Laisvės gynėjų diena: atmintina data, o ateityje – šventinė diena?

A. JOKUBAIČIO nuotr.

Kitais metais Lietuvoje bus minimas Laisvės gynėjų dienos 35-metis. Šiuo metu Laisvės gynėjų diena yra įtraukta į Atmintinų dienų sąrašą ir nėra paskelbta valstybės šventine diena.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį Sausio 13-osios minėjime pareiškė, kad reikia įprasminti savo tautos pasiekimą ir sausio 13-ąją pagaliau įtraukti į valstybės švenčių sąrašą šalia Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Ši data turi būti tarp svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, liudijanti apie mūsų tautos valstybingumo gynybą. Sausio 13-oji žymi mūsų šalies istorinį laimėjimą prieš sistemą.
Grąžintų moralinę skolą
Seimas antradienį pradėjo svarstyti Darbo kodekso pataisą, kuria siekiama Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – įtraukti į valstybės švenčių, kuriomis paprastai nedirbama, sąrašą.
Projektą inicijavusio Seimo Pirmininko S. Skvernelio teigimu, Sausio 13-oji – viena svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kalbančių apie mūsų valstybės, tautos valstybingumo gynybą.
„Man atrodo, kad turime moralinę skolą visiems žmonėms, pirmiausia, kurie žuvo, padėjo savo galvas už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, kurie buvo sužaloti, kurie gynė svarbiausias šalies institucijas, kurie nukentėjo, kurie tiesiog dalyvavo, kad jie turėtų galimybę tą dieną susitikti, atvykti prie jiems svarbių objektų, nueiti pagerbti žuvusiuosius, tiesiog pabendrauti su savo bendražygiais, tos kovos dalyviais“, – Seimo posėdyje sakė parlamento vadovas.
S. Skvernelio tvirtinimu, „labai norėtųsi, jog visuomenė šią dieną suprastų kaip didžiulį laimėjimą prieš sistemą, taip ir nepajėgusią nugalėti minios žmonių, kurių pagrindiniai gink­lai buvo tik didžiulis ryžtas.“ Po pristatymo už minėtą Darbo kodekso pataisą balsavo 43 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė 27 parlamentarai. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti pavasario sesijoje.
Kitais metais Lietuvoje bus minimas Laisvės gynėjų dienos 35-metis.
Nutrauktų minėjimo įdirbį
Seimo liberalas signataras Eugenijus Gentvilas abejoja, ar verta Sausio 13-ąją iš atmintinos dienos paversti nedarbo diena, nes esą toks būdas nubrauktų datos minėjimo įdirbį Lietuvos ugdymo ir mokymo įstaigose.
Kovo 11-osios akto signataro manymu, paskelbus Sausio 13-ąją nedarbo diena, jaunoji karta nebebūtų tinkamai ruošiama istorinės atminties pamokose.
„Visi norime, kad Sausio 13-oji tautos atmintyje liktų kaip galima ilgiau ir giliau. Jeigu iš jos pašalinsime jaunąją kartą, šiandienę ir būsimą moksleiviją, ar tikrai į jos galvas įkalsime Sausio 13-osios didžiulę prasmę? Mokyklos šią dieną mini stipriai ir masiškai, visus kviečia į bendrą patrio­tinę pamoką. Jeigu Sausio 13-ąją mokyklos nedirbs, niekas ten nebeuždegs žvakelių. Ar tėvai žadins ir lieps vaikui aštuntą valandą ją uždegti? Ne, tą dieną vaikui greičiausiai bus leista ilgiau pamiegoti“, – Seimo posėdyje antradienį sakė E. Gentvilas.
Kito liberalo Simono Kairio manymu, paskelbus Sausio 13-ąją nedarbo diena, ji gali virsti vaikų laisvalaikio alternatyva pokalėdiniu laikotarpiu. „Mes diskutuojame apie laisvadienį. Norėtųsi išsaugoti tai, kas vyksta mokyklose, užuot nedarbo dieną vežus vaikus pramogauti kur nors į vandens pramogų parką“, – Seimo posėdyje sakė jis.
Ir anksčiau buvo siūlymų
Beje, tai ne pirmas bandymas Laisvės gynėjų dieną įtraukti į švenčių sąrašą. Kadenciją baigę Seimai ne kartą sprendė šį klausimą, tačiau nesėkmingai.
Iniciatyvų šiuo klausimu buvo įvairių, pvz. prieš penkerius metus konservatoriai Laurynas Kasčiūnas ir Dainius Kreivys siūlė Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – paskelbti nedarbo diena, o gegužės 1-ąją išbraukti iš nedarbo dienų sąrašo. Taip pat buvo siūlymų naują laisvą dieną skelbti vietoje lapkričio 2 dienos laisvadienio, argumentuojant, kad Lietuva ir taip turi daug švenčių dienų, o ekonomikai tai atsiliepia neigiamai. Buvusių kadencijų parlamentarai taip pat svarstė paskelbti nedarbo diena tik 2021 m. sausio 13 d. – tai yra jubiliejinę 30 metų Laisvės gynėjų dienos šventę. Buvę Seimai dėl to ėmėsi įvairios juridinės technikos, teiravosi Trišalės tarybos, Vyriausybės nuomonės, bet įteisinti naujos šventinės dienos jiems taip ir nepavyko.
Šiuo metu verslo atstovai sako neprieštaraujantys, kad Sausio 13-oji būtų paskelbta valstybine švente ir taptų nedarbo diena, tačiau su sąlyga, kad būtų naikinama kita tokia diena, pavyzdžiui, gegužės 1-oji, lapkričio 2-oji, Joninės arba Žolinė.

Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content