoti pagalbos. Tik per bendrystę, vienas kito palaikymą, aktualios informacijos sklaidą galima iš esmės transformuoti šiuolaikinio pasaulio aktualijų nebeatitinkančią vyriškumo sampratą.
Lapkričio mėnesį įvairiose šalyse vyksta renginiai, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas vyrų savižudybių prevencijai, fizinės ir psichinės gerovės skatinimui, sprendžiant tokias problemas kaip prostatos, sėklidžių vėžys, psichinės sveikatos problemos.
„Nelik vienas“ ir Klaipėdos pagalbos vyrams centras lapkričio 19 dieną – tarptautinę vyrų dieną – kviečia sutikti bei paminėti „Vinetu kaime“, esančiame Klaipėdos rajone. Renginio tikslas yra pabrėžti bendrystės ir vienybės svarbą tarp vyrų, stiprinti emocinę sveikatą ir socialinę gerovę.
Susitikimo metu ypatingas dėmesys bus kreipiamas į dvi pagrindines vyrų sveikatos problemas: emocinę ir fizinę sveikatą. Šios dvi temos glaudžiai susijusios, nes emocinė sveikata gali turėti įtakos fizinei sveikatai ir atvirkščiai.
Renginys finansuojamas Klaipėdos rajono administracijos, iš projekto „Nelik vienas – vyrai neverkia“ lėšų.
Registracija https://forms.gle/oZLNroqn8VoJpXYo7