Kyšio ėmimu įtarti paramedikai nusikalstamos veikos nepadarė

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Viešojoje erdvėje vasarį plačiai pasklido žinia, kad Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro skubios medicinos pagalbos paramedikė I. P. su kolega R. J. įtariami iš paciento paėmę 100 eurų kyšį. Pradėję ikiteisminį tyrimą pareigūnai nustatė, kad jie nepadarė šios nusikalstamos veikos. Į „Bangos“ redakciją kreipėsi medikė, prašydama papasakoti tiesą apie šį įvykį, nuplėšusį darbuotojų garbę.


Girtas skundėsi skausmu
Ši istorija patvirtina, koks įtemptas, nenuspėjamas greitosios medicinos pagalbos darbuotojų darbas: išvykdami į iškvietimą, nežino, kas jų laukia.
Vėlų vasario vakarą Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro paramedikė I. P. su kolega R. J. išvyko pagal iškvietimą pas gargždiškį M. P. Trečią mėnesį čia dirbanti paramedikė važiavo pas pacientą, kuris skundėsi nugaros skausmu. Tačiau atvykusiųjų suteikti pagalbą niekas nepasitiko – kieme lojo šuo, todėl jie nedrįso ten žengti. Tik paspaudus vartų skambutį, pasirodė sutuoktiniai. Pasak paramedikės I. P., jie šuns nepririšo, agresyviai nusiteikusi moteris kažkodėl nurodė vyrui eiti į greitosios automobilį, ir šis klausė. Abu su kolega suprato, kad jie neblaivūs – šie to neslėpė. Moteris pirmoji įlipo į automobilį, reikalavo vyrui suteikti pagalbą ir savo šūksniais trukdė dirbti. Ne iš karto ją pavyko išprašyti. M. P. skundėsi nugaros skausmu, nes kažkas jį sumušė, įspyrė. Iš tiesų medikė pastebėjo mėlynes, nubrozdinimą, patinimą. Vyras prisipažino, jog buvo patekęs į ligoninę, bet tada neskaudėjo. Vyras sakė neturintis vaistų nuo skausmo ir reikalavo jų sušvirkšti.
Paramedikė išsiaiškino, kad jis nuo vasario 9 d. iki 12 d. kasdien kvietėsi greitosios medikus, o šių išvadose užfiksuota, kad M. P. visada rasdavo neblaivų. Ir tą vakarą jis nurodė, kad išgėrė 5 skardines alaus, nors greitosios darbuotojams atrodė, jog daugiau.


Automobilyje mėtė šimtines
Paramedikė sušvirkštė ligoniui nuskausminamųjų, o jo sutuoktinė ne tik nurodinėjo, ką daryti, bet ir įžeidinėjo. Vairuotojas R. J. sėdėjo automobilyje ir nesikišo. Suteikus pagalbą ligonis iš kažkur išsitraukė kelias kupiūras po 100 eurų sakydamas, jog atsilygins už paslaugą. Išgirdęs, kad to nereikia, jis vis tiek mojavo pinigais ir norėjo paduoti vairuotojui, bet šis liepė išlipti iš automobilio. Vyras pradėjo mėtyti kupiūras, kurios krito tarp sėdynių. Vairuotojas jas surinko ir grąžino vyrui. Grįždami paramedikai pastebėjo ant greitosios lagamino padėtą 100 eurų banknotą. Jie nusprendė pas neblaivų ligonį M. P. nebegrįžti – darbo pabaigoje pinigus, kaip ir kitus automobilyje rastus daiktus, ketino perduoti vyresniajam GMP bendruomenės slaugytojui, nes taip nurodyta paramediko pareigų instrukcijoje. Šimto eurų kupiūrą įdėjo į dėtuvę prie vairo ir išvyko į kitą iškvietimą. „Jeigu būtume norėję pasisavinti šiuos pinigus, būtume spėję išsikeisti ir pasidalinti, tačiau tokių minčių nebuvo“, – patikino vairuotojas R. J.
Tačiau grįžusius iš iškvietimo Greitosios pagalbos centro stotyje juos pasitiko policijos pareigūnai.


Gargždiškiui pareikšti įtarimai
Gargždiškis M. P. policijos tyrėjams prisipažino, kad neblaivus kvietė greitąją, nes skaudėjo sumuštą nugarą. Alkoholį vartoję abu su žmona, bet jis daugiau – kasdien išgerdavo po puslitrį degtinės. Atvykus medikams, sakė nuėjęs prie greitosios automobilio, drabužių kišenėse turėjo apie 1 000 eurų. Po apžiūros paramedikę paprašė sušvirkšti nuskausminamųjų, bet ji atsisakė, nes šis buvo neblaivus. Tada pasiūlė sumokėti už vaistus, bet ji nurodė kreiptis į šeimos gydytoją. M. P. vis tiek prašė nuskausminamųjų ir, jo manymu, matyt, neapsikentusi paramedikė suleido vaistų, bet už tai nieko neprašė. Prisiminė, kad pats pradėjo automobilyje mėtyti pinigus, norėdamas sumokėti, bet vairuotojas juos surinko ir atidavė – greitosios darbuotojai pinigų nepaėmė. Tiksliai neprisiminė, bet gal 100 eurų kupiūrą jis padėjo ant sėdynės norėdamas atsilyginti medikams už sąžiningą darbą. M. P. manymu, šimtinė – ne kyšis, tai turėtų būti žymiai didesnė suma, pavyzdžiui, 1 000 eurų. Jis tikino žinantis, jog už kyšį gresia baudžiamoji atsakomybė.
M. P. tyrėjams kalbėjo, jog tą vakarą sulaukęs greitosios medikų pagalbos, namie išgėrė puslitrį degtinės ir tada pastebėjo, kad trūksta 300 eurų. Iš karto pagalvojo, jog juos iš kišenės ištraukė medikai ir pasisavino. Taigi iš karto pranešė Bendrosios pagalbos centrui. Atvykusiems policijos pareigūnams pasakojo, kad medikai negydė, nesuteikė pagalbos, todėl paliko kyšį.
Tą vėlyvą vakarą M. P. alkotesteriu nustatytas 2,46 prom. girtumas.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad paramedikė I. P. ir vairuotojas R. J. nereikalavo ir neprovokavo duoti kyšio – nusikalstama veika nepadaryta. Tai patvirtino Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų ikiteisminio tyrimo teisėja.
Pradėti ikiteisminiai tyrimai – M. P. pareikšti įtarimai dėl melagingo įskundimo ir kyšio davimo.


Virginija LAPIENĖ
Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių