Mažoji kultūros sostinė Dreverna – švyturys ateities kartoms

Dreverna šiemet įsiliejo į 85 Lietuvos mažųjų kultūros sostinių tinklą. Šis titulas suteikiamas už ilgametį darbą kultūroje, už tai, kas padaryta, ir visam laikui. „Jūs esate vienas iš šių ryškiai šviečiančių kultūros švyturių“, – sostinės atidarymo iškilmėje kalbėjo Virginija Šetkienė, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė.
Kvietimas kurti kartu
Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamo mažųjų kultūros sostinių konkurso tikslas – skatinti kaimo gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną regionuose, bendruomenių kūrybines iniciatyvas, kultūros paslaugų prieinamumą.
Drevernos bendruomenės pirmininkė Lina Strumylienė patikino, jog ilgokai laukta šio titulo. „Kodėl Drevernai reikia sostinės? Reikia Lietuvai, nes ji beveik nežino apie šį unikalų Mažosios Lietuvos kraštą, – „Bangai“ dėstė L. Strumylienė. – Mūsų tikslas – gaivinti istoriją, kultūrą, prisiminti čia gyvenusius žmones, garsinusius šį kraštą, taip pat suburti Klaipėdos rajono bendruomenes, institucijas, kad įsijungtų į Drevernos, mažosios kultūros sostinės, renginių programą „Dreverna – mėlynoji žemė“. Čia vyks daugiau nei 50 įvairių renginių, kuriuos organizuoti padės 11 partnerių.“
Pasak šio projekto vadovės Virginos Asnauskienės, visi sostinės renginiai – tąsa ankstesnių darbų, kuriuos iki šiol darė daugelį metų. „Žinoma, bus ir naujų dalykų, projektų. Mūsų partneris Priekulės meno ir kultūros centras savo renginius organizuos Drevernos skyriaus namuose, kur gražios salės, puikios erdvės. Čia jau vyko daug edukacijų, renginių, ne vienus metus mes priimame turistus, – kalbėjo V. Asnauskienė. – Žinią apie mažąją kultūros sostinę Dreverną nešime per visą Lietuvą. Šią savaitę Vilniuje, tarptautinėje turizmo parodoje „Adventur“, atstovausime Drevernos bendruomenei, mažajai kultūros sostinei.“
Visi keliai – į pamario kraštą
Šiemet daug kelių ves į Dreverną. Pamaryje lauks Muzikinis rugpjūtis, taip pat vyks renginys, susijęs su L. Rėzos dainyno sukaktimi. L. Strumylienė patikino, jog renginiai – įvairaus amžiaus žmonių grupėms, jie vyks skirtingose erdvėse, pavyzdžiui, mariose bus jaunųjų žvejų varžybos, renginys numatytas net kapinėse.
„Labai džiugu, kad mažoji kultūros sostinė atkeliavo į Mažąją Lietuvą, – „Bangai“ kalbėjo Priekulės meno ir kultūros centro direktorė Rūta Steponavičienė. – Mūsų centras – vienas iš partnerių, kuriančių programą „Dreverna – mėlynoji žemė“. Mes organizuojame renginius, atliepiančius mažosios kultūros sostinės idėją, tai yra Drevernos, mėlynosios žemės, atspindėjimą, istorinių žinių gaivinimą. Tikimės, kad Lietuva norės pažinti ir atvyks į šį kraštą. Sostinės projektas – puiki proga viešinti, susipažinti ir pagilinti žinias apie nepaprastą buvusį žvejų kaimą.“
Sostinės atidarymo iškilmėje „Užgimimas“ praėjusį penktadienį Drevernoje susirinkusiems dalyviams, svečiams renginio vedėjai Ernesta Zolotova ir Donatas Savickis akcentavo, jog tai istorinis momentas, nacionalinė iniciatyva, kuri skatina ne tik saugoti tradicijas, bet ir kuria naujas galimybes mūsų krašto kultūros vystymuisi, sustiprina profesionalaus meno prieinamumą, skatina vietos gyventojų aktyvumą ir kultūros turizmo plėtrą.

Mėlynosios žemės šviesa
Pasak Lietuvos bendruomenių sąjungos pirmininkės V. Šetkienės, Lietuvoje gyvos kultūrinės šaknys, turtinga jos istorija prisideda prie pasaulio kultūros paveldo. „Mažųjų kultūros sostinių programa – puiki proga susipažinti su išskirtine kultūra regionuose, kurie skirtingi, su savita istorija ir tradicijomis, – iškilmėje kalbėjo viešnia. – Šis titulas suteikiamas už ilgametį darbą kultūroje ir už tai, ką padarėte, ir visam laikui. Šiuos metus jūs pažymėsite ypatingai – daugybe renginių, bet Dreverna visada liks mažoji kultūros sostinė.“
V. Šetkienė projekto vadovei V. Asnauskienei įteikė simbolinį suvenyrą, lydėsiantį ją ne tik šiais, istoriniais, metais, o ji šišioniškai pranešė, kad mėlynojoje žemėje su trenksmais atidaryta sostinė. (Priekulės MKC vadovės R. Steponavičienės teigimu, Lietuvoje gal tik šimtas žmonių šią tarmę moka). „Pavadinimą sugalvojo priekuliškė rašytoja, visuomenininkė Edita Barauskienė, išsiaiškinusi, kad Dreverna pastatyta toje vietoje, kur kadaise tyvuliavo vandenys. Pakasus čia galima rasti mėlynos žemės sluoksnį, o jame lobių – gintarų“, – atskleidė V. Asnauskienė.
Mažosios Lietuvos vėliavos su atnaujinta simbolika buvo iškilmingai įteiktos vienuolikai projekto partnerių. Simbolinė kultūros ambasadorių misija jiems suteikta akcentuojant svarbų indėlį į kultūros puoselėjimą bei tradicijų išsaugojimą.
Atidarymo iškilmėje dalyvavęs Seimo narys Alvydas Mockus, pasveikinęs susirinkusiuosius, V. Asnauskienei įteikė trispalvę ir palinkėjo, kad Dreverna džiugintų visų atvykusiųjų širdis.
Rajono Savivaldybės meras Bronius Markauskas neabejojo, kad Dreverna nusipelnė mažosios kultūros sostinės titulo. „Tikiuosi, kad šie metai mėlynojoje žemėje bus pažymėti įspūdingais renginiais. Dėkoju visiems, kurie juos organizuos“, – sakė jis.
Vicemerė Violeta Riaukienė džiaugėsi žmonėmis, entuziastingai kuriančiais kultūrą, mylinčiais savo kraštą, ne vienus metus puoselėjančiais tradicijas. „Tikiuosi, kad kultūros šviesa čia sklis daugelį metų, kad atvykusieji į Dreverną patirs gerų emocijų ir atras po naują lobį“, – kalbėjo vicemerė.
Vicemeras Vytautas Butkus palinkėjo, kad Drevernos vardas būtų išsaugotas ateities kartoms.
Klaipėdos folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“, per tautosaką, dainą, muziką, vaidybą, šokį jautriai atskleidęs lietuvininkų istoriją, gyvenimo būdą, sugraudino ne vieną žiūrovą. Ir tas raginimas prisiminti protėvius atliepė vieną iš projekto tikslų – pagerbti čia gyvenusius žmones.
Tą vakarą kitoje erdvėje kompozitorius Donatas Bielkauskas, Priekulės MKC projektų vadovas, nustebino šiuolaikinėmis technologijomis, vaizdu ir muzikos garsais, atskleidęs legendą apie Drevernos milžiną. Tai buvo unikalu. Pernai D. Bielkauskui įteiktas „Auksinis scenos kryžius“.
Vikingų valgių, kuriuos pagamino amatininkų gildijos „Lamata“ vadovė Edita Nurmi, skanavimu baigėsi sostinės atidarymo iškilmė. Tradicinėmis pamario krašto dainomis dalyvius pasveikino folkloro ansamblis „Žvejytės“ (vad. V. Asnauskienė).
Virginija LAPIENĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.









































