Ligos masiškai nepuola, bet pats laikas stiprinti imunitetą
Kad ir kokiais gražiais orais mus lepintų šis ruduo, vis dėlto su juo neišvengiamai atėjo ir sezoninių ligų metas. Todėl pats laikas pradėti rūpintis imuniteto stiprinimu, nes šiuo sezonu padidėja rizika susirgti peršalimo ligomis ar užsikrėsti virusais.
Susirgus – lovos režimas
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistė Rima Leonauskienė pasakojo, kad yra žinoma daugiau nei 100 virusų, galinčių sukelti viršutinių kvėpavimo takų ligas. „Ūminės virusinės kvėpavimo takų ligos dažnai vadinamos tiesiog peršalimo ligomis. Jomis sergama dažnai. Suaugusieji serga keletą kartų per metus, o vaikai – nuo kelių iki keliolikos kartų“, – teigė pašnekovė. Pats palankiausias klimatas virusams – vėsus ir drėgnas ruduo arba žiemos atodrėkis. Tokiu oru ligos dalelės lengvai dauginasi ir ilgiau išlieka gyvybingos. O mes rizikuojame sušlapti kojas ir sušalti bei taip nusilpninti organizmo galias, todėl labai svarbu dėvėti tinkamą aprangą ir avalynę. Sveikatos specialistė pastebėjo, jog šaltuoju metų laiku žmonės mažiau būna gryname ore, ilgiau pasilieka uždarose patalpose, o dažniausiai peršalimą sukelia rinovirusai, kurie plinta ore su dulkėmis ir skysčio lašeliais. „Patekęs virusas per kelias valandas pažeidžia viršutinių kvėpavimo takų gleivines. Žmogus pradeda sloguoti, kosėti, jam peršti gerklę. Karščiavimas gali pasireikšti ir vėliau, bet atsiranda bendrųjų simptomų: nuovargis, bendras silpnumas, apetito stoka“, – pasakojo R. Leonauskienė. Pasak jos, paprastai peršalimo ligos praeina per 5–7 dienas: „Tuo metu yra rekomenduojamas lovos režimas, gausus skysčių vartojimas, nosies plovimas. Antibiotikų virusų sukeltoms ligoms gydyti nereikia. Jie gali būti skiriami tik prisidėjus bakterijų kilmės infekcijai. Nereceptiniai vaistai nuo peršalimo ligos neišgydo ir nepagreitina sveikimo. Kai kurie iš jų net gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, todėl susirgus patariu kreiptis į šeimos gydytoją ir laikytis jo pateiktų rekomendacijų.“
Padeda elementari higiena
Sveikatos specialistė akcentavo, jog norint apsisaugoti nuo virusų būtina prisiminti elementarias prevencijos taisykles, pirmiausia – higieną. Vienas svarbiausių dalykų – rankų plovimas. „Virusai plinta, kai kosėjama ar čiaudima, kai šnypščiama varvanti nosis, o nenusiplovęs rankų asmuo paliečia durų rankeną, telefono ragelį, o paskui kitas asmuo paliečia tuos daiktus arba paspaudžia ranką sergančiajam. Po tokio kontakto palietus lūpas ar nosį, užsikrėtimas beveik garantuotas. Todėl itin svarbu kuo dažniau plauti rankas su muilu“, – kalbėjo R. Leonauskienė. Ligos išvengti padeda ir kitos paprastos taisyklės: sveika mityba, sportas, buvimas gryname ore, kokybiškas miegas. Kaip prevencinė priemonė veikia ir dažnas patalpų vėdinimas, grindų ir kitų paviršių valymas drėgnu skudurėliu. Efektyviausia priemone, apsaugančia nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, pripažįstami skiepai. R. Leonavičienė pastebėjo, jog nors skiepai nuo gripo apsaugo tik nuo tais metais cirkuliuojančio gripo viruso ir neveikia kitų peršalimo virusų, vis dėlto rekomenduojama pasiskiepyti bent rizikos grupių žmonėms: dirbantiems sveikatos centruose, vaikų darželiuose, mokyklose, vyresniems nei 65 metų, sergantiems lėtinėmis ligomis.
Efektyviausia profilaktika – skiepai
Gargždų šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja, suaugusiųjų skyriaus vedėja Irena Stankuvienė teigė, jog šiuo metu peršalimo ligų bumo poliklinikoje dar nesijaučia: „Sergančiųjų yra, bet tikrai nėra masinio pacientų antplūdžio. Galbūt prie to prisideda šiemet itin gražus ir šiltas ruduo. Kalbant apie gripą, tai sergamumą, mano nuomone, mažina ir tai, jog kasmet vis daugiau žmonių pasiskiepija. Skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui, tad lapkritis vis dar labai tinkamas metas tai padaryti. Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras vis dar turi nemokamų vakcinų, kuriomis pasiskiepyti kviečiami lėtinėmis ligomis sergantys, socialinės globos ir slaugos įstaigose gyvenantys asmenys, nėščios moterys, vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai bei asmenys, dirbantys sveikatos priežiūros įstaigose. Nepatenkantieji į šias grupes gali skiepytis mokama vakcina, kurios kaina – 20,40 Lt. Kadangi kasmet keičiasi gripo virusas ir kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, skiepytis turėtų ir tie žmonės, kurie skiepijosi pernai. Skiepai vis dar laikomi geriausia gripo profilaktikos priemone, todėl visus nepasiskiepijusiuosius kviečiu tai padaryti. Tai kur kas pigiau ir efektyviau nei kainuoja gydymas susirgus.“