Kuklus kaimyniškas sandoris endriejaviškiams užtraukė karantino baudas
Susirgusiųjų COVID-19 virusu perpildytos ligoninės, nežinia, kiek ištvermės užteks išvargusiems medikams. Miršta ne tik senoliai, bet ir darbingi žmonės, klastinga liga pasiglemžia gydytojų, slaugytojų gyvybes. Vyksta karas su nematomu priešu, tačiau ši realybė ne visus gyventojus verčia elgtis atsakingai, laikytis griežtų karantino suvaržymų. Dalis žmonių rizikuoja naiviai tikėdami, kad ši neganda juos aplenks. Už karantino taisyklių nesilaikymą pinigine bauda nubaustas endriejaviškis Alvydas Jokubauskas kreipėsi į rajono merą ir „Bangos“ redakciją.
Sumokėjo, bet susitaikyti negali
„Negaliu nutylėti matydamas neteisingumą, reikalavimų beprasmiškumą ir jausdamas nuoskaudą.
Gruodžio 19 d. rytą nuvykau į Endriejavo miestelio centrą „su tikslu nusipirkti ne maisto prekių“ (citata iš administracinio nusižengimo protokolo), tai yra gėlės ir vokelio! Miestelyje nė vienoje iš dviejų maisto prekių parduotuvių šių ne maisto prekių nėra, todėl nutariau jų įsigyti gėlių kioskelyje. Už tvoros pamatęs gerai pažįstamą Reginą Sungailienę paprašiau, kad atidarytų kioską ir parduotų prekių. Patikėkit, man buvo nesmagu dėl tokių smulkmenų ją trukdyti… Ir teisus gi rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistas Gediminas Radzevičius sakydamas, kad „jūs kaimuose visai atsipalaidavę“. Kaimo žmonės atsparesni bauginimams apie visagalį koronavirusą – apsauginę veido kaukę užsidedu automatiškai.
Su gėle ir vokeliu išėjus iš kiosko staiga privažiavo Savivaldybei priklausantis automobilis, iš kurio iššoko du uniformuoti žmonės, vyras ir moteris, mane filmavo. Vyriškio balsas buvo rūstus – maniau sušaudys vietoje. Bet mane, tikriausiai, išgelbėjo rožės žiedas. Pastebėjau, kad uniformuota moteris mane suprato, o gal net pagailėjo.
Galvoju, kodėl draudimas ir baudos, o ne supratimas ir žmogiškumas tapo šių specialistų kasdienybe?
Aš pripažįstu nusižengimą – pasirašiau ant protokolo, baudą sumokėjau, bet jaučiuosi tarsi apvogtas vidury baltos dienos. Juk šie specialistai stebėjo mane, matė įvykių eigą ir laukė. Aš gi keletą minučių lūkuriavau, kol atidarė kioską. Tai kodėl negalėjo privažiuoti ir pasakyti: žmogau, mes matome, kad planuoji baisų nusižengimą. Bet ne, reikėjo išlaukti, pričiupti su įkalčiais – piniginė ir gėlė rankoje, ir, be abejo, nubausti artėjančių Kalėdų proga. Ačiū!
Ar netiesioginė provokacija (kitaip negaliu vertinti šios situacijos) buvo G. Radzevičiaus iniciatyva, ar oficialiai taisyklėse patvirtintas visų Viešosios tvarkos skyriaus specialistų darbo metodas? Nejaugi žmogumi galima naudotis kaip masalu? Prieš 6 metus patyriau insultą, vėliau užklupo kita rimta liga, dabar po nuolatinės nervinės įtampos savijauta ir sveikatos būklė vėl pablogėjo. Kaltinti galiu tik save – ryte nesiklausiau žinių apie karantino reikalavimų sugriežtinimą. Suprantu: būk atidus, budrus, visada pasiruošęs šuoliui!
Noriu išsiaiškinti, kaip išteisinti R. Sungailienę, išvaduoti nuo baudos, nes aš ją išprovokavau padaryti nusižengimą su tyliu Viešosios tvarkos specialistų palaiminimu.
Gėlę už 250 eurų žmona saugo garbingiausioje vietoje, vokelį panaudojau tikslingai – parapija turi išsilaikyti ir pandemijos laikotarpiu“, – laiške redakcijai rašo Alvydas Jokubauskas iš Endriejavo.
Rožė už 250 eurų
Sugriežtinus karantiną ant gėlių kiosko R. Sungailienės sodybos teritorijoje atsirado užrašas „Nedirbame“. „Tą dieną su anūke vaikštinėjau kieme, kai atėjęs kaimynas paprašė parduoti vokelį. Anksčiau atvykę žmonės prašė gėlių laidotuvėms, bet aš nesutikau parduoti. Visgi savo kaimynui, kurio žmona – buvusi bendradarbė, atsakyti negalėjau. Iš namų pasiėmiau raktą, atsirakinau kioską ir įėjome. Iš pradžių norėjęs tik vokelio, kaimynas pasiėmė ir rožę. Viskas vyko greitai, abu buvome su kaukėmis, bet vos tik išėjus žaibiškai privažiavo automobilis, iš kurio išlipo uniformuoti žmonės. Vyriškis rūsčiai pasakė, jog padarėme nusižengimą“, – „Bangos“ korespondentei pasakojo R. Sungailienė, dirbanti pagal verslo liudijimą.
Pasak prekybininkės, ji nesupratusi, kas vyksta, dėl tos situacijos jautusi nuoskaudą: „Atrodė, kad kažką baisaus padariau. Buvo labai sunku – pradėjau verkti. Juk kioskas yra mano nuosavoje žemėje – galiu į jį įeiti. Koks griežtas, bet nesąmoningas įstatymas! Juk šalia yra dvi parduotuvės, kuriose prekiaujama žvakėmis ir kitomis ne maisto prekėmis. Kodėl per karantiną ten jų galima nusipirkti? O kokie pirkėjų srautai prekybos centruose, kuriuose puikiausios sąlygos plisti koronavirusui, kur nesilaikoma atstumų ir kitų karantino reikalavim.“
R. Sungailienė pasakodama apie patirtą nemalonų įvykį prasitarė, kad jai gėda. Ir gaila kaimyno: už 1,60 Eur pirkusiam prekių teko pakloti 250 eurų baudą. Tiek pat sumokėjo ir ji. Iš karto, nedelsdama.
Situacija – žmogiška, reikalavimai – griežti
Šiame reide dalyvavusi rajono Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė, atliekanti vedėjos pareigas, Gitana Bajorinienė „Bangai“ teigė, jog nei konflikto su A. Jokubausku, nei jokios įvykio provokacijos nebuvo. „Vyriausybės nutarime dėl karantino Lietuvos teritorijoje paskelbimo yra reikalavimai, už kurių pažeidimą taikoma administracinė atsakomybė. Administracinių nusižengimų kodekso 45 str.
4 d. užtraukia baudą nuo 500 iki
1 500 eurų. Pirmą kartą pažeidėjui paskirta pusė minimalios baudos“, – paaiškino G. Bajorinienė.
Klaipėdos apylinkės teismo Gargždų teismo rūmų teisėjos Jurgitos Grigonienės pasiteiravus, ar galima teisiniu būdu panaikinti baudą pardavėjai, sugriežtinto karantino metu kioske pardavusiai ne maisto prekes, ji patikino, jog tai neįmanoma. „Kiekvienas žmogus atsako už savo veiksmus. Jeigu žinojo, kad šiuo metu negalima prekiauti, tai ir nereikėjo parduoti. Yra galimybė per 20 dienų apskųsti baudos skyrimą teismui, galima apskųsti ir teismo sprendimą. Tačiau reikia labai gerai pasiruošti teismui, kad įrodytum baudos nepagrįstumą, – kalbėjo teisėja. – Svarbu, kur įvyko sandoris, kiek žmonių galėjo būti toje vietoje, ar pardavėja nubausta pirmą kartą, kokia jos materialinė, šeiminė padėtis. Išskirtiniais atvejais teismas, atsižvelgęs į teisingumo, protingumo reikalavimus, gali taikyti švelnesnę baudą.“
Pasak J. Grigonienės, šio metu šalyje ypatinga situacija, kai verslas merdi, žmonėms reikia prekių – sudėtinga susilaikyti nepardavus. Betgi mes gyvename demokratinėje valstybėje, ir jeigu susitarėme laikytis nustatytos tvarkos pandemijos laikotarpiu, tai ir privalome tai daryti. „Esu tik teisės aktų taikytoja – kol kas Vyriausybė nesugalvojo teisingesnės tvarkos. Bet jos reikia laikytis dėl visuotino bendro gėrio, kad mažiau plistų COVID–19 virusas“, – akcentavo J. Grigonienė.
KOMENTARAS
- Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja Ernesta Badalova: „Viešosios tvarkos skyrius informuoja, kad 2020 m. surašė 23 administracinių nusižengimų protokolus už karantino pažeidimus, numatytus Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 45 str. 4 d. Endriejavo miestelio gyventojams per tą laiką surašyti 3 protokolai. Dėl nubaustų dviejų endriejaviškių gautas oficialus skundas, į kurį atsakyta įstatymų numatyta tvarka. Atkreipiame dėmesį, jog abu gyventojai sutiko su padarytais nusižengimais, tai pripažino raštiškai ir jau sumokėjo baudas. Taip pat svarbu, kad ANK šiuo atveju nėra numatyto įspėjimo. Viešosios tvarkos skyriaus specialistai privalo laikytis įstatymų ir užtikrinti, kad jų būtų laikomasi, nedarydami išlygų, ypač šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai tampa vis sunkiau atsekti ligų židinius, valdyti koronaviruso plitimą.“
Virginija LAPIENĖ
Vitos VITAITĖS asociatyvi nuotr.