Legioneliozės prevencijai – termošokas

Legioneliozės protrūkiai šį šildymo sezoną buvo užfiksuoti Klaipėdoje ir Vilniuje – sostinėje nuo šios ligos mirė net trys daugiabučių gyventojai. Specialistų teigimu, palanki legioneliozės bakterijų gyvavimo terpė yra tada, kai šilto vandens temperatūra didesnė kaip 20 laipsnių ir mažesnė kaip 50 laipsnių karščio.

Kaitins vandenį

Apsisaugant nuo šios pavojingos ligos ir Gargžduose numatytos prevencijos priemonės – priimtas nutarimas sukelti temperatūrą karšto vandens daugiabučių gyvenamųjų namų sistemose tam tikromis dienomis. Pasak Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos Kaveckienės, termošoko procedūras numatyta atlikti du kartus: balandžio 21 ir 24 dienomis bei liepos 14 ir 17 dienomis.

Legioneliozė pasireiškia ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos simptomais, kai žmogus įkvepia Legionella bakterijų su vandens garais ir purslais, kurie gali susidaryti baseine, duše, prie fontano ir t.t.

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis.

Galimi infekcijos šaltiniai: užterštos legionelėmis karšto ir šalto vandens sistemos, dušo galvutės, čiaupai, tualetų bakeliai, baseinai, vandens aušinimo bokštai, vandens garų kondensatoriai, vandens vamzdžiai ir rezervuarai laivuose, terminiai mineraliniai vandenys ir jų tiekimo sistemos, gydomosios vonios, gydomasis purvas, oro drėkintuvai, gėlių laistymo sistemos, dekoratyviniai fontanai. Kasmet daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių, bei kitos vandens įrangos didėja ir galimybės legionelėms plisti.

Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20–45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC šios bakterijos nesidaugina.

Sistemas būtina prižiūrėti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje legioneliozė pasireiškia pavieniais susirgimais, 2006–2015 metais registruoti 37 atvejai. Deja, jau užregistruota ir mirčių tiek anksčiau, tiek ir šiais metais – Vilniaus mieste, kai mirė net 3 žmonės. Prieš kelis mėnesius vienas legioneliozės susirgimas buvo diagnozuotas ir Klaipėdoje.

„Legioneliozė pavojingiausia pagyvenusiems, sergantiems lėtinėmis ligomis, nusilpusiems žmonėms. Šia liga neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maistui ruošti, žmogus žmogui taip pat neperduoda“, – sakė Aušra Syminienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip + 50 laipsnių temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Pasak A. Syminienės, ypatingai reikia atkreipti sporto klubų, apgyvendinimo, pirčių, baseinų, gydymo, reabilitacijos ir kitų panašių paslaugų teikėjų dėmesį į karšto ir šalto vandens sistemų teisingą nuolatinę priežiūrą.

Higienos normos nurodo, kad sporto klubuose, apgyvendinimo paslaugų teikimo patalpose karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius turi būti profilaktiškai pakeliama iki 66 °C ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min.

Oro drėkintuvų galite įsigyti čia – https://orodrekintuvas.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content