Laisvės frakcijos pranešimas: „V. Mitalas registravo įstatymo pataisą – gyventojai galės savanoriškai remti Lietuvos saugumą“

Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas registravo Labdaros ir paramos įstatymo pataisą, kuria būtų sudaryta galimybė savanoriškai remti Lietuvos saugumą. Siūloma, kad būtų sukurtas atskiras Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) įmokos kodas – taip gyventojai ir įmonės galėtų pasirinkti savanorišką mėnesinę ar vienkartinę įmoką valstybės saugumui paremti.

Anot V. Mitalo, tokia galimybė aukoti veiktų prenumeratos principu, ją galėtų pasirinkti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.

„Lietuva gali labai daug, kai susitelkia. Per pastaruosius keletą metų išlavinome paramos svarbiems tikslams raumenį. Nuolat aukojame akcijai „Radarom”, o bendrai skyrėme daugiau nei 1,8 proc. nuo BVP Ukrainai.

Tačiau Lietuvos saugumui aukojame nedaug. Gavau skaičius iš Krašto apsaugos ministerijos – 2023 m. savanoriškomis sutartimis aukojom viso labo 6,88 tūkst. siekiančią sumą. Didesnę – 120 tūkst. eurų sumą – krašto apsaugai skyrėmkaip dalį (iki 1,2 proc.) nuo gyventojų pajamų mokesčio, deklaruodami tai VMI, tačiau jau nuo kitų metų šios lėšos nuo gyventojų pajamų mokesčio dalies galės būti nukreiptos tik nevyriausybinėms organizacijoms.

Turime stiprinti aukojimą Lietuvos saugumui ir kurti naujas formas, todėl siūlome sukurti papildomą, patogią, savanorišką tokio aukojimo galimybę per atskirą VMI įmokos kodą. Aktyviai komunikuojant ir aiškinant to svarbą, užtikrinant atsiskaitymą ir skaidrų pinigų panaudojimą, būtų generuojamos reikšmingos papildomos ir taip reikalingos lėšos valstybės saugumui. Tai paskatins diskusiją apie gynybos visuotinumą – visuomenės, nevyriausybininkų, verslo galimybes prisidėti prie šalies saugumo“, – pabrėžia V. Mitalas.

Pasak Seimo nario, viena iš galimybių – iš taip surinktų lėšų sukurti atskirą saugumo fondą, kurio lėšos galėtų būti naudojamos tiek sustiprinant Lietuvos oro gynybą, tiek nevyriausybinių organizacijų įsitraukimą į saugumą didinančius projektus.

„Turime padėti nevyriausybinėms organizacijoms sustiprinti savo vaidmenį ir kompetencijas Lietuvos saugumo srityje, o jos, savo ruožtu, galės pasiūlyti piliečiams ir verslui konkrečius būdus, kaip prisidėti. Viskas priklausys, kaip seksis su kolegomis susitarti dėl geriausio tų lėšų panaudojimo tikslo ir kaip seksis strateginės komunikacijos ekspertams paruošti lietuvius šiems iššūkiams”, – akcentuoja Seimo vicepirmininkas.

Krašto apsaugos ministerija skaičiuoja, kad siekiant pagreitinti investicijas į krašto gynybą artimiausiais metais bus reikalingi papildomi 0,7 proc. nuo BVP (400–500 mln. eurų).

„Laisvės partija yra priėmusi rezoliuciją, kurioje nurodyti galimi šių lėšų surinkimo šaltiniai – nebūtinų viešojo sektoriaus išlaidų mažinimas, skolinimosi instrumentų išnaudojimas, palaipsnis augimui nekenkiančių taršaus kuro rūšių apmokestinimas.

Partijų susitarime dėl nacionalinio saugumo ir gynybos esame sutarę, kad vienas iš trijų šalies gynybos ramsčių yra privataus ūkio subjektai, nevyriausybinės organizacijos ir piliečiai, todėl krašto apsaugos finansavimo rinkimui turime pasitelkti ir savanoriškus instrumentus. Diskusijos dėl naujų saugumui reikalingų mokesčių galėtų vykti tik išnaudojus kitas galimybes ir tik atnaujinant susitarimą dėl gynybos ir saugumo”, – teigia V. Mitalas.

Kaip teigiama projekto aiškinamajame rašte, pagal 2022 m. „SocialImpactAlliance“ atliktą tyrimą, mūsų regione aukojimo kultūra dar vystosi, nors iš viso, apie pusė asmenų  (apie 893 333) yra skyrę lėšų socialinės paskirties organizacijoms. Nuolatinius lėšų pavedimus atlieka 12 proc., o vienkartinius – 35 proc. paramos teikėjų. Pagal atliktą tyrimą, nuolatinius lėšų pavedimus sakosi atliekantys 107 200, o vienkartinius – 312 666 asmenys. Vidutiniškai, pagal šį tyrimą, per metus vienas paramos teikėjas įneša 75 eurus (bendrai apie 67 mln. eurų).

„Tai reiškia, kad, jei asmenys, kurie atlieka nuolatinius aukojimus, Lietuvos saugumui kas mėnesį nuspręstų paaukoti 10 eurų, o asmenys, kurie atlieka vienkartinius aukojimus, per metus paaukotų 60 eurų (pusė metinės sumos), galėtų būtų surinkta daugiau kaip 31 mln. eurų. Bet, žinoma, tai priklausys nuo to, kaip aktyviai bus komunikuojama ir atsiskaitoma už išleistus pinigus”, – teigia V. Mitalas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių