Latviai kapinių šventę švęs sekmadienį

Latviai kapus puošia kompozicijomis iš natūralių gamtinių medžiagų.

Sekmadienį latviai retai išsiruošia į turgų. Tačiau praėjusią šventą dieną ten dairytis juos privertė artėjanti kapinių šventė. Čia galėjai išsirinkti nebrangią puokštę ar kompoziciją iš gamtinių medžiagų. Pritrūkusieji daržovių ar vaisių irgi čia užsukdavo.

Liepojos senamiestyje, Kuršių aikštėje įsikūręs Petro turgus miglotą praėjusį sekmadienį buvo apytuštis. Prekiautojai nuobodžiavo laukdami pirkėjų – šventą dieną latviai vangiai išsiruošia į turgų. Bet ir prekeiviams skirti prekystaliai buvo tušti – vėsus oras, vietinių ūkininkų užaugintos sezoninės gėrybės baigėsi.

Tačiau viename turgaus pakraštyje, kur akį traukė vazonuose žydinčios ryškiaspalvės chrizantemos, kurių kaina – nuo 3 iki 10 eurų, kompozicijos iš eglišakių, puoštos įvairia gamtine medžiaga, stoviniavo žmonės. Nejaugi tiek laidotuvių būna Liepojoje? „Šį sekmadienį, lapkričio 20 d. – latvių kapinių šventė, – paaiškino viena prekeivė. – Žmonės iš anksto perka puošmenas, nes artėjant šventei, jos vis labiau brangsta. Antai eglišakė kainavo 1 eurą, o šiandien – 1,50 Eur. Jų parduodame daug – mums veža automobiliais“.

Pasak prekiautojų, eglišakėms užklojus kapą, padedama didesnė ar mažesnė kompozicija iš gamtinių medžiagų – akcentas, uždegama žvakelė. Iš eglišakių sukomponuotoje kapinių puokštėje gražiai dera džiovintos gėlės, samanos, kankorėžiai, lapkritį išsprogę karklo „kačiukai“, žali augalų lapai, ir net kultūrinės spanguolės. Dirbtinėmis gėlėmis puošiama santūriai – latviai puoselėja gamtą: liuteronų kapinėms būdingas kuklumas.

Stebino kapinių puokščių iš natūralių medžiagų pasirinkimas. Jos kainavo nuo 2 iki 11 eurų. „Nesu floristė, bet pati jas komponuoju – tai sezoninis darbas“, – atskleidė viena prekiautoja, siūliusi eglišakių vainikėlius, kurie priminė mūsų advento vainikus.

Į turgų užsukdavo ir vienas kitas pirkėjas nusipirkti daržovių, kurių pasiūla sekmadienį buvo menka. Už bulvių kilogramą latviai prašė nuo 20 iki 60 centų, priklausomai nuo veislės, dydžio. Tačiau nemažų gumbų kilogramą galėjai nusipirkti už 40-50 centų. Kopūstų kg kainavo eurą, tiek ir svogūnų, o vietinių ūkininkų užaugintų  žieminių česnakų kg – 6 Eur.

Prekiautojai apgailestavo, kad šiemet latvių soduose menkas obuolių derlius, vaisiai brangesni nei pernai. Už kilogramą jie prašė 1-2 eurų. Pusę litro medaus siūlė už 5 eurus.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Latvių soduose šiemet menkas obuolių derlius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių