Lietuvoje sveiksta 19-a ruoniukų: kaip galite padėti jiems greičiau grįžti atgal į jūrą?
Kasmet į Lietuvos jūrų muziejaus globą patenka apie 20 Baltijos jūros pilkųjų ruonių jauniklių, randamų šalies pajūryje. Šiuo metu yra slaugoma 19-a mažylių, kurių kokybiškai priežiūrai, greitesniam paleidimui į laisvę ir vėlesnei stebėsenai būtina nuolatinė finansinė parama. Nuo 2021 m. „Lidl“ pirkėjų gerumo dėka jau surinkta beveik 170 tūkst. eurų, kurie padėjo išslaugyti ir paleisti į laisvę 53 ruoniukus.
„Prie Baltijos pilkųjų ruonių, kurie yra itin svarbi Baltijos jūros ekosistemos dalis, išsaugojimo prisidedame jau ketvirtus metus. Už kiekvieną nupirktą daugkartinį „Duok ruoniukui penkis“ maišelį, 0,05 euro keliauja ruoniukų reabilitacijai. Kartu su pirkėjais ruonių jaunikliams esame paaukoję jau daugiau nei 168 tūkst. eurų, kurie skiriami globotinių vaistams, maistui, vitaminams, specialiems siųstuvams. Tikimės, kad Lietuvos gyventojai ir toliau išliks aktyvūs ruoniukų gelbėjimo rėmėjai“, – sako Antanas Bubnelis, „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas.
Šiuo metu Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre sveiksta 19-a ruoniukų. Visų jų būklė gerėja, 11 ruoniukų jau būna lauke ir maitinasi savarankiškai. Kai kurių ruoniukų svoris būnant reabilitacijos centre padvigubėjo ir dabar jie sveria apie 20–25 kg. Tikimasi, kad juos atgal į jūrą bus galima paleisti liepos mėnesį.
Tikslas – stebėti laisvėje 30 ruonių
Iš viso muziejus per 30 savo veiklos metų yra reabilitavęs ir atgal į jūrą paleidęs net 174-is Baltijos pilkųjų ruonių jauniklius. „Lidl Lietuva“ surinktos paramos dėka prie 18-os iš jų yra pritvirtinti specialūs siųstuvai, kurie teikia informaciją apie ruonių judėjimą ir mitybą.
„Siųstuvų duomenys mums yra itin reikšmingi, nes tai vienintelis būdas sužinoti, ar reabilituotas ruoniukas sėkmingai išgyveno Baltijos jūroje ir prisitaikė. Tokios žinios leidžia spręsti apie reabilitacijos metodų efektyvumą, jei reikalinga – daryti pakeitimus. Turime tikslą iš viso pritvirtinti siųstuvus prie 30-ies atgal į laisvę paleidžiamų ruonių“, – sako Lietuvos jūrų muziejaus vyriausioji biologė Laura Lupeikaitė.
Ar reaguoja į savo vardus?
Tam, kad ruoniukus būtų lengviau prižiūrėti ir vėliau juos stebėti, kasmet globotiniams yra suteikiami vardai. Šiemet „Lidl Lietuva“ su Lietuvos jūrų muziejumi, minėdami žemaitiško rašto metus, kvietė visus gyventojus siūlyti ruoniukams iš Žemaitijos kilusius vardus. Iš beveik 900 pasiūlytų vardų buvo atrinkti 30 geriausių, o vardų autoriai apdovanoti Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre vykusiose ruoniukų vardynose. Vardų autoriams įteiktos 50 eurų „Lidl Lietuva“ dovanų kortelės ir kiti prizai.
„Be abejo, ruoniukai nėra naminiai gyvūnėliai, kaip kačiukai ar šuniukai, tad į savo vardus nereaguoja. Labiau jie atkreipia dėmesį į mūsų balso intonacijas. Kai pradedame kalbėti, jie pradeda cypti taip prašydami valgyti. Tačiau mūsų reabilitacijos centro darbuotojams ruoniukų vardai padeda sklandžiau prižiūrėti mažylius, o vėliau, paleidus juos į laisvę, stebėti jų tolesnį vystymąsi“, – pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus atstovė Nina Puteikienė.
Prisidėti prie ruoniukų reabilitacijos ir jų stebėsenos laisvėje galite „Lidl“ prekybos tinkle įsigydami specialų daugkartinį „Duok ruoniukui penkis“ pirkinių maišelį. Nuo kiekvieno maišelio, 0,05 euro skiriami Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūrų gyvūnų reabilitacijos veiklai. Taip pat naudodami daugkartinius maišelius prisidedate prie plastiko, kurio atliekos kenkia gamtai ir gyvūnams, vartojimo mažinimo.
„Duok ruoniukui penkis“ maišelius galite įsigyti visose 72 „Lidl“ parduotuvėse 27 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje ir Gargžduose.