Lietuvoje viešėjęs ukrainietis papasakojo netikėtų būdų, kaip prie šalies pergalės gali prisidėti kiekvienas

Jurijus Mukinas (Asmeninio archyvo foto)

Į Lietuvą atvykęs visuomenininkas ir IT verslo savininkas Jurijus Mukinas čia viešėjo su svarbia žinia – pristatyti su bendraminčiais kuriamą pilietinę gynybos iniciatyvą. Dėl augančios karinės technikos ir ginklų gamybos rusijoje, dabartinė karo situacija Ukrainoje yra itin sudėtinga. Anot jo, siekiant įgyti pranašumą ir apginti šalį, reikalinga civilių ir verslų parama visoje Europoje – tiek finansiškai, tiek savo rankomis konstruojant bei siunčiant FPV (angl. first person view, liet. pirmojo asmens vaizdo)dronus į karo zoną. 

„Žmonės Vakarų Europoje pavargo ir per daug nebegalvoja apie karą, mažėja ir žiniasklaidos susidomėjimas, nors karas toliau vyksta kaip vykęs. Priešų gaminamų ginklų kiekis šiuo metu beveik 10 kartų viršija Ukrainos tempą, o partnerių suteikiama parama yra itin naudinga, tačiau nėra pakankama ginti šalį. Bet mes nepasiduodame, visomis išgalėmis siekiame didinti žmonių supratimą apie šį iššūkį. Lietuvoje žmonės aktyvūs ir domisi informacija bei galimybėmis prisidėti, tai yra itin svarbu. Pristatęs iniciatyvą Lietuvoje, sulaukiau labai daug žinučių – ir iš gyventojų, ir iš verslų“, – aiškina Jurijus. 

Skleidžia žinią iš fronto

J. Mukinas vadovauja el. prekybos platformai „Lalafo“, veikiančiai keturiose rinkose. Prasidėjus karui, jis ir komanda didelę dalį savo laiko ir jėgų nukreipė į savanorystę, pagalbą šalies gynybai bei lėšų rinkimą. Jurijus yra grupės „Specii“ narys, kuri padeda augti kariniams, ne pelno siekiantiems projektams. Vienas tokių – visuomenių įtraukimas į dronų konstravimą, kurie karo lauke gali virsti galingu ginklu.

„Neaišku, koks toliau bus šalių-partnerių karinės pagalbos mastas Ukrainai, tad telkiame visą dėmesį į tai, ką galime gaminti greitai ir pigiai savo jėgomis. Projektas, kurio potencialu labiausiai dabar tikime, yra mažų FPV (angl. first person view) dronų gamybos apimčių didinimas. Siekiame iki 2024 m. įkurti 100 naujų gamybos centrų, kuriuose per mėnesį būtų pagaminama papildomi 50 tūkst. FPV dronų. Juos gali gaminti bet kas visoje Europoje, netgi žmonės savo namuose, neturint jokių žinių, ir taip padėti Ukrainai“, – sako jis. 

2022 m. kartu su bičiuliais iš Lietuvos, Jurijus įkūrė Lietuvos nevyriausybinę organizaciją, kuri supaprastina lėšų skyrimą kariams, finansuodama jų poreikius. Lietuvos IT bendrovės „Savy“, „Hostinger“, „Omnisend“ remia minėtus projektus lėšomis. 

Dronus konstruoja civiliai

J. Mukinas kviečia paremti Ukrainą tiek finansiškai aukojant iniciatyvai, tiek ir patiems konstruojant bei siunčiant FPV dronus į Ukrainą. Išsamesnė informacija, norintiems prisidėti prie iniciatyvos, pateikiama oficialioje svetainėje: https://www.kazhanroad.in.ua/en/fpv-main

Kaip pasakoja Jurijus, savadarbis FPV dronas yra tarsi maža raketa, kuri gali pakenkti priešininkų ginkluotei ir šarvuotoms transporto priemonėms. Kartu su artilerija, jie yra pagrindiniai ginklai, dabar naudojami mūšio lauke. Ukraina šiuo metu pagamina tik 50 tūkst. FPV dronų per mėnesį, tuo tarpu rusijos gamybos kiekiai siekia iki 300 tūkst. per mėnesį. Anot jo, šių dronų kaina yra palyginti nedidelė, o pačio drono konstravimui pakanka minimalių elektronikos žinių.

„FPV dronui pagaminti reikalingos detalės siunčiamos iš Kinijos, jos kainuoja apie 250 eurų, taip pat reikalinga ir baterija, kainuojanti dar apie 70 eurų. Priklausomai nuo žmogaus įgūdžių, vieną droną surinkti užtrunka nuo pusvalandžio iki kelių valandų. Kitas žingsnis – išsiųsti droną į Ukrainą – kažkam, ką ten pažįstate, arba tiesiai mūsų grupei, kuri išbandys dronus ir siųs toliau į fronto liniją. Kariuomenė vėliau pasirūpins jų apginklavimu“, – visą procesą paaiškina jis. 

Gebėjimas konstruoti tokius paprastus ginklus, kaip dronai, anot Jurijaus, gali būti labai naudingas ir Lietuvos gyventojams, kadangi rusija šiuo metu visomis išgalėmis bando mažinti savo karinės pramonės atsilikimą. Jo teigimu, rusija dabar skiria išteklių, žmonių ir finansų šiai pažangai daryti, tad bazinės gynybos žinios reikalingos ir kitoms šalims. 

„Mūsų savanorių grupė gali atvykti tiesiai pas žmones ir fiziškai juos apmokyti, kaip surinkti dronus. Vienas iš būdų siekiant padidinti šių dronų surinkimo apimtis, išskaidyti konstravimą mažesnėms savanorių grupėms arba įmonėms. Šiuos dronus rusija gamina labiau centralizuotai, savanoriai tampa lyg gamykla, kurią finansuoja Gynybos ministerija, todėl niekaip negalime pavyti rusijos ginklų gamybos kiekio. Su šia iniciatyva siekiame demokratizuoti FPV dronų gamybą visiems, kurie tuo domisi ir gali prisidėti“, – teigia jis. 

J. Mukino teigimu, norintys prisijungti prie iniciatyvos, gali susisiekti su juo tiesiogiai (socialiniuose tinkluose Facebook ir Linkedin jį galima rasti vedant Yuriy Mukhin). Iniciatyvos rėmėjai taip pat bendrauja specialioje soc. tinklų grupėje, kurioje jau daugiau nei 1000 žmonių. Jie gauna visas instrukcijas, aktyviai gamina ir siunčia dronus kariams. Vieni sukonstruoja vieną ar du, kiti po penkis dronus per mėnesį. Jis pasakoja, kad šioje grupėje galima rasti žmonių ir iš Lietuvos, kurie jau prisideda siekiant Ukrainos pergalės. 

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių