Lietuvos pirmosios ponios vizitas Gargžduose:

apsilankė Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre, susitiko su ukrainiečiais

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro kolektyvas atvirai sako, jog buvo daug jaudulio ruošiantis pirmosios šalies ponios Dianos Nausėdienės vizitui. Tačiau nuo pirmosios akimirkos įtampa atslūgo – LR Prezidento Gitano Nausėdos žmona sužavėjo nuoširdumu. Čia ji bendravo su rajone gyvenančiais ukrainiečiais, domėjosi jų problemomis. Jaudinantis susitikimas nepaliko abejingų.


Bendradarbiauja seniai
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centrą kasmet lanko apie 350 vaikų ir jaunimo iš Gargždų miesto ir aplinkinių vietovių, dirba 13 neformaliojo vaikų švietimo mokytojų. Centre veikia įvairūs neformaliojo ugdymo būreliai ir studijos. Atvykusi D. Nausėdienė užsuko į Prano Sungailos vadovaujamą stendinio modeliavimo studiją, taip pat Jūratės Kuprienės dekoravimo studiją „Dygsnis“, kur domėjosi vykdomomis veiklomis, nuoširdžiai, akis į akį bendravo su studijų mokytojais, gyrė pamatytus ugdytinių darbus.

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro kolektyvas su pirmąja ponia. Pirmas iš dešinės – Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas Gediminas Girgždis, kuris nuo pat karo pradžios neliko abejingas Ukrainos žmonėms, padėjo jiems įsikurti rajone, teikė visokeriopą pagalbą.

Centro direktorė Skaidra Karalienė pasakojo, kad nuo 2017 m. Laisvalaikio centras bendradarbiauja su ukrainiečių bendruomenėmis: „Kartu su Jono Lankučio viešąja biblioteka įgyvendinome projektą „Etnobook“, užmezgėme ryšius su Ukrainos Lvivo srities vaikų biblioteka. Taip pat bendradarbiaujame su Charkivo apskrities nevyriausybine organizacija „Asterix“, jos vadove Andželika Ibrahimova. Ji jau 2019 m. pas mus į vaikų vasaros poilsio stovyklas Drevernoje vežė vaikus iš Luhansko ir Donecko sričių.“
Šiemet vasario 24 d. prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą, kai nemažai ukrainiečių gelbėdamiesi nuo karo pasiekė ir Klaipėdos rajoną, Laisvalaikio centras iškart ištiesė pagalbos ranką. „Padėjome kuo galėjome, atvėrėme būrelius ukrainiečių vaikams. Labai gerai, kad didžioji dalis mūsų pedagogų moka rusų kalbą. Rūpinomės ne tik vaikais, bet ir jų tėvais, padėjome jiems įsikurti. Vežiojome juos po sveikatos, socialines įstaigas. Reikėjo vaikus ir į mokyklas nuvežti – visko buvo“, – prisimena S. Karalienė.

Ukrainiečių šeimos, gyvenančios Veiviržėnuose, taip pat dalyvavo jaudinančiame susitikime. Jų atžalos pirmajai poniai įteikė piešinių, kuriuose pavaizduota Lietuvos ir Ukrainos draugystė.

Sujaudinti lietuvių gerumo
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre D. Nausėdienė susitiko su Klaipėdos regiono ukrainiečių bendruomene, pristatė savo ir Ukrainos pirmosios ponios Olenos Zelenskos iniciatyva įkurtą Ukrainos centrą Vilniuje, kuris, siekiant centro veiklas padaryti prieinamesnes visoje Lietuvoje, netrukus pradės teikti psichologinę pagalbą nuotoliniu būdu.
„Ukrainos žmonių kova yra tapusi ir lietuvių kova, jūsų skausmas – mūsų skausmu. Jūsų pergalės šiame žiauriame kare laukiame kaip savo pergalės“, – sakė D. Nausėdienė. Susitikime dalyvavo ir Ukrainos centro vadovas Algirdas Kumža, kuris bendruomenei papasakojo apie Ukrainos centro veiklas.
Pirmoji ponia ragino susirinkusius ukrainiečius atvirai papasakoti apie savo rūpesčius, kas jiems aktualiausia. Daugelis sakė susiduriantys su problema, kad nėra vienos telefono linijos, centro, kur paskambinus būtų galima rusų kalba gauti reikalingiausią informaciją. Daug neaiškumų, kam ir kokius dokumentus pateikti, kad būtų gaunamos atitinkamas išmokos ir pan. Vargais negalais prisiskambinus į sveikatos priežiūros įstaigą taip pat sudėtinga susikalbėti, tačiau kai jau patenkama pas šeimos gydytoją, viskas sprendžiama greičiau. Švietimo sistemos skirtumai, augančios energetikos išlaidos taip pat jaudina tad artėjanti žiema ne vienam taps rimtu išbandymu. Į susitikimą susirinkę ukrainiečiai, kad ir kiek problemų išvardijo, lygiai taip pat akcentavo įsitikinę, kad Lietuva – maža šalis, tačiau žmonių širdžių gerumas – didžiulis. Su ašaromis akyse jie dėkojo savo angelams sargams, tiems, kurie jiems suteikę pastogę, pasirūpino jų dokumentų sutvarkymu, padėjo rasti darbus ir pan. Algimantas Čeledinas, Valė ir Bronius Krauleidžiai, Gediminas Girgždis, Deimantė Venckutė – tai keletas pavardžių, kurias dėkodami už gerumą minėjo ukrainiečiai.


Priimti buvo garbė
Pirmoji ponia, atidžiai išklausiusi visų pasisakymus, pripažino, kad visų problemų išspręsti mūsų Vyriausybė tikrai nepajėgi. Tačiau su prezidentūros komanda ji padarys, ką galinti. Trys ukrainiečių šeimos, gyvenančios Veiviržėnuose, taip pat dalyvavo jaudinančiame susitikime. Jų atžalos pirmajai poniai įteikė piešinių, kuriuose pavaizduota Lietuvos ir Ukrainos draugystė.
Susitikime dalyvavęs Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius informavo, kad šiuo metu rajone yra 123 ukrainiečių vaikai, lankantys švietimo įstaigas. „Praėjusių mokslo metų pavasarį labiau orientuotasi tiesiog į vaikų socializaciją, o dabar vis aktualesnė pati ugdymo kokybė. Tie, kurie sieja ateitį su Lietuva, turi intensyviai mokytis lietuvių kalbos. Kai jos nemoki, neįmanoma įgyti pagrindinio išsilavinimo“, – kalbėjo A. Petravičius.
Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre praėjusiais mokslo metais ukrainiečiai labiausiai rinkosi dailės, dekoravimo, dizaino būrelius. Viską, kas susiję su rankdarbiais. Kiekvienais metais įstaiga dalyvauja ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“, kai mokytojai vasarą savanoriauja ir pasiūlo įvairių veiklų. Tiek ukrainiečiai, tiek lietuviai buvo priimami į tris būrelius: Prano Sungailos stendinio modeliavimo, Artūro Petruokos dainavimo studiją ir dėstytojos ukrainietės Lesios Pikun iš Černihivo nacionalinio pedagoginio universiteto anglų kalbos. Būtent ukrainiečių vaikai parodė didžiulį norą mokytis anglų kalbos. Vaikai iš Ukrainos, kurie lankė Laisvalaikio centrą, buvo pakviesti dalyvauti ir Drevernoje organizuojamoje vaikų vasaros stovykloje. D. Nausėdienė padėkojo centro darbuotojams už jų svarbų indėlį tiek į Lietuvos, tiek į Ukrainos vaikų gerovę.
„Mūsų įstaigai buvo didžiulė garbė priimti pirmąją ponią. Ji išvažiavo, o jos parodytos šilumos, gėrio kvapas liko. Tai kaip palaiminimas mūsų įstaigai“, – vaizdžiai apie įvykusį vizitą atsiliepė S. Karalienė.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių