Mažieji ligoniukai sveiksta Gargžduose

Gargždų ligoninės Vaikų ligų skyrius seniai nematė remonto: sienos išpieštos, išgremžtos mažųjų ligoniukų pirščiukais, lovos – senos, tačiau visa tai atperka čia dirbančių gydytojų, slaugytojų skleidžiama šiluma ir profesionalumas.

Tyrimų aparatūros užtenka

„Vaikų ligų skyrius yra vienas iš seniausių. Klaipėdos rajono centrinė ligoninė yra įvardijama 1952 m., tada ir prasidėjo darbas Vaikų, Vidaus, Chirurgijos skyriuose“, – pasakojo Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė.

Vaikams visada būdavo 20 lovų, tačiau praėjusiais metais šis skaičius sumažintas iki 15. „Vaikų ligų skyriuje juntamas sezoniškumas: šaltuoju metų laiku mažųjų ligoniukų nesutalpiname, o vasarą, per atostogas, lieka ir 6–10 pacientų, tad išvedėme vidurkį. Mums tai svarbu dėl statistinių rodiklių“, – paaiškino A. Grikšienė.

Šiuo metu skyrius – ne sausakimšas. „Bumo nėra, tačiau sergančiųjų nemažai – Klaipėdos rajonas gana didelis“, – pastebėjo ilgametė Vaikų ligų skyriaus vedėja Voldimara Jasmontaitė.

Tiek A. Grikšienė, tiek V. Jasmontaitė svajoja apie gražesnes, šviesesnes patalpas, tad planuojamas remontas šiais arba kitais metais. „Vaikai yra judrūs, tad iš neturėjimo ką veikti pasitaiko, kad ir papiešia ant sienų, tinką iškrapšto, žaliuzes sulaužo – nieko nepadarysi. Tokia šio skyriaus specifika“, – apibendrino vyriausioji gydytoja A. Grikšienė, kuri džiaugiasi, kad bent jau tyrimams reikalingos aparatūros šiuo metu įstaiga užtenka.

Retos ligos virto kasdienybe

Pediatrės licenciją turinti Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja teigė, kad pastaraisiais metais labai padaugėjo ligonių, kurie yra guldomi į Vaikų ligų skyrių dėl viduriavimo, vėmimo: „Mano darbinės praktikos pradžioje, prieš 36–37 metus, tai būdavo retenybė. Jei kuris vaikas pradėdavo vemti, viduriuoti, iškart būdavo įsakymas jį guldyti į infekcinę ligoninę. O dabar kone kas antras besigydantis vaikas yra būtent toks. Manau, tam daug įtakos turi suprastėjusi maisto kokybė, aplinkos tarša. Senais laikais net nežinojome apie

„Gydytojai mokosi 7–10 ir daugiau metų, o mama, paskaičiusi straipsnį internete, jaučiasi žinanti daugiau už specialistus“, – pastebėjo Vaikų ligų skyriaus vedėja V. Jasmontaitė.

tokius Rota, Noro, Adeno virusus, kurių rūšių vis daugėja. Gargždų ligoninės laboratorijoje yra atliekami vaiko išmatų tyrimai, kurie parodo, ar vėmimo, viduriavimo priežastis yra minėti virusai, ar tai paprasčiausias apsinuodijimas maistu, alerginė reakcija.“

Labai daug vaikų čia gydoma ir dėl kvėpavimo takų ligų. Kas dėl ausų, nosies, gerklės uždegimų, kas dėl bronchito, plaučių uždegimo. „Čia atsiduria tie, kuriems nebepakanka ambulatorinio gydymo. Žinoma, sunkios būklės pacientai čia nėra gydomi, jie siunčiami į trečiojo lygio gydymo įstaigas Klaipėdoje ar kituose didžiuosiuose miestuose. „Pavyzdžiui, čia tikrai nebus gydomos piktybinės kraujo ligos. Yra buvę pacientų, kuriuos siunčiame į Vilnių ir žinome, kad jie nebegrįš“, – skaudžią patirtį prisiminė Vaikų ligų skyriaus vedėja V. Jasmontaitė.

Tėvams stinga supratingumo

Į skyrių guldomi vaikai tik nuo 1 metų, tačiau pasitaiko, kad dalis tėvų kategoriškai atsisako važiuoti į Klaipėdą ir prašosi būti gydomi Gargžduose. „Jiems čia patogiau, arčiau namai. Kita vertus, manau, daug lemia ir Vaikų ligų skyriaus vedėjos V. Jasmontaitės sukaupta gyvenimiška patirtis, gebėjimas dirbti su vaikais. Ne veltui jos kabinetas skęsta žaisluose – visi sunešti, padovanoti. Tai daug pasako“, – kolegę gyrė A. Grikšienė.

Vaikų ligų skyriaus vedėja V. Jasmontaitė, paklausta, kaip pati nesuserga kasdien bendraudama su gausybe ligoniukų, atsakė: „Svarbiausia – asmens higiena. Naudoju daug dezinfekcinių priemonių.“ Deja, šiuolaikiniams tėvams tokio supratingumo dažnai pritrūksta. Pasitaiko tokių, kurie vos gimusius kūdikius nešasi į viešas susibūrimo vietas, prekybos centrus. „Yra vadinamieji mamos ir vaiko kambariai. Teko apsilankyti, tačiau ten nepastebėjau nė vienos dezinfekcinės priemonės, šlapių servetėlių taip pat neradau. Tad savo vaiko tikrai neguldyčiau ant tokio vystymo stalo. Tėvai sau per daug leidžia. Būna, kad įsideda vaiką ir į prekybos centro vėžimėlį, šis iškrenta ir po to rašo skundus prekybos centro direkcijai. Absurdas, juk saugumą pirmiausia turi užtikrinti patys tėvai“, – akcentavo V. Jasmontaitė. Ji pastebėjo, kad nemaža dalis mamų turi tokią savybę – ne aš kalta dėl savo vaiko negalavimų, kalta visa aplinka. Jei vaikas išvedamas į darželį, tai pastarasis, kaip taisyklė, tampa atpirkimo ožiu.

Nė vienas neužaugo nesirgęs, tad dažnas Klaipėdos rajono vaikas yra gulėjęs Gargždų ligoninės Vaikų ligų skyriuje. Yra mamų, kurių dėkingumas čia dirbančiam personalui neišblėsta net užaugus vaikams. „Šiemet tokių mamyčių iniciatyva Vaikų ligų skyrių buvo aplankęs Kalėdų Senelis, Snieguolė, remiami Aleksandro Gridino labdaros fondo. Dar viena mamytė atnešė numegztų kojinių, randame ir rūbelių prie durų…“ – širdį glostančius dalykus pasakojo V. Jasmontaitė.


  • Praėjusiais metais Vaikų ligų skyriuje gydėsi 820 vaikų.
  • Vidutinis gydymo stacionare laikas – 6 dienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content